منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • فناوری IBC چیست؟ آشنایی با پروتکل ارتباط بین بلاک چین

فناوری IBC چیست؟ آشنایی با پروتکل ارتباط بین بلاک چین

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
فناوری IBC چیست؟ آشنایی با پروتکل ارتباط بین بلاک چین

پروتکل ارتباط بین بلاک چین (IBC) یک فناوری شگفت انگیز است که مسئول احراز هویت و انتقال داده بین دو بلاک چین مختلف است. فناوری IBC به حداقل مجموعه ای از ویژگی ها برای هموار کردن تمام مسیرهای ارتباطی ممکن بین بلاک چین های مختلف نیاز دارد. برای اینکه این فناوری به درستی کار کند، نیاز به استانداردهای زنجیره ای متقابل است که به اصطلاح ICS در دسترس مکانیسم آن باشد. برخلاف بسیاری از فناوری‌هایی که برای انتقال داده‌ها بین بلوک‌ها و بین زنجیره‌ها پیشنهاد شده‌اند، فناوری IBC می‌تواند این کار را به روشی ایمن و مطمئن انجام دهد.

پروتکل IBC ساختاری شبیه به اینترنت دارد. بلاک چین ها از طریق آن به یکدیگر متصل می شوند و بدون نیاز به ابزار اضافی با یکدیگر تبادل اطلاعات می کنند. با توجه به اصل عدم تمرکز، بعید است که فناوری بلاک چین تنها توسط یک شبکه خاص و توکن های آن اداره شود. فناوری IBC برای درک این مشکل و در حال حاضر فقط برای بلاک چین های خصوصی مانند پارچه هایپرلجر و کورا استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با این فناوری، با ما در وبلاگ والکس همراه باشید.

فناوری IBC چیست؟

یک فناوری ارتباطی بین بلوک ها، برای اولین بار توسط تیم شبکه Cosmas (کیهان ارائه شد. هدف تیم Cosmas ایجاد اینترنت در دنیای شبکه های بلاک چین بود تا از فعالیت یک طرفه شبکه های مختلف بدون تعامل جلوگیری کند. به عبارت ساده تر، تیم Cosmas قصد داشت با ایجاد یک پروتکل قدرتمند، دنیای بزرگ ارزهای دیجیتال را به یک دهکده تعاملی کوچک تبدیل کند. درست مانند تأثیری که اینترنت بر دنیای اطراف ما می گذارد. پروتکل IBC به شبکه های مختلف بلاک چین اجازه می دهد تا مستقیماً در قالب یک شبکه چند زنجیره ای با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. فناوری IBC آخرین بخش پروژه توسعه شبکه Cosmas و یکی از 3 جزء اصلی آن است. دو جزء دیگر از شبکه Cosmas که مکمل ساختار و فناوری IBC هستند، هسته نعناع و Cosmos SDK آنها نام دارند

برای درک کامل IBC، بهتر است به مکانیسم و ​​ساختار شبکه جهانی وب فکر کنید. پروتکل هایی مانند TCP و IP به رایانه ها اجازه می دهند تا با ارائه سرورهای متمرکز بین کاربران ارتباط برقرار کنند. ارتباط بین آدرس‌های TCP و IP باعث می‌شود اینترنت آن‌طور که می‌شناسیم، و ما به عنوان کاربر از آن استفاده می‌کنیم. فناوری IBC به جای داشتن سرورهای بزرگ، تمام شبکه های بلاک چین را به هم متصل می کند. کاربرانی که از IBC سود می برند می توانند یک حساب واسطه ایجاد کنند (حساب زنجیره ای) بسازید، در دنیای DeFi شرکت کنید و با استفاده از چندین شبکه بلاک چین به طور همزمان تراکنش کنید.

اساساً، تمام شبکه های مرتبط با IBC دارای هسته Tendermint هستند. این هسته اساس شبکه Cosmas است و برای اجرای صحیح IBC مورد نیاز است. همه شبکه‌های توسعه‌یافته تحت پروتکل‌های Tendermint و Cosmos SDK زیرساخت مشترک Cosmos مشترک دارند. البته با این تفاوت که رابط کاربری نهایی آنها متفاوت است. از آنجایی که زیرساخت همه این شبکه ها از یک پروتکل سرچشمه می گیرد، می توانند با اتصال به IBC با یکدیگر تعامل داشته باشند. فناوری IBC می‌تواند داده‌ها را از یک شبکه بلاک چین بگیرد، آن را در قالب دیگری مدیریت کند و به آن اجازه دهد با وجود زبان‌های برنامه‌نویسی متفاوت با هم ارتباط برقرار کند.

مروری کوتاه بر مفهوم Tendermint

شبکه Cosmas و فناوری IBC

Tendermint Core، یک موتور اجماع دو بخشی بلاک چین (موتور اجماع بلاک چین) و رابط کاربری عمومی (رابط برنامه مشترک) تالیف شد. شبکه Cosmas اولین شبکه بلاک چین است که در Tendermint پیاده سازی شده و توسط Jae Kwon تاسیس شده است. شبکه اصلی این پلتفرم که به فناوری IBC متصل است، Cosmos Network Tendermint نام دارد و ساختار آن باعث می شود که اجزای پروتکل IBC به نتایج قابل توجهی دست یابند.

موتور اجماع هسته Tendermint از بخشی به نام Tendermint Core ساخته شده است. این هسته تضمین می کند که تراکنش های انجام شده توسط گره ها ثبت می شوند. از سوی دیگر، رابط کاربری یا رابط بلاک چین برنامه، که به اختصار ABCI نامیده می شود، اجازه می دهد تا تراکنش ها مستقل از زبان های برنامه نویسی (اعم از Haskell، Python یا Plutus) پردازش شوند. به عبارت ساده تر، توسعه دهندگان می توانند از Tendermint برای تکرار موتور BFT برنامه های کاربردی که به زبان برنامه نویسی انتخابی آنها نوشته شده است استفاده کنند.

به طور کلی، Tendermint به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به راحتی یک شبکه بلاک چین یا مجموعه ای از برنامه ها را با استفاده از زبان برنامه نویسی دلخواه خود راه اندازی کنند و آنها را به طور همزمان به شبکه های سازگار متصل کنند.

ما شبکه هایی را به شما معرفی می کنیم که با فناوری IBC سازگار هستند

تعداد پروژه هایی که مطابق با IBC هستند متعدد است. حتی بسیاری از این پروژه ها و پلتفرم ها مطابق با Comos SDK توسعه و راه اندازی شده اند. برخی از برجسته ترین شبکه های بلاک چین که با ساختار پروتکل IBC سازگار شده اند عبارتند از:

 • زنجیره هوشمند بایننس
 • کره زمین
 • زنجیره Crypto.org
 • کرفس
 • کاوا
 • واحه
 • یک راز

لازم به ذکر است که IBC برای حل مشکل مقیاس پذیری شبکه اتریوم که با استفاده از Tendermint ساخته شده است، راه حل عملی نیز ارائه کرده است. این راه حل از نظر تئوری می تواند باعث شود IBC روی شبکه هایی مانند اتریوم که مقیاس پذیری کمتری دارند کار کند. برای مشاهده لیست کامل پروژه هایی که با پروتکل IBC سازگار شده اند، لیست برنامه های شبکه Cosmos را مطالعه کنید.

فناوری IBC: اینترنت شبکه های بلاک چین

مفهوم اینترنت بلاک چین

پروتکل IBC برای شبکه های بلاک چین، به ویژه آنهایی که در شبکه Cosmas توسعه یافته اند، ضروری است. فناوری ارتباطات بین بلوکی (IBC) یک کانال ارتباطی استاندارد برای برنامه های کاربردی در 2 شبکه بلاک چین مختلف فراهم می کند. به عنوان مثال، یک برنامه کاربردی می تواند توکن هایی را از شبکه بلاک چین دیگری به عنوان روش پرداخت بپذیرد. برای مثال، با استفاده از فناوری IBC، می‌توانید از توکن ATOM که توکن بومی شبکه Cosmas است، برای پرداخت هزینه تراکنش در شبکه Yelockchain Ethereum (ETH) استفاده کنید. این ویژگی منحصر به فرد برای اولین بار در فضای ارزهای دیجیتال استفاده می شود و ساختار آن شبیه به یک صرافی همه کاره است.

فناوری IBC به شبکه های بلاک چین در پلتفرم Cosmas محدود نمی شود. به عنوان مثال، این فناوری قبلاً اتصال و تعامل بین Cosmas و بلاک چین اتریوم را فعال می کرد و به پروتکل اجماع اثبات کار (PoW) اتریوم اجازه می داد تا به اجماع اثبات سهام (PoS) تبدیل شود. البته همه این رویدادها در حالی اتفاق افتاد که اتریوم هنوز آپدیت نشده بود و در حالت قبل از ادغام بود. وجود IBC باعث می شود که قابلیت های منحصر به فرد بلاک چین های مختلف نه تنها منحصر به خودشان باشد. به عنوان مثال، با استفاده از IB، می توانید از شبکه Cosmas به اتریوم متصل شوید و از ارز دیجیتال اتر (ETH) و ماشین مجازی اتریوم (EVM) برای ثبت تراکنش ها استفاده کنید. این فناوری می تواند مقیاس پذیری را افزایش دهد و به عنوان اینترنت همیشه متصل شبکه های بلاک چین در نظر گرفته شود. فناوری IBC در واقع شامل مجموعه ای از پل هاست که پلتفرم های مختلف را به هم متصل می کند. پل بلاک چین که بدون آن باید به تمرکززدایی فناوری بلاک چین شک کنیم.

مشکل امنیتی و فناوری جدید IBC

توسعه پذیری، قابلیت اطمینان و مقیاس پذیری به کنار، سوال این است که کاربران و حساب های IBC آنها تا چه حد ایمن هستند؟ با اتصال IBC به تمام بلاک چین ها و حذف مرزهای بین شبکه های مختلف، آیا امکان کاهش امنیت و افزایش تقلب وجود ندارد؟ کلاینت ها، اتصالات و کانال های مرتبط با فناوری IBC باعث انتقال انواع داده ها می شود و این موضوع می تواند پیامدهای امنیتی منفی داشته باشد. اما IBC برای این چالش چه برنامه ریزی کرده است؟

طراحی امنیتی فناوری IBC بر اساس 2 اصل است. این 2 اصل عبارتند از:

 • کاربران باید امنیت شبکه هایی را که به آن متصل هستند بررسی کنند و از آنها مطمئن باشند.
 • پیاده‌سازی مکانیزم جداسازی خطا، هرگونه داده بالقوه آسیب‌رسان یا پرخطر را از مدار اتصال شبکه جدا نگه می‌دارد.

فناوری IBC شامل چه تعاریفی نمی شود؟

فناوری و پروژه های IBC
 • فناوری IBC یک پروتکل لایه کاربردی نیست. یعنی فقط مسئولیت انتقال داده، احراز هویت و قابلیت اطمینان را بر عهده دارد.
 • IBC یک پروتکل مبادله اتمی نیست. انتقال توکن با استفاده از لایه کاربردی پروتکل IBC انجام می شود.
 • این فناوری یک پروتکل اشتراک گذاری نیست. هیچ دستگاه حالت واحدی وجود ندارد که بتوان آن را بین بلاک چین ها به اشتراک گذاشت. در عوض، مجموعه‌های مختلفی از ماشین‌های حالت در شبکه‌ها وجود دارد که برخی از رابط‌های مشترک را به اشتراک می‌گذارند.
 • فناوری IBC یک پروتکل مقیاس بندی لایه دوم نیست. این فناوری تمام مدارهایی را که در لایه اول وجود دارند اعمال می کند.

پروژه های ساخته شده با فناوری IBC

در زیر به لیست بلندبالایی از پروژه هایی اشاره می کنیم که بر اساس فناوری IBC شکل گرفته اند:

 • شبکه Cosmas (ATOM): هسته اقتصادی شبکه Cosmos، Cosmos Hub نامیده می شود و به گفته IBC، ارتباطات حیاتی و مهمی را با بلاک چین فراهم می کند.
 • IRISnet: این یک پلت فرم ارائه دهنده زیرساخت با پروتکل خدمات بین زنجیره ای (Interchain) است و برای ایجاد برنامه های کاربردی قابل اعتماد و عملی طراحی شده است.
 • شبکه OSMO: در واقع، اسموز یک صرافی DEX با زنجیره متقابل است که کاربران می توانند با استفاده از IBC علاوه بر ایجاد نقدینگی، انواع توکن ها را معامله کنند.
 • شبکه نگهبان: این یک شبکه بین المللی و جهانی از برنامه های کاربردی است که بر روی یک فضای وب خصوصی که در برابر فیلتر و سانسور مقاوم است ساخته شده است.

نکات پایانی در مورد اینترنت بلاک چین

کیت نرم افزار Cosmos Network که با نام Cosmos SDK شناخته می شود، به بسیاری از شبکه های بلاک چین اجازه می دهد تا با یکدیگر تعامل و همکاری کنند. آخرین قطعه پازل Cosmos SDK فناوری IBC نام دارد که در سال 2021 راه اندازی شد و اکنون به عنوان اینترنت بلاک چین شناخته می شود. نظر شما در مورد فناوری IBC و پروژه هایی که شروع کرده است چیست؟