منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • شبکه آربیتروم چیست؟ Arbitrum بزرگترین راه حل لایه دوم اتریوم است

شبکه آربیتروم چیست؟ Arbitrum بزرگترین راه حل لایه دوم اتریوم است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شبکه آربیتروم چیست؟ Arbitrum بزرگترین راه حل لایه دوم اتریوم است

اتریوم یک پلت فرم منحصر به فرد است که برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز (DApps) راه اندازی شده است. پذیرش این شبکه و پذیرش آن توسط پلتفرم های مختلف باعث شده تا هزینه تراکنش های آن افزایش یابد و این شبکه بسیار شلوغ شود. جبران این محدودیت ها نیازمند است بهبود مقیاس پذیری شبکه اتریوم ایناهاش. راه حل های مختلفی برای این امر ارائه شده است که یکی از آنها استفاده از Arbitrum است. Arbitrum به عنوان محبوب ترین راه حل لایه دوم اتریوم شناخته می شود و توانسته نقش مهمی در بهبود عملکرد و تجربه کاربری اتریوم ایفا کند. اما آربیتروم دقیقا چیست و چگونه به حل محدودیت های شبکه اتریوم کمک می کند؟ در این مقاله نگاهی کامل به شبکه آربیتروم و کاربرد آن می اندازیم.

آربیتروم چیست؟

شبکه آربیتروم یک راه حل لایه 2 است که برای پشتیبانی از بلاک چین اتریوم و همچنین افزایش قابلیت های قرارداد هوشمند آن طراحی شده است. افزایش سرعت تراکنش، مقیاس پذیری و امنیت شبکه این یکی از مهمترین کاربردهای Arbitrum است. در واقع این شبکه به منظور جبران کاستی های قراردادهای اتریوم و جلوگیری از هزینه های بالای پیاده سازی این بلاک چین راه اندازی شد.

داوری چیست؟

Arbitrum به گونه ای طراحی شده است که توسعه دهندگان می توانند به راحتی قرارداد ایجاد کنند ماشین مجازی اتریوم (EVM) و با حفظ امنیت بالای یک لایه اتریوم، به انجام تراکنش های اتریوم در لایه دوم ادامه دهید. در واقع، این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد تا به راحتی و با هزینه کمتر روی بلاک چین اتریوم تراکنش کنند.

راه حل لایه دوم اتریوم از تکنیکی به نام است رول کردن (تراکنش های دسته ای) برای ذخیره دسته ای از تراکنش های ارسال شده به زنجیره اصلی اتریوم استفاده می شود. Arbitrum این تراکنش ها را بر روی یک زنجیره جانبی سطح 2 ارزان و مقیاس پذیر انجام می دهد. در عوض، از اتریوم برای اطمینان از نتایج صحیح استفاده می کند. این فرآیند به تخلیه بار محاسبات و ذخیره سازی کمک می کند که یکی از مشکلات اصلی اتریوم است.

شبکه آربیتروم چگونه کار می کند؟

Arbitrum یک شبکه قدرتمند در لایه دوم است که به جمع خوش بینانه معروف است. این شبکه به بلاک چین قراردادهای هوشمند اتریوم اجازه می دهد پیام هایی را بین قراردادهای شبکه اصلی و قراردادهای لایه دوم داوری ارسال کند. توجه داشته باشید که اکثر تراکنش ها در لایه دوم انجام می شود و نتایج آن در زنجیره اصلی نوشته می شود. این باعث افزایش سرعت و کارایی اتریوم می شود.

هر اعتبارسنجی می‌تواند شروع به جمع‌آوری و ارسال بلوک و اعتبارسنجی سایر بلوک‌ها کند. در همین حال، مجموعه خوش‌بینانه نحوه استفاده از اطلاعات عمومی برای بازسازی تاریخچه کامل زنجیره را شرح می‌دهد. شبکه Arbitrom تضمین می کند که کدها به درستی اجرا می شوند تا اعتبارسنجی ها در اصل انجام شود. این فرآیند به مقاومت بیشتر اتریوم در برابر انواع تهدیدات و تبانی کمک می کند.

داوری چگونه کار می کند؟

نسخه‌های بعدی Arbitrum شامل دو حالت زنجیره جانبی و کانال‌های AnyTrust خواهد بود. شبکه آربیتروم مانند دیگر بلاک چین ها به گره ها (گره ها) مستقل اجازه می دهد تا در زنجیره آربیتروم شرکت کنند. گره هایی که مسئول اعتبارسنجی هستند نقش مهمی در نظارت بر وضعیت زنجیره ایفا می کنند. گره های کامل نیز به جمع آوری تراکنش های لایه 1 کمک می کنند.

گروهی که وظیفه جمع آوری تراکنش ها و ارسال آن ها به زنجیره لایه اول را بر عهده دارد، پاداشی در قالب اتریوم دریافت می کند. سایر هزینه های تراکنش اتریوم بین اعضای شبکه و اعتبار سنجی ها تقسیم می شود. شبکه یک مرحله چالش را اجرا می کند تا از صحت اعتبارسنجی ها مطمئن شود. در واقع به لطف این ویژگی شبکه Arbitrum، اعتبار سنجی ها اعتبار بلوک را به طور کامل بررسی می کنند و در صورت بروز خطا، مشکل را زیر عنوان چالش گزارش می دهند. نکته قابل توجه در مورد این عملکرد، دقت بالا و دقت بالا در کار است. زیرا اگر اعتبار سنجی کار خود را به درستی انجام ندهد و گزارش اشتباه ارسال کند، کل اموال وی مصادره می شود.

با در نظر گرفتن این شرایط، می توان گفت که آربیتروم تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا اطمینان حاصل شود که تمامی فرآیندها، از جمله اعتبارسنجی، به طور عادلانه انجام می شود. اگر هر عضوی مرتکب تخلف شود باید عواقب آن را متحمل شود.

ویژگی های منحصر به فرد شبکه Arbitrom چیست؟

در این قسمت از مقاله شبکه آربیتروم چیست، به مهم ترین ویژگی های این شبکه می پردازیم. Arbitrum برای بهبود تجربه کاربری اتریوم طراحی شده است و توسعه دهندگان را قادر می سازد قراردادهای هوشمند کارآمد و مقیاس پذیر سازگار با اتریوم را اجرا کنند.

اما آربیتروم اولین شبکه ای نیست که عملکرد اتریوم را بهبود می بخشد و محدودیت های آن را به چالش می کشد. این شبکه توانست بر پلتفرم های قدرتمندی مانند شبکه Optimism که یک راه حل قدرتمند لایه دوم برای اتریوم است غلبه کند. حال سوال این است که مهمترین ویژگی های Arbitrum چیست؟ چرا این شبکه اینقدر محبوب است؟ این پلتفرم دارای ویژگی ها و مزایای بسیاری است که آن را از سایر شبکه ها متمایز می کند. این ویژگی ها عبارتند از:

مزایای راه حل لایه دوم اتریوم

سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM)

EVM ماشین مجازی اتریوم است که قراردادهای هوشمند این شبکه را اجرا می کند. شبکه Arbitrom یکی از پلتفرم هایی است که با این ماشین مجازی بسیار سازگار است. این امر باعث شد که Arbitrum به راحتی بتواند عملیات مورد نظر را برای اجرای قراردادهای هوشمند انجام دهد. در واقع این پلتفرم برای توسعه شبکه اتریوم نیازی به آشنایی با زبان ها و کدهای برنامه نویسی مختلف ندارد.

از ابزارهای توسعه قدرتمند بهره ببرید

تیم توسعه شبکه آربیتروم بسیار قدرتمند است و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ورود موانع به لایه دوم در ارائه راهکارها انجام داده است. برای استفاده از این شبکه، نیازی به دانلود هیچ ابزار، پلاگین یا کامپایلری مانند Hardhat یا Truffle ندارید. بنابراین همه می توانند از خدمات آربیتروم استفاده کنند و تراکنش های خود را با هزینه کمتر و سریعتر انجام دهند.

قیمت پایین

شبکه Arbitrom به عنوان یک راه حل لایه دوم مقیاس پذیر برای اتریوم شناخته می شود که هم به افزایش توان تراکنش کمک می کند و هم هزینه های تراکنش را به حداقل می رساند. در واقع این ارز مجازی به لطف فناوری قدرتمند رول آپ خود به انجام تراکنش ها با هزینه کم کمک می کند و از سوی دیگر اعتبار سنجی ها انگیزه کافی برای تایید این تراکنش ها را دارند.

یک اکوسیستم توسعه یافته

Arbitrum دارای یک اکوسیستم پیشرفته و توسعه یافته است. این پلتفرم در حال حاضر با برنامه های اتریوم و پروژه های زیرساختی از جمله Uniswap، DODO، Sushi و غیره کار می کند. بر تعداد حامیان و شرکای این شبکه افزوده می شود و همین امر آربیتروم را هر روز قدرتمندتر و محبوب تر می کند.

آربیتروم از چه گازی استفاده می کند؟

در این قسمت از مقاله آربیتروم چیست، می خواهیم بررسی کنیم که این شبکه از کدام گاز برای پرداخت هزینه های خود استفاده می کند. Arbitrum از ArbGas برای پرداخت هزینه های اجرایی در زنجیره Arbitrum استفاده می کند. هر دستور Arbitrum VM یک هزینه ArbGas دارد. این شبکه هیچ محدودیتی در ارتباط با ArbGas ندارد و در مقایسه با قیمت گاز اتریوم بسیار ارزان است. این کارمزدها به طور پیش‌فرض روی صفر تنظیم می‌شوند و برای جبران هزینه اعتبارسنجی در زنجیره Arbitrum دریافت می‌شوند.

آربیتروم گاز کارمز چیست؟

ArbGas کاملاً با Ethereum Gas متفاوت است زیرا سعی می کند شبیه سازی را در AVM محاسبه کند. در عین حال، اتریوم گاز عملکرد مشابهی را در بلاک چین اتریوم انجام نمی دهد. به عنوان مثال، دسترسی به فضای ذخیره سازی اتریوم هزینه زیادی دارد زیرا حق ذخیره سازی در شبکه اتریوم شامل تعهداتی برای ماینرها می شود. به طور کلی استفاده از ArbGas شبکه Arbitrom را به طور کامل در دسترس قرار می دهد.

آینده داوری چیست؟

اولین لایه های اتریوم بر تمرکززدایی و امنیت تمرکز داشتند. این امر منجر به افزایش کارمزد معاملات شد. اما لایه های دوم علاوه بر دو مورد ذکر شده، به مقیاس پذیری شبکه نیز رسیدگی می کنند. تمرکز بر این سه گانه، شبکه Arbitrom را به یک راه حل لایه دوم محبوب و امن برای اتریوم تبدیل کرده است. این پلتفرم دارای ویژگی ها و مزایای بسیاری است و با تیم توسعه قدرتمند خود به بهبود تجربه کاربری اتریوم کمک می کند. در این مقاله به بررسی شبکه Arbitrom چیست و چگونه کار می کند. این پلتفرم هر روز در حال گسترش است و با اکوسیستم های مختلف همکاری می کند. با توجه به این تفاسیر، انتظار می رود آربیتروم با بهبود عملکرد و استفاده از فناوری های پیشرفته، نقش بسزایی در رشد بلاک چین اتریوم ایفا کند و محدودیت های آن را کاهش دهد.

coinmarketcap.comcointelegraph.com