منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • سه دلیل برای اصلاح قیمت بیت کوین قبل از شروع روند صعودی

سه دلیل برای اصلاح قیمت بیت کوین قبل از شروع روند صعودی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
سه دلیل برای اصلاح قیمت بیت کوین قبل از شروع روند صعودی

آغاز سال 2023 برای بازار ارزهای دیجیتال امیدوارکننده بود. بسیاری از آلتکوین ها رشد قیمت قابل توجهی را تجربه کردند و ارزش کل بازار بار دیگر به مرز 1 تریلیون دلار رسید. با این حال، بررسی داده های چین نشان می دهد که علیرغم افزایش قیمت حدود 23 درصد، بیت کوین احتمالاً از حمایت کافی برای ادامه روند صعودی خود برخوردار نیست.

تسلط بر تجارت آلتکوین در سطح هشدار دهنده

به گزارش Erzdigital، مارتون، یکی از تحلیلگران تایید شده در CryptoQuant، معتقد است که تسلط معاملات آلتکوین در بالاترین سطح خود در 2 سال گذشته می تواند بسیار نگران کننده باشد.

همانطور که معامله گران از بیت کوین خسته می شوند، شروع به معامله آلت کوین می کنند و با افزایش حجم معاملات آلتکوین، خطر بالقوه کاهش بیشتر قیمت افزایش می یابد.

بررسی داده های موجود نشان می دهد که سلطه حجم معاملات آلتکوین در حال حاضر به حدود 64 درصد رسیده است که بالاترین سطح آن از ژانویه 2021 (دسامبر 2019) است. از سوی دیگر، تسلط بر حجم معاملات بیت کوین به حدود 16 درصد رسید، پایین ترین سطح آن در همان دوره. لازم به ذکر است که درصد باقیمانده مربوط به تراکنش های موجود در اتریوم است که در این شاخص جدا از سایر آلتکوین ها محاسبه می شود.

سه دلیل برای اصلاح قیمت بیت کوین قبل از شروع روند صعودی
مقایسه قیمت با حجم معاملات غالب بیت کوین و آلت کوین ها.

مارتین در این باره گفت:

توجه داشته باشید که چگونه افزایش سطح تسلط حجم آلتکوین اغلب به کاهش قیمت در گذشته منجر شده است و در مقابل، روند صعودی پایدار قیمت با تسلط افزایش حجم بیت کوین آغاز شد.

همانطور که گفته شد، او معتقد است که افزایش تسلط تجاری آلت کوین ها معمولاً منجر به کاهش قیمت بیت کوین می شود، در حالی که روند صعودی پایدار با تسلط بالای بیت کوین شروع می شود.

سطح بودجه بالاترین سطح در 14 ماه گذشته است

نرخ های تامین مالی مبالغی است که معامله گران لانگ و کوتاه به یکدیگر پرداخت می کنند تا موقعیت معاملاتی خود را حفظ کنند. در نتیجه این روند، قیمت قراردادهای آتی دائمی نزدیک به قیمت بازار نقدی باقی می ماند.

سطوح مثبت سرمایه به این معنی است که معامله گران روی افزایش قیمت شرط بندی می کنند. همچنین قیمت بیت کوین در بازار آتی بالاتر از قیمت آن در بازار نقدی است. برعکس، سطوح سقف منفی به این معنی است که معامله‌گران کوتاه مدت برای حفظ موقعیت‌های خود پول پرداخت کرده‌اند و روی کاهش قیمت شرط‌بندی می‌کنند.

سه دلیل برای اصلاح قیمت بیت کوین قبل از شروع روند صعودی
هزینه بیت کوین و نرخ های تامین مالی را مقایسه کنید.

مارتون خاطرنشان می کند که نرخ سرمایه بیت کوین به بالاترین سطح خود از دسامبر 2021 (1400 آذر) رسیده است. این بدان معناست که معامله گران بیت کوین به وضعیت فعلی خوشبین هستند و به قیمت های بالاتر امیدوار هستند.

با این حال، این تحلیلگر نتیجه می گیرد که:

نگاهی به نمودار نرخ سرمایه نشان می دهد که همیشه اینطور نیست. در دوره های قبلی که سطوح تامین مالی به اندازه امروز بالا بود، شاهد اصلاح قیمت بیت کوین بودیم.

سرمایه گذاران نهادی که بازار را رصد می کنند

یکی دیگر از تحلیلگران ارزهای دیجیتال با نام مستعار MAC_D با بررسی 3 شاخص از این دست به این نتیجه رسید که با وجود افزایش قیمت بیت کوین به 21000 دلار، سیگنال خریدی از سوی سرمایه گذاران نهادی وجود ندارد.

نگاهی به داده‌های شاخص حجم صندوق که حجم معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری را اندازه‌گیری می‌کند، نشان می‌دهد که ارزش معاملات ناچیز است و هیچ حرکت غیرعادی وجود ندارد.

سه دلیل برای اصلاح قیمت بیت کوین قبل از شروع روند صعودی
شاخص صندوق حجمی

بر اساس داده‌های شاخص Fund Holdings که نشان‌دهنده ذخایر بیت‌کوین شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانند Grayscale Trust Fund است، میزان بیت‌کوین نگهداری شده توسط سرمایه‌گذاران نهادی از جولای ۲۰۲۲ به آرامی در حال کاهش است.

سه دلیل برای اصلاح قیمت بیت کوین قبل از شروع روند صعودی
شاخص ذخایر صندوق.

علاوه بر این، سرمایه گذاران نهادی معمولاً علاقه مند به خرید بی سر و صدا بیت کوین از طریق معاملات خارج از بورس (OTC) هستند. بررسی داده ها نشان می دهد که هیچ تراکنش غیرعادی در معاملات فرابورس رخ نداده است.

در نتیجه به گفته این تحلیلگر، افزایش فعلی قیمت بیت کوین نشان دهنده آغاز یک روند صعودی بلندمدت نیست.

McD در نتیجه گیری خود می گوید:

من معتقدم که افزایش فعلی قیمت بیت کوین نتیجه افزایش تمایل معامله گران به خرید است که از زمان انتشار داده های تورم ایالات متحده شکل گرفته است. سرمایه گذاران نهادی آرام ماندند و فقط نظاره گر بودند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر روزی شاهد افزایش چشمگیر حجم معاملات فرابورس باشیم، می‌توان گفت سرمایه‌گذاران نهادی منتظر بازگشت کامل و آغاز روند صعودی هستند.