منو سایت

سفر به مکه در متاورس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
سفر به مکه در متاورس

این بحث زمانی آغاز شد که عربستان سعودی با ابتکار جدیدی در دسامبر 2021، مقدس ترین مکان اسلام را وارد عصر متاورس کرد که به مسلمانان اجازه می دهد تا صخره مورد احترام در شهر مکه را به صورت مجازی از خانه های خود مشاهده کنند.

این رویداد فراجهانی “ابتکار حجرالاسود مجازی” نامیده می شود که در آن کاربران می توانند به صورت مجازی حجر الاسود یا حجر الاسود واقع در گوشه کعبه واقع در مسجد الحرام در مکه را ببینند.

مقامات سعودی در بیانیه ای با اعلام این ابتکار گفتند: این ابتکار به مسلمانان این امکان را می دهد که تقریباً قبل از زیارت مکه، مراسم حجرالاسود را تجربه کنند.

با این حال، این ابتکار جنجال را در میان برخی از مسلمانان در سراسر جهان به راه انداخته است و آنها در شبکه های اجتماعی این سوال را مطرح کرده اند که آیا “حج متاورس” را می توان “عمل واقعی زیارت” تلقی کرد.

در این بین مسلمانان ترکیه نیز همین سوال را در مورد مذهب خود می پرسند.

دیانت می گوید زیارت کعبه در فراز حج واقعی نیست

رمزی بیرجان، مدیر خدمات حج و عمره دیانت در 10 فوریه گفت: «این [حج در متاورس] این نمی تواند اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه مومنان می توانند در متاروس کعبه را زیارت کنند اما این هیچ گاه زیارت واقعی محسوب نمی شود، افزود: پای مردم باید به زمین برسد.

به گفته بیرکان، حج را باید با رفتن به قدس در زندگی واقعی انجام داد. او گفت که ابتکار عربستان احتمالا “برای تبلیغات” بوده است.

بیرکان با اشاره به نمونه موزه باستان شناسی استانبول خاطرنشان کرد: سعودی ها مانند بازدید از موزه با عینک واقعیت مجازی هستند. [واقعیت مجازی] این برنامه تور مجازی را برای تبلیغ کعبه راه اندازی کردند.»

این رویداد بیشتر یک «ابتکار آموزشی» است تا مذهبی. این پروژه توسط آژانس نمایشگاه ها و موزه های عربستان سعودی و با همکاری دانشگاه ام القری اجرا شده است.

ایده این پروژه حرمین است که می توان آن را «الحرامین» ترجمه کرد و به مکه و مدینه و به ویژه حرمین شریفین این شهرها اشاره دارد.

این پروژه در مراسمی در 14 دسامبر 2021 با حضور عبدالرحمن السدیس رئیس حرمین ارائه شد. عبدالله تیرابزون، استاد دانشگاه در دانشکده الهیات دانشگاه استانبول، با دیانته موافق است.

دنیای مجازی و واقعیت هرگز نمی توانند برابر باشند. تیرابزون گفت: وقتی کعبه را مجازی زیارت می کنی، زائر واقعی و عمره نیستی.

وی همچنین به تشریح مخاطرات و خطرات فرا بعدی از منظر دینی پرداخت.

«اگر کسی امروز ایده «عبادت در متاورس» را مطرح کند، فرد دیگری ممکن است فردا ایده «دعا به متاورس» را مطرح کند. اینها همه افکار لو رفته است.» Metaverse یک دنیای مجازی سه بعدی شبکه ای است که بر ارتباطات اجتماعی متمرکز شده است.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

امتیاز شما

سفر به مکه نوشته شده در Metaverse ابتدا در ارزینجا مگ تحقیق و آموزش بازار ارز دیجیتال. به نظر می رسد.