منو سایت

ریال دیجیتال به زودی معرفی می شود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ریال دیجیتال به زودی معرفی می شود

از 27 بهمن ماه با مجوز بانک مرکزی، ریال دیجیتال در تمامی بانک ها وارد فاز عملیاتی می شود و برای پرداخت های جزئی مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته محمدرضا مانیکتا، مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی، پس از اجرای آزمایشی در کیف پول سه بانک ملی، ملت و تجارت، ریال دیجیتال قرار است از 27 بهمن ماه وارد فاز عملیاتی شده و برای پرداخت های جزئی مورد استفاده قرار گیرد. با مجوز بانک مرکزی ناگفته نماند که سایر مسئولان بانک مرکزی اجرای فاز عملیاتی ریال دیجیتال در آن تاریخ را تایید نکرده اند. پروژه Real Digital از سال 1376 در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت که اجرای فاز مقدماتی آن از سال 1400 آغاز شد و در نهایت در سال 1401 وارد فاز آزمایشی شد.

به گزارش مانیکتا، تاکنون فاز آزمایشی این طرح با 500 کاربر در سه بانک ملی، ملت و تجارت اجرا شده است و با رونمایی رسمی از این طرح در اواسط بهمن ماه، تمامی بانک های کشور قادر خواهند بود. برای توزیع ریال های دیجیتال و احراز هویت کاربران برای استفاده. باید فراهم شود. بر اساس پیش نویس طرح، بانک مرکزی مسئولیت مدیریت چرخه ریال دیجیتال و تعریف دسترسی، مسدودسازی و فعال سازی بانک ها و همچنین تنظیم و اجرای سیاست های کلان برای مدیریت اکوسیستم ریال دیجیتال را بر عهده دارد و مسئولیت دفتر کل توزیع شده را بر عهده دارد و مشارکت می کند. در راستی آزمایی تراکنش ها و اجرای قراردادهای هوشمند.

علی صالح آبادی رئیس سابق بانک مرکزی در اوایل سال 1401 گفته بود که در سال جاری و پس از راه اندازی ریال دیجیتال مردم می توانند اسکناس ریالی خود را به بانک مرکزی تحویل داده و معادل ریالی آن را دریافت کنند که این ریال دیجیتال نمی تواند برای سرمایه گذاری استفاده می شود و فقط یک جایگزین است.این اسکناس خواهد بود.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.