رپ ارز دیجیتال چیست؟ مروری بر توکن رپ و نحوه عملکرد آن

رپ ارز دیجیتال چیست؟ مروری بر توکن رپ و نحوه عملکرد آن

هر شبکه بلاک چین دارای توکن های خاص خود مانند اتریوم، بیت کوین، سولانا و غیره است. هر یک از این توکن های اختصاصی بر اساس استانداردهای خاص خود است بلاک چین عمل کنید بنابراین، آنها را نمی توان روی بلاک چین دیگری قرار داد.

برای دور زدن چنین محدودیتی، می توان از یک توکن پیچیده استفاده کرد. Rapid Token در واقع همان توکن اصلی با استاندارد یک بلاک چین دیگر است که به شما امکان می دهد در بلاک چین های دیگر کار کنید. در ادامه این مقاله در مورد مفهوم Rapid Token بیشتر توضیح خواهیم داد.

برای درک بهتر مفهوم توکن رپ شده استمقاله نمادین چیست؟ ادامه مطلب

معرفی رپ به ارز دیجیتال

برای شروع بهتر است به معنای کلمه باشد جمعش کن بیا فارسی حرف بزنیم این کلمه در فارسی به معنای پیچیده کردن یا قرار دادن چیزی در جعبه برای پنهان کردن است. بنابراین، می تواند در مورد توکن پیچیده شده، معنای توکن ها را با پوشش های مختلف در نظر گرفت. هر شبکه بلاک چین توکن های مخصوص به خود را دارد که نمی تواند با شبکه های دیگر ارتباط برقرار کند. در حال حاضر هیچ راهی برای ارتباط بین بلاک چین وجود ندارد. به همین دلیل، می توان از طریق یک توکن پیچیده، این محدودیت را دور زد و توکن های خود یک بلاک چین را می توان به بلاک چین دیگری منتقل کرد. در واقع می توان عملکرد Rapid Token را به عنوان Cross Chain در نظر گرفت. Rapid Token به عنوان پلی بین بلاک چین عمل می کند.

در واقع، توکن‌های پیچیده نوعی توکن‌های سفارشی رمزنگاری بومی هستند. این توکن ها را می توان به بلاک چین های خارجی منتقل کرد. به عنوان مثال، یک توکن بومی برای بلاک چین سولانا، وقتی رپ شد، امکان انتقال آن به بلاک چین دیگر وجود دارد. دلیل ایجاد توکن های رپ انجام تراکنش بین زنجیره ها و افزودن قابلیت همکاری با سایر بلاک چین ها است. در هر صورت، تمام اصطلاحات فنی مربوط به رپ ارز دیجیتال در مورد تعامل و ارتباط بهتر بین بلاک چین ها هستند.

کوییک توکن ها بر اساس نوع برداشت به دو دسته تقسیم می شوند.

  • توکن رپ با برداشت بدون نقد: می توانید این توکن های رپ را با توکن اصلی تعویض کنید.
  • توکن Rapped با برداشت وجه نقد: این نوع توکن رپ را نمی توان با سایر دارایی ها مبادله کرد و برای مبادله آنها فقط به دارایی های نقدی نیاز دارید.

دلیل ایجاد Wrapped Token چیست؟

با ایجاد توکن رپ، برای اولین بار ارسال به شبکه های دیگر بسیار آسان شد. شاید ندانید، اما توکن های خود یک بلاک چین با استانداردهای خاص آن بلاک چین محدود شده است. اینگونه است ضرب نشانهگردش و ذخیره سازی این توکن بر اساس استانداردهای بلاک چین تعیین می شود. با این تفاسیر نمی توانید به راحتی ارسال، دریافت یا تبادل توکن انجام دهید. بنابراین این مشکل را می توان محدودیتی برای دنیای ارزهای دیجیتال دانست. هنوز هیچ راه حلی برای حذف این محدودیت و ایجاد ارتباط مستقیم بین تمام بلاک چین ها پیشنهاد نشده است. اما در این شرایط توکن های سریع به کمک می آیند.

در واقع یکی از دلایل ایجاد این توکن های سریع، رفع محدودیت در ارتباط بین بلاک چین ها است. به عنوان مثال، بلاک چین اتریوم مزایای زیادی دارد و بسیار مقیاس پذیر است. به همین دلیل، بسیاری از معامله گران تمایل دارند توکن های خود را در این شبکه مبادله کنند. بنابراین توکن خود را به Rapid Token شبکه اتریوم آنها برای استفاده از شبکه اتریوم با توکن بومی خود تبدیل می شوند.

بیایید به مثال دیگری نگاه کنیم. توکن های بومی بلاک چین اتریوم را نمی توان مستقیماً با بیت کوین مبادله کرد و همچنین توکن های بومی بیت کوین را نمی توان با اتریوم مبادله کرد. زیرا این توکن های بومی از دو بلاک چین متفاوت با مکانیزم ها و استانداردهای متفاوت هستند. در این شرایط شما نیاز دارید توکن ها بیت کوین بر اساس استانداردهای شبکه اتریوم، با نام جدیدی به نام بیت کوین رپ شده است (WBTC) ایجاد. این توکن رپ شده را می توان با هر ارز دیجیتال مبتنی بر شبکه اتریوم مبادله کرد.

مکانیزم توکن رپ شده

برای ایجاد یک توکن رپ، به سه چیز نیاز دارید: یک سرمایه گذار، یک معامله گر و یک متولی. ابتدا باید توکن‌ها را با مقدار معینی از توکن‌های اصلی مبادله کنید تا توکن بسته‌بندی شده را از پلتفرم‌های معاملاتی مانند AirSwap ،CoinList و AAVE اکنون درخواست کنید توکن های اصلی در یک قرارداد هوشمند قفل شده و توکن های حاصل به شبکه جدیدی مانند اتریوم منتقل می شوند. برای هر توکن Rapid، توکن مخصوص به خود وجود دارد که در خزانه پلتفرم های معاملاتی قفل شده است. یعنی اگر به 3 توکن سریع بیت کوین نیاز دارید، باید 3 توکن بیت کوین خود را در پلتفرم معاملاتی خود قفل کنید.

در یک فرآیند مشابه، به راحتی می توانید Rapid Token را به حالت اولیه بازگردانید. برای این کار باید درخواستی را به همان پلتفرم معاملاتی ارسال کنید باز کردن پد (بدون بسته بندی) توکن ها را ارسال کنید. اکنون توکن های رپ شده شما رایت می شوند و توکن های قفل شده شما نیز آزاد می شوند.

اجازه دهید ایجاد و مکانیسم Rapid Token را با یک مثال بیشتر توضیح دهیم. تصور کنید توکن های محلی بیت کوین دارید و می خواهید آنها را در شبکه اتریوم معامله کنید. همانطور که می دانید این امکان پذیر نیست. بنابراین می توانید بیت کوین های خود را به توکن های رپ تبدیل کنید. برای این کار ابتدا باید با یک اپراتور مانند پلتفرم های معاملاتی تماس بگیرید. کیف پول های چند امضایی یا برای DAO درخواست دهید. در طی این درخواست، باید توکن های اصلی خود را در اپراتور مورد نظر قفل کنید و در ازای آن WBTC (توکن بیت کوین پیچیده شده) را دریافت کنید. WBTC در واقع دارای یک توکن ارزشی معادل توکن اصلی بیت کوین است، اما با استاندارد ERC-20 آثار.

همبستگی قیمت توکن رپ شده یا توکن اصلی

به طور کلی، Rapid Tokens را نباید معادل اولیه قیمت توکن های اصلی در نظر گرفت. زیرا توکن رپ در رکود بازار سریعتر ارزش خود را از دست می دهد. یعنی اگر BTC و WBTC دارید که دقیقاً ارزش قیمتی یکسانی دارند، به مرور زمان توکن Rapid شما در رکود بازار با کاهش قیمت بیشتری مواجه خواهد شد. در واقع، یک توکن رپ به سه سطح امنیت نیاز دارد. بنابراین، این دو توکن فقط برای مدت کوتاهی می توانند ارزشی معادل نسبت به یکدیگر داشته باشند. به محض اینکه در بازار نزولی قرار گیرد، ارزش توکن راپید سریعتر کاهش می یابد.

استفاده از توکن های سریع

از آنجایی که این روزها نیاز به استفاده از توکن های یک شبکه در بلاک چین دیگر افزایش یافته است، توکن های Rapid نیز بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته اند. به همین دلیل یکی از اساسی ترین کاربردهای توکن رپ می باشد سرمایه گذاری ها در آنهاست. به عنوان مثال، سرمایه گذاری در WBTC می تواند در آینده به سرمایه گذاری سودآور تبدیل شود. سرمایه گذاری روی توکن های رپ درست مانند توکن های واقعی است. این بدان معنی است که شما توکن رپ را با همان قیمت توکن اصلی خریداری می کنید. برای سرمایه گذاری مناسب، می توانید از سایت ها برای پیش بینی و تجزیه و تحلیل آینده یک توکن استفاده کنید. دلایل زیر برای سرمایه گذاری در Rapid Tokens آورده شده است.

  • توکن رپ شبکه اتریوم که به آن دسترسی دارید برنامه های غیرمتمرکزبازی ها و DEX ها را می دهد.
  • کشاورزی سودآور (کشاورزی محصول) یکی از راه های کسب درآمد و دریافت پاداش، قفل کردن دارایی های خود است. شما می توانید توکن های رپ شده خود را به عنوان کشاورزی برای استخراج ذخیره کنید و از پس انداز آنها درآمد کسب کنید.
  • از آنجایی که مقیاس پذیری شبکه اتریوم از شبکه بیت کوین بیشتر است. هنگامی که توکن های بیت کوین خود را در شبکه اتریوم به توکن سریع تبدیل می کنید، مقیاس پذیری همچنین افزایش می یابد.

تفاوت بین توکن های پیچیده و استیبل کوین

استیبل کوین ها با توکن های رپ متفاوت هستند. استیبل کوین ها دارایی های دیجیتال با قیمت هستند ارزهای فیات آنها تغییر می کنند به عنوان مثال USDT یک استیبل کوین است که با قیمت دلار بالا و پایین می رود. اما توکن رپ شده به یکی دیگر از ارزهای دیجیتال اصلی که در یک خزانه مجازی قفل شده است گره خورده است. در این مورد، استیبل کوین ها به ارز فیات و توکن رپ شده به توکن پایه مرتبط می شوند. تفاوت دیگری که وجود دارد، پشتیبانی از این دو نوع ارز دیجیتال است توکن های رپ شده، بیشتر از استیبل کوین است. به عنوان مثال، ذخیره USDT از ترکیبی از پول نقد، اوراق قرضه دولتی، اوراق قرضه و غیره تشکیل شده است. دارایی های. اما توکن رپ همان ارزش توکن اصلی خود را دارد.

منبع

blockworks.cocointelegraph.com