منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • حباب طلا چیست؟ هر آنچه باید درباره حباب قیمت طلا بدانیم

حباب طلا چیست؟ هر آنچه باید درباره حباب قیمت طلا بدانیم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
حباب طلا چیست؟ هر آنچه باید درباره حباب قیمت طلا بدانیم

حباب طلا زمانی رخ می دهد که قیمت طلا بدون دلیل به سرعت افزایش یابد. زمانی که در مدت زمان کوتاهی به دلیل فعالیت دلالان، قیمت طلا افزایش یافته و از ارزش ذاتی خود فراتر رود، در این صورت حباب قیمتی به وجود آمده است.

برخلاف املاک و مستغلات، نفت یا سهام شرکت‌های تولیدکننده درآمد، طلا ارزش بنیادی بسیار کمی دارد که بتوان قیمت واقعی خود را بر اساس آن قرار داد. این باعث می شود قیمت طلا به راحتی تحت تأثیر دلالان قرار گیرد.

برای تعیین اینکه آیا حباب طلا رخ داده است، بیایید به موارد زیر نگاه کنیم:

  • تقاضا برای طلا از کجا می آید؟
  • حباب قیمت چیست؟
  • چرا دیگر پول طلا نیست؟
  • ارزش پایه طلا چقدر است؟

در این مقاله از وبلاگ والکس، در مورد عوامل موثر بر قیمت طلا و شرایطی که طلا را مستعد حباب شدن می کند، بیشتر بحث می کنیم.

حباب قیمت چیست؟

حباب یک چرخه اقتصادی مشخصه آن افزایش سریع ارزش بازار به ویژه در قیمت دارایی است. این تورم سریع با کاهش یا انقباض سریع ارزش همراه است که گاهی اوقات به آن ترکیدن حباب می گویند.

یک حباب معمولاً با افزایش قیمت دارایی ها که ناشی از رفتار صعودی بازار است ایجاد می شود. در طول حباب، دارایی‌ها معمولاً با قیمت یا محدوده قیمتی بسیار بالاتر از ارزش ذاتی دارایی معامله می‌شوند (قیمت با مبانی دارایی مطابقت ندارد).

علت حباب ها توسط اقتصاددانان مورد بحث است. برخی حتی موافق نیستند که اصلاً حباب وجود دارد (به این دلیل که قیمت دارایی ها اغلب از ارزش ذاتی آنها منحرف می شود). با این حال، حباب ها معمولاً تنها پس از افت شدید قیمت شناسایی و بررسی می شوند.

ارزش طلا را محاسبه کنید

ارزش بنیادی قیمت طلا

برخلاف سایر سرمایه‌گذاری‌ها، بیشتر ارزش طلا با کمک آن به جامعه تعیین نمی‌شود. مردم برای زندگی نیاز به مسکن دارند، اگر طلا جوابگوی نیاز مردم نباشد از نفت و بنزین برای حمل و نقل استفاده می کنند.

طلا بیشترین استفاده را به عنوان ماده اولیه برای تولید اشیاء تزیینی لوکس و در صنعت جواهرسازی دارد که حدود 78 درصد از تولید این فلز گرانبها را به خود اختصاص داده است. سایر صنایع مانند الکترونیک، پزشکی و دندانپزشکی تنها 12 درصد از تولید سالانه خود را مصرف می کنند، بقیه خروجی نیز در معاملات مالی استفاده می شود.

همانطور که گفته شد، طلا به طور کلی دارایی نیست. از آنجایی که این سهم سودآور نیست، نمی توانید از اجاره آن سود کسب کنید و درآمد نقدی ایجاد نمی کند. با این حال، در بورس های ویژگی معامله می شود و توسط کارگزاران FX ارائه می شود. تا دسامبر 2019، متوسط ​​حجم معاملات روزانه طلا توسط شورای جهانی طلا 145.5 میلیارد دلار تخمین زده شد که طلا را در رتبه سوم در میان اوراق بهادار و سهام ایالات متحده در شاخص S&P 500 قرار داد.

طلا فقط یک کالا نیست. زیرا فقط قسمت کوچکی از آن در صنعت استفاده می شود. در سال 2019، 6326 متریک تن طلا از بخش فناوری جهانی تقاضا داشت که در مقایسه با تقاضای بانک های مرکزی، اهداف سرمایه گذاری و جواهرات، نسبتاً ناچیز است.

بیشترین تقاضا برای طلا متعلق به صنعت جواهرسازی است. در سال 2019، بازار جهانی جواهرات به رقم خیره کننده 2119 تن رسید.

ابهام پیرامون طلا همچنین بر نحوه مالیات و رفتار قانونی آن تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، در اکثر کشورهای غربی، طلا مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیست. زیرا سرمایه گذاری محسوب می شود. همچنین طلا مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نمی شود زیرا دارایی محسوب نمی شود.

بانک‌های مرکزی، بانک‌های خصوصی و بسیاری از سرمایه‌گذاران فردی، طلا را به‌عنوان بهترین دارایی امن و ایده‌آل برای حفظ ثروت برای دهه‌ها یا حتی قرن‌ها می‌دانند.

حباب طلا چیست؟

حباب قیمت طلا

بیشتر از هر کالای دیگری، قیمت طلا عمدتاً به این دلیل افزایش می‌یابد که مردم فکر می‌کنند این اتفاق خواهد افتاد! برای مثال، مردم ممکن است بر این باور باشند که طلا محافظ خوبی در برابر تورم است. در نتیجه، وقتی تورم شروع می شود، آنها نیز به دنبال خرید آن هستند. در واقع هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که چرا با کاهش ارزش دلار، ارزش طلا افزایش یابد. بلکه صرفاً به این دلیل اتفاق می افتد که مردم چنین فکر می کنند.

دیدگاه کینزی از حباب طلا در سال های اخیر

بر سر این ایده که ما در حال حاضر در جولای 2022 با حباب طلا مواجه هستیم، اختلاف نظر وجود دارد. برای مثال، آرتور پینکاسویچ، تحلیلگر Investopedia، معتقد است که تغییر بلندمدت در فاندامنتال باعث افزایش آهسته اما پیوسته قیمت طلا شده است. . با این حال، یک استدلال قانع کننده وجود دارد که حباب طلا واقعی است و ما اکنون آن را تجربه می کنیم.

از نظر تاریخی، قیمت طلا تا حد زیادی ثابت بوده یا به تدریج افزایش یافته است. در سال 1980، اونس به 615 دلار افزایش یافت و به دنبال آن به حدود 300 دلار در هر اونس کاهش یافت و قیمت ها تا سال 2006 کم و بیش ثابت بود. از آن سال، قیمت طلا به بالای 1900 دلار در هر اونس رسیده است. وال استریت ژورنال گزارش می دهد که طلا طی پنج سال گذشته سالانه 25 درصد بازده داشته است که بسیار بالاتر از میانگین بازدهی سایر دارایی ها است.

کشف حباب قیمت طلا

تشخیص حباب های طلا در گذشته آسان تر بوده است. زیرا امروزه نظرات بسیاری وجود دارد; برخی معتقدند طلا حباب نیست و آنچه در حال وقوع است افزایش طبیعی قیمت است. برخی دیگر برعکس را استدلال می کنند، شاید به این دلیل که دارایی های آنها را در معرض خطر قرار می دهد، با منافع آنها در تضاد است، یا باور آنها تلخ است که فرصتی را از دست داده اند.

وقتی قیمت طلا سر به فلک می کشد، همه فکر می کنند حباب طلا ترکیده است. اما در واقع سخت است که هر چیزی را به عنوان یک حباب طبقه بندی کنیم، به خصوص تا زمانی که حباب بترکد.

هنگامی که قیمت دارایی بالاتر و فراتر از ارزش بنیادی آن افزایش یابد، می توان نشانه های حباب را تشخیص داد. با شناسایی رفتاری که با مراحل اولیه حباب طلا مطابقت دارد، ممکن است بتوان یک حباب اقتصادی را در حین وقوع آن تشخیص داد، اگرچه نمی توان دانست که آیا قیمت ها در نهایت کاهش می یابد یا خیر.

در زیر به نشانه‌های حباب طلا می‌پردازیم تا بتوان آن را راحت‌تر تشخیص داد.

5 مرحله تشکیل حباب قیمت

مراحل حباب قیمت طلا

هیمن پی مینسکی یکی از اولین اقتصاددانانی بود که نوسانات مالی و رابطه آن با اقتصاد را مورد مطالعه قرار داد. او در کتاب خود به نام اقتصاد ناپایدار (1986) توانست پنج مرحله حباب قیمت را در یک چرخه اقتصادی معمولی شناسایی کند. این مراحل برای تمام حباب های قیمت از جمله طلا اعمال می شود.

مرحله 1: حرکت

تغییر زمانی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذاران به خرید و سرمایه‌گذاری در طلا روی می‌آورند و از تغییر در اقتصاد، مانند ظهور یک فناوری جدید نوآورانه یا کاهش نرخ بهره، ناراحت هستند.

مرحله 2: بوم

قیمت‌ها در ابتدا پس از این حرکت به آرامی افزایش می‌یابند، اما با ورود سرمایه‌گذاران بیشتر به بازار، سرعت خود را افزایش می‌دهند و زمینه را برای مرحله رونق فراهم می‌کنند.

در این مرحله، طلا مورد توجه رسانه ها قرار می گیرد. ترس از دست دادن فرصتی که یک بار در زندگی می‌گذرد، انگیزه بیشتری در افراد ایجاد می‌کند و تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران را جذب می‌کند.

مرحله 3: سرخوشی

در طول مرحله سرخوشی، سرمایه گذاران احتیاط را به باد می دهند و قیمت دارایی ها سر به فلک می کشد. ارزش گذاری دارایی ها به سطوح بسیار بالایی می رسد، انواع جدیدی از معیارها و شاخص های عملکرد اغلب در تلاش برای توجیه مقادیر بالاتر معرفی می شوند. در این مرحله، سرمایه گذاران بر این باورند که سقفی برای گران شدن دارایی وجود ندارد و همیشه معتقدند که شخص دیگری مایل به خرید دارایی با قیمت بالاتر خواهد بود.

مرحله 4: سودآوری

در این مرحله، سرمایه گذاران نهادی که به اطلاعات بیشتری از بازار دسترسی دارند، شروع به فروش موقعیت و کسب سود می کنند. اما تخمین زمان دقیق ترکیدن حباب طلا می تواند دشوار باشد. زیرا همانطور که جان مینارد کینز اقتصاددان می گوید: “بازارها می توانند بیش از آنچه فکر می کنید غیرمنطقی باشند.”

مرحله 5: هراس

ممکن است تنها یک رویداد جزئی طول بکشد تا حباب طلا بشکند. اما وقتی حباب طلایی ترکید، دیگر نمی توان آن را باد کرد. در طول مرحله وحشت، قیمت دارایی ها مسیر خود را معکوس می کند و به همان سرعتی که افزایش می یابد، سقوط می کند.

سرمایه گذاران و کارگزارانی که با کاهش ارزش دارایی های خود مواجه شده اند، اکنون می خواهند به هر قیمتی دارایی های خود را نقد کنند. در این صورت عرضه بیش از تقاضا خواهد بود و قیمت دارایی ها به شدت کاهش می یابد.

آیا طلا گزینه خوبی برای سرمایه گذاری بلند مدت است؟

تصمیم با شماست که آیا طلا برای سبد سرمایه گذاری شما مناسب است یا خیر. میزان ریسکی که می‌خواهید بپذیرید، اینکه آیا می‌توانید سبد خود را ترکیب کنید، به اهداف سرمایه‌گذاری و میزان سرمایه‌ای که دارید، از جمله عوامل دیگر، مرتبط است.

اما یک چیز اصلی را به خاطر بسپارید: هرگز نباید پولی را که نمی توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری کنید.

آیا تا به حال در تله حباب افتاده اید؟ آیا ترس از دست دادن چه دارایی بر منطق شما غلبه کرده است؟

investopedia.com