منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • جعل چیست؟ وارد کردن سفارشات نادرست یا جعل در بازارهای مالی

جعل چیست؟ وارد کردن سفارشات نادرست یا جعل در بازارهای مالی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
جعل چیست؟ وارد کردن سفارشات نادرست یا جعل در بازارهای مالی

با گذشت زمان، بازار ارزهای دیجیتال به دریایی عظیم و سودآور تبدیل شده است که چشم طمع بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است. اگرچه ورود آگاهانه به این بازار به کمک تحلیل ارزهای دیجیتال و برخی ابزارهای دیگر، از بسیاری از ضررهای احتمالی جلوگیری می کند. اما همچنان در این دریا شکارچیان خطرناکی وجود دارند که هر روز روش های فریب خود را تقویت می کنند. یکی از این روش ها جعل است ثبت سفارشات جعلی در معاملات است که یکی از خطرناک ترین روش های معامله است. در این مطلب رازهای جعل را فاش کرده ایم. ما همچنین نشان می دهیم که چگونه جعل می تواند تمام دارایی های شما را بدون جادو از بین ببرد.

منظور از جعل چیست؟

جعل، در نوع خود بی نظیر است تقلب که در آن برخی از کاربران با استفاده از دسته ای از ربات ها یا الگوریتم های هوشمند، سفارش خرید یا فروش جعلی را ثبت می کنند. همانطور که می دانید بازار ارزهای دیجیتال مانند سایر بازارهای مالی مبتنی بر نوسانات عرضه و تقاضا است. کسی که بتواند این دو پارامتر را کنترل کند. بر دنیای ارزهای دیجیتال حکومت خواهد کرد. با سوء استفاده از این واقعیت، برخی از کلاهبرداران با ثبت سفارش خرید یا فروش جعلی اقدام به افزایش مبلغ می کنند. عرضه و تقاضا روی ارز دیجیتال تاثیر می گذارد.

چگونه جعل کاربران را فریب می دهد؟

جعل چگونه کار می کند

حالا که فهمیدیم Spoofing چیست، بیایید به نحوه عملکرد آن بپردازیم. می توان گفت که وظیفه اصلی حملات جعلی تاثیر گذاشتن بر احساسات شماست. برای این کار، کلاهبردار سعی می کند ذهن شما را با یکسری سفارشات خرید و فروش فریب دهد. برای درک بهتر این کلاهبرداری، تصور کنید یک کلاهبردار مقداری اتریوم بخرد. اگر او بخواهد ابزارهای تحلیل فنی استفاده می کند، شاید بتواند سیگنال های خرید را به درستی تشخیص دهد. اما معمولاً کلاهبرداران قصد دارند ارز دیجیتال خود را با مبلغ بسیار کمتر و به همان میزانی که می خواهند خریداری کنند.

برای انجام این کار، آنها تعداد زیادی سفارش خرید را درست بالاتر از سطح مقاومت قرار می دهند. با این اقدام بسیاری از کاربران از شکسته شدن خط مقاومت ناامید شده و معتقدند که این خط مقاومت دیگر شکسته نخواهد شد. از این رو موج سفارش های فروش آغاز شده و روند قیمت ها نزولی است. در آن زمان، ربات‌هایی که سفارش‌های جعلی را ثبت می‌کنند، منتظر می‌مانند تا ارز دیجیتال مورد نظر به قیمت هدف کاهش یابد. به محض رسیدن به قیمت مورد نظر، کلیه سفارشات خرید جعلی لغو می شوند. اکنون کلاهبردار می تواند ارز دیجیتال خود را با کمترین قیمت خریداری کند.

هدف از ثبت سفارشات جعلی چیست؟

دستکاری کردن

ممکن است فکر کنید که کلاهبرداران سفارشات جعلی را فقط برای خرید و فروش با قیمت های دلخواه ثبت می کنند. اما اینطور نیست. اهداف جعل می تواند بسیار متفاوت باشد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • برای اطمینان از موقعیت های سودآور معاملات مارجین یا آتی
 • برای انباشت دارایی های کاربر در شبکه ارز دیجیتال مورد نظر
 • برای کنترل جهت بازار (حفظ قیمت ثابت در یک محدوده یا افزایش طول مدت یک روند قیمت و غیره)
 • احساسات مصرف کننده را تحت تأثیر قرار دهید و آنها را تشویق کنید که به طور موقت با یک محدوده قیمتی خاص برای سود فوری خرید یا فروش کنند.

آیا جعل همیشه جواب می دهد؟

بد نیست بدانید که دستکاری، که معمولا با استفاده از تجارت با فرکانس بالا انجام می شود، همیشه به هدف خود نمی رسد. گاهی این روش فریب خود عاملی برای شکست کلاهبردار می شود; اما چگونه برای پاسخ به این سوال به همان مثال قبلی برگردیم. اگر کلاهبردار تعداد زیادی سفارش خرید جعلی را در سطحی بالاتر از سطح مقاومت ثبت کند. کاربران ارزهای دیجیتال ممکن است از FOMO یا ترس از دست دادن رنج ببرند. در این صورت به جای سفارش های فروش، سفارش های خرید افزایش می یابد و کلاهبردار به هدف خود که کاهش قیمت بود، نمی رسد.

آیا جعل دستورهای مالی غیرقانونی است؟

جالب است بدانید که در ایالات متحده آمریکا، جعل دستورهای مالی یک عمل غیرقانونی و مجرمانه بر اساس قانون 747 مصوب کمیسیون معاملات آتی ایالات متحده (CFTC) است. بر این اساس، کمیسیون بورس و اوراق بهادار این کشور (SEC) برای کلاهبرداران جریمه های مالی در نظر گرفته است. به عنوان مثال، در سال 2020، جی پی مورگان بیش از 1 میلیارد دلار توسط همان موسسه جریمه شد. زیرا او سعی در جعل سفارشات در زمینه فلزات گرانبها داشت. با این حال، این روش کلاهبرداری هنوز در بسیاری از کشورها به عنوان یک عمل مجرمانه شناخته نشده است و این موضوع مصرف کنندگان را نگران می کند. زیرا تشخیص سفارشات جعلی مشکل است و هنوز روش موثر و قطعی برای مقابله با آنها وجود ندارد.

چگونه از جعل جلوگیری کنیم؟

جعل یا ثبت سفارش های نادرست

اگرچه ثبت سفارشات جعلی یک فرآیند پیچیده است. اما هنوز هم می توان از آن اجتناب کرد. برای این کار کافی است از یک استراتژی موثر و قوی استفاده کنید. معمولا تمرکز بر اهداف بلند مدت و نادیده گرفتن احساسات کاذب بازار مالی مورد نظر می تواند در این زمینه به شما کمک کند. ناگفته نماند که سوار شدن بر موج بازار بدون داشتن استراتژی، اقدامی مخرب است و شما را در دام کلاهبرداران گرفتار می کند.

5 حقیقت جالب در مورد جعل که باید بدانید!

در این بخش به 5 واقعیت جالب در مورد جعل می پردازیم. حقایقی که ممکن است کمتر پیدا کنید:

 • هرگونه سفارش انبوه کلاهبرداری نیست. علاوه بر این، تشخیص صحت این سفارشات دشوار است.
 • سفارشات تقلبی در بازارهای کوچک و خرده فروشی رایج تر است. همانطور که گفته شد، این روش با استفاده از ربات هایی انجام می شود که سرعت بیشتری نسبت به انسان دارند.
 • جعل با لایه بندی متفاوت است. دروغ شبیه تقلب است; با این تفاوت که چندین سفارش در موقعیت های مختلف به صورت متوالی برای افزایش قیمت یک ارز دیجیتال ثبت می شود.
 • برخی از معاملات آربیتراژ ممکن است شبیه جعل سفارش به نظر برسند.
 • شما همچنین می توانید دستکاری انجام دهید. البته از آنجایی که این روش نیاز به سرعت بالایی دارد، باید از ربات ها کمک بگیرید.