منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • توکن های کاربردی چیست؟ آشنایی با انواع توکن های کاربردی

توکن های کاربردی چیست؟ آشنایی با انواع توکن های کاربردی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
توکن های کاربردی چیست؟ آشنایی با انواع توکن های کاربردی

اصطلاح ارز دیجیتال معمولا برای توصیف هر نوع دارایی دیجیتال استفاده می شود. با این حال، دارایی های دیگری مانند توکن های کاربردی وجود دارد که با آنچه از ارزهای دیجیتال دیگر انتظار دارید بسیار متفاوت است. توکن های کاربردی یک فناوری برجسته در دنیای بلاک چین هستند و نقش مهمی در آینده ایفا می کنند اکوسیستم وب 3 خواهد داشت. اما این توکن ها دقیقاً چه هستند، چه ویژگی هایی دارند و چه کاربردهایی در دنیای کریپتو دارند؟ در ادامه این مقاله سعی می کنیم به این سوالات پاسخ دهیم.

پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر مفهوم توکن کاربردی، مقاله «توکن چیست» را مطالعه کنید.

توکن های کاربردی چیست؟

توکن ابزاری که توکن سودمند نیز نامیده می شود، یکی از انواع ارزهای دیجیتال است که برای انجام یک عملکرد خاص در یک اکوسیستم طراحی شده است. به طور کلی، این توکن ها به کاربران اجازه می دهند تا اقدامات خاصی را در یک شبکه بلاک چین خاص یا برنامه غیرمتمرکز انجام دهند.

برخلاف ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (BTC)، توکن های کاربردی به عنوان وسیله ای برای مبادله در دنیای واقعی در نظر گرفته نشده اند. در عوض، آنها فقط یک مورد استفاده در پروتکل قرارداد هوشمند مربوطه دارند.

بیشتر این توکن ها ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و لایت کوین هستند آنها را نمی توان بازیابی کرد. تیم توسعه این پروژه های WEB3 توکن های خود را برای اعضای تیم، سرمایه گذاران اولیه و عموم مردم صادر می کند. هر پروژه می تواند توکن های کاربردی خود را در یک قرارداد هوشمند بلاک چین صادر کند تا به کاربران امکان دسترسی به ویژگی های جدید را بدهد. به عنوان مثال، رمز SAND را می توان برای خرید آیتم های بازی sandbox استفاده کرد. توکن‌های عملکردی در بازار آزاد کریپتو ارزش پولی دارند، اما معمولاً نمی‌توانند به‌عنوان وسیله مبادله، محافظت در برابر تورم یا ذخیره‌کننده ارزش استفاده شوند. در عوض، توسعه‌دهندگان توکن‌های ابزاری را برای افزایش رشد و تعامل با جامعه خود یا جمع‌آوری سرمایه برای «dApps» خود ایجاد می‌کنند.

آشنایی با کاربردهای توکن کاربردی

برنامه های کاربردی توکن سودمند

پروژه‌ها و اکوسیستم‌هایی که در دنیای رمزارز متولد شده‌اند، می‌توانند با توجه به شرایط و خدماتی که ارائه می‌دهند، کاربردهای خاصی را برای توکن‌های کاربردی خود طراحی کنند. در زیر مهمترین کاربردهای توکن های کاربردی را ارائه می دهیم.

رای دادن (رای): توکن‌های برنامه به کاربران اجازه می‌دهند در مورد پیشنهادهای بهبود dApp آینده رای دهند. از نظر فنی، اگر یک توکن ابزاری این امتیاز را به مردم بدهد، به عنوان یک توکن مستقل شناخته می‌شود. در حالی که هر dApp قوانین حاکمیت بلاک چین متفاوتی دارد، نگه داشتن هر توکن ابزار به منزله یک رأی است.

بازی (بازی ها: بسیاری از بازی‌های مبتنی بر بلاک چین دارای توکن‌های کاربردی هستند که می‌توان از آنها برای خرید آیتم‌های درون بازی، مانند NFT (توکن‌های غیرقابل تعویض) استفاده کرد. همچنین، این توکن ها اغلب به عنوان مکانیزم پاداش در بازی های بازی به برد مانند Axie Infinity عمل می کنند.

برای این منظور پیشنهاد می کنیم مقاله NFT چیست؟

امتیازات تبادل ارزهای دیجیتال (امتیازات تبادل کریپتو): برخی از صرافی های متمرکز مانند Binance، Kucoin و Crypto.com توکن های ابزاری را برای پاداش با قیمت های معاملاتی با تخفیف ارائه می دهند.

جایزه (نکته: توکن های ابزار می توانند به عنوان مکانیزم پاداش داخلی dApp عمل کنند. این ویژگی علاوه بر پاداش دادن به تولیدکنندگان محتوا، بر رتبه بندی نظرات یا ویدیوها در صفحه اصلی رسانه های اجتماعی آنها نیز تأثیر می گذارد.

پرداخت هزینه های شبکه (پرداخت هزینه های شبکه): کاربران می توانند با استفاده از توکن ابزار هوشمند بلاک چین، هزینه تراکنش های خود را پرداخت کنند. به عنوان مثال، افرادی که می خواهند از dApps های Polygon استفاده کنند، باید رمز MATIC را برای تأیید تراکنش ها داشته باشند.

تفاوت بین توکن های کاربردی و سایر توکن ها

همه توکن ها با هدف و کاربرد خاصی ایجاد می شوند. توکن هایی که با حضور خود بتوانند نیازی را برطرف کنند و خدمات مفیدی ارائه دهند، شانس بیشتری برای حضور در بازار سرمایه دارند. به طور کلی، علاوه بر توکن های کاربردی، دو دسته دیگر از توکن ها در بازار وجود دارد که می خواهیم آنها را با هم مقایسه کنیم.

مقایسه توکن های کاربردی و توکن های امنیتی

مقایسه توکن های کاربردی و توکن های امنیتی

توکن های امنیتی، مالکیت کالا یا سهام شرکت به دارندگان آنها داده می شود، اما توکن های تابع نه. توکن امنیتی نوعی سهام دیجیتال غیرمتمرکز است و به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی می شود. علاوه بر یک دارایی دیجیتال، حقوق مالکیتی که یک توکن امنیتی به دارندگانش می دهد می تواند به عنوان دارایی فیزیکی، به عنوان املاک و مستغلات و هر چیز ملموس دیگری باشد. tZero و Blockchain Capital دو نمونه از توکن های امنیتی شناخته شده هستند.

مقایسه توکن های Utility و Governance Tokens

تفاوت این دو نوع توکن را می توان از 3 جنبه بررسی کرد که اولین و مهمترین آنهاست هدف اینها نشانه هستند. توکن حاکمیتی به منظور اعطای حق رای به دارندگان آن ارائه می شود. اما توکن ابزار با حقوقی مانند حق محصولات، خدمات یا تجربیات انحصاری در شبکه مرتبط با همان توکن مرتبط است.

تفاوت دیگر در شرایط ارزش و- ارزش توکن مدیریت با پروژه مربوطه رابطه مستقیم دارد، اما توکن‌های سودمندی هیچ ارتباط مستقیمی با ارزش‌گذاری تخمینی شرکت در زمان مورد نظر ندارند.

در نهایت، امنیت توکن‌های حاکمیتی از توکن‌های کاربردی ارزشمندتر هستند، زیرا دارای ضمانت مالکیت انحصاری هستند. علاوه بر این، توکن‌های کاربردی را می‌توان با سودهای سایبری در عرضه‌های اولیه سکه‌های تقلبی (ICO) ارائه کرد.

ما محبوب ترین توکن های کاربردی را به شما معرفی می کنیم

برای درک بهتر اینکه چه چیزی توکن های کاربردی را از سایر ارزهای دیجیتال متمایز می کند، در زیر به چند پروژه موفق نگاه خواهیم کرد.

ارز SLP، معجون جاودانه عشق

توکن کمکی slp

SLP توکن اصلی بازی Axie Infinity است. در این بازی بازیکنان می توانند برای پیروزی در جنگ ها و انجام ماموریت ها با هیولاهای خود به نام Axie، توکن های SLP کسب کنند. همچنین، گیمرها می توانند از این توکن برای رشد یا ارتقا NFT و Oxy خود استفاده کنند.

پروژه Chainlink مبتنی بر اتریوم است و بزرگترین اوراکل بلاک چین غیرمتمرکز است. هر کسی که می‌خواهد از خدمات Oracle Chainlink استفاده کند باید هزینه تراکنش را با توکن ابزار LINK مبتنی بر ERC-20 بپردازد. این توکن ها همچنین به عنوان مکانیزم پاداش برای اپراتورهای گره Chainlink عمل می کنند.

ارز BNB، رمز تبادل بایننس

ارز دیجیتال BNB که توسط صرافی بایننس راه‌اندازی شد، در ابتدا به کاربران بایننس تخفیف در کارمزد تراکنش‌ها ارائه کرد. اما اکنون بایننس زنجیره هوشمند BNB خود را ایجاد کرده است که در آن کاربران می توانند از این ارز دیجیتال برای پرداخت هزینه های گاز در برنامه هایی مانند PancakeSwap استفاده کنند.

ارز BAT، رمز بومی Brave

توکن ابزار خفاش

توکن BAT که با مرورگر Brave کار می کند، یک مدل درآمد تبلیغاتی جدید را معرفی می کند و مشکل ردیابی مداوم رفتار کاربر را حل می کند. کاربران Brio می توانند با تماشای تبلیغات، توکن های BAT را به عنوان پاداش دریافت کنند. به عبارت دیگر، شما برای تماشای آنها پول می دهید. استفاده های دیگری از ارز ربات وجود دارد، به عنوان مثال، می توان از آن برای پاداش دادن به سازندگان محتوا در وب سایت ها یا توییتر استفاده کرد.

آیا توکن های کاربردی برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

انتخاب توکن ابزار برای یک سرمایه گذاری موفق به نوع پروژه بستگی دارد. به طور کلی عوامل زیادی برای رشد یک پروژه موثر هستند. یکی از این موارد مبلغ است کل عرضه، عرضه در گردش و فرآیند انتشار توکن و. اگر عرضه کل نامحدود باشد یا همچنان کسری کوچک در گردش باشد، بدون توجه به عوامل دیگر، رشد قیمت توکن دشوارتر خواهد بود.

برخی از معامله گران معتقدند که هر چه یک توکن استفاده بیشتری داشته باشد، رشد بیشتری خواهد داشت، اما این به سادگی درست نیست و موضوع متفاوتی است. مهمترین عاملی که ارزش یک توکن کاربردی را تعیین می کند، تقاضایی است که برای آن ایجاد می شود و اگر عرضه محدود باشد، می تواند قیمت را افزایش دهد.

توکن ابزاری؛ یک ارز دیجیتال با هدف خاص

در این مقاله در مورد اینکه توکن های کاربردی چیست و برای چه مواردی استفاده می شوند صحبت کردیم و دلایل اینکه این توکن یک سرمایه گذاری ارزشمند است را مورد بحث قرار دادیم. به طور کلی، توکن های کاربردی با اهداف خاصی برای یک اکوسیستم معین طراحی می شوند. این توکن ها هیچ الزام قانونی ندارند و زیر ذره بین نیستند، بنابراین امنیت کمتری دارند و ممکن است برخی از آنها پروژه های کلاهبرداری باشند. هرچه یک پروژه بتواند در ایجاد کشش و تقاضا برای یک توکن کاربردی ماهرتر باشد، آن توکن ارزشمندتر خواهد بود. به نظر شما کدام توکن ابزاری بیشترین پتانسیل رشد را دارد؟ لطفا افکار خود را با ما به اشتراک بگذارید.

(1 امتیاز) – 4/5

worldcoin.org101blockchains.com