منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • توکن سازی چیست؟ درباره برنامه‌های توکن‌سازی دارایی بیاموزید و کاوش کنید

توکن سازی چیست؟ درباره برنامه‌های توکن‌سازی دارایی بیاموزید و کاوش کنید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
توکن سازی چیست؟ درباره برنامه‌های توکن‌سازی دارایی بیاموزید و کاوش کنید

در دنیای پر سر و صدای اقتصاد، مردم همیشه به دنبال تبدیل دارایی های خود به اشکال دیگر و کسب درآمد از این راه هستند. تبدیل پول به خانه، خانه به ماشین و این روزها تبدیل دارایی ها به ارزهای دیجیتال همه روش هایی هستند که مردم برای حفظ ارزش سرمایه خود از آنها استفاده می کنند. اما این روزها با یکی هستیم روش جدید تبدیل دارایی به نام توکن کردن ما مقابل هم هستیم. اگر با مفهوم توکن و کاربردهای آن آشنا باشید، قطعا می دانید که یکی از مهمترین کاربردهای توکن قابلیت تعویض و در آخرین قابلیت آن، مردم می توانند هر چیزی را به توکن تبدیل کنند. برای آشنایی بیشتر با مفهوم توکن سازی و کاربردهای آن، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

توکن سازی چیست؟

توکن‌سازی یا توکن‌سازی دارایی فرآیند جایگزینی داده‌های حساس (مانند شماره حساب بانکی) است که تمام اطلاعات ضروری را بدون به خطر انداختن امنیت آن حفظ می‌کند. در واقع رمزگذاری نوعی رمزگذاری است، با این تفاوت که در رمزگذاری، داده های قابل خواندن به متن نامفهوم تبدیل می شوند، اما در توکن سازی، مقادیر غیر حساسی به نام توکن جایگزین داده های حساس می شوند. توجه داشته باشید که توکن ها حاوی داده های اصلی نیستند، اما معمولا حاوی کاراکترها یا قالب بندی مشابه هستند.

توکن ها می توانند نشان دهنده مالکیت دارایی های مشهود مانند آثار هنری باشند یا می توانند نشان دهنده مالکیت دارایی های نامشهود مانند سهام یک شرکت یا حق رای باشند. اما به طور کلی، توکن‌سازی می‌تواند برای هر چیزی که ارزشمند تلقی می‌شود اتفاق بیفتد.

دارایی ها را به توکن تبدیل کنید

هنگامی که دارایی ها توکن می شوند، توکن ها می توانند برای انتقال مالکیت دارایی، پرداخت ها و انجام سایر وظایف مالی استفاده شوند. معروف‌ترین نمونه توکن‌سازی این روزها بیت‌کوین است، محبوب‌ترین ارز دیجیتال که توکن‌های آن نشان‌دهنده مقدار بیت‌کوینی است که یک فرد در اختیار دارد.

سیستم توکن‌سازی داده‌های اصلی را با یک توکن مرتبط می‌کند، اما راهی برای رمزگشایی توکن و آشکار کردن داده‌های اصلی ندارد. هدف از این کار در واقع به حداقل رساندن مقدار داده هایی است که یک کسب و کار باید داشته باشد. این امر توکن‌سازی را به روشی محبوب برای مشاغل کوچک و متوسط ​​تبدیل کرده است تا امنیت کارت اعتباری و تراکنش‌های تجارت الکترونیکی خود را بهبود بخشند و در عین حال هزینه و پیچیدگی پیروی از صنعت، استانداردها و مقررات دولتی را به حداقل برسانند.

توکن سازی از کجا شروع شد؟

نقش توکن سازی از امروز تا آینده

توکن های دیجیتال اولین بار در سال 2001 توسط TrustCommerce برای محافظت از اطلاعات کارت اعتباری مشتریان ایجاد شدند. قبل از ظهور این فناوری، بانک ها یا صندوق های مالی داده های دارندگان کارت را در سرورهای خود ذخیره می کردند. این بدان معنی است که هر کسی که به سرورهای خود دسترسی دارد می تواند شماره کارت اعتباری مشتریان را ببیند یا از آنها استفاده کند.

برای حل این مشکل، TrustCommerce سیستمی را توسعه داده است که در آن شماره حساب های اولیه (PAN) با یک عدد تصادفی به نام توکن جایگزین می شود. با این سیستم، صندوق‌داران می‌توانند پرداخت‌ها را به‌عنوان توکن ذخیره کنند و هنگام پذیرش پرداخت، آن‌ها را به بدنه اصلی ارسال کنند. علاوه بر این، هر کاربر برای بازیابی توکن‌ها و مشاهده داده‌های محافظت شده نیاز به دسترسی به نشانه‌هایی دارد که به نسخه‌های اصلی متصل شده‌اند. در غیر این صورت، نه کاربر و نه هیچ کس نمی توانند رمز عبور را برای مشاهده داده ها پیدا کنند.

با گذشت زمان، همانطور که همه به کاربرد توکن ها پی بردند و متوجه نگرانی های فزاینده در مورد امنیت دارایی های مالی و الزامات نظارتی شدند، بسیاری از شرکت ها نسل اول فناوری توکن را پذیرفتند و راه حل های مشابهی را ارائه کردند.

انواع و کاربردهای توکن سازی چیست؟

برای اینکه بتوانیم با انواع توکن سازی آشنا شویم، ابتدا باید آن را به دو دسته توکن سازی در بلاک چین و غیر بلاک چین تقسیم کنیم و سپس با کاربرد توکن سازی بیشتر آشنا شویم.

توکن سازی در بلاک چین

 • تعویض توکن: اولین نوع توکن ها، بلاک چین های استاندارد هستند. این توکن ها دارای مقادیر یکسانی هستند و به راحتی می توان آنها را با یکدیگر مبادله کرد.
 • توکنیزاسیون غیرقابل تعویض: یک نوع غیر قابل تعویض که توکن غیر معادل نیز نامیده می شود، کاربرد کمی در بلاک چین دارد، اما در عوض برای نگهداری دارایی مانند نقاشی یا خانه استفاده می شود و ارزش آن توسط دارایی مربوطه تعیین می شود.
 • توکن سازی مستقل: این توکن ها نشان دهنده حق رای هستند و می توانند برای رای دادن و همکاری در یک سیستم بلاک چین استفاده شوند.
 • توکن سازی اعمال شد: این توکن ها برای دسترسی به محصولات و خدمات خاص در بلاک چین استفاده می شوند. بنابراین می توان از آنها برای انجام اقداماتی مانند پرداخت کارمزد تراکنش یا ایجاد بازار غیرمتمرکز استفاده کرد.
کاربرد توکن سازی در بلاک چین

توکن سازی بدون بلاک چین

 • طاق: این نوع توکن سازی برای محافظت از اطلاعات پرداخت تراکنش و پردازش تراکنش ها بدون نیاز به شماره کارت اصلی یا سایر داده ها طراحی شده است.
 • بدون طاق: توکن‌سازی بدون خزانه برای پردازش پرداخت‌ها استفاده می‌شود، با این تفاوت که از ابزارها و الگوریتم‌های رمزنگاری برای تبدیل داده‌ها به توکن استفاده می‌کند.
 • پردازش زبان (پردازش زبان طبیعی): این نوع توکن سازی اطلاعات را به عبارات ساده تری تقسیم می کند که توسط کامپیوترها قابل درک است.

فرآیند توکن سازی چگونه کار می کند؟

فرآیند توکن سازی نیازمند پردازش پرداخت برای جایگزینی یک کارت اعتباری یا شماره حساب با یک توکن است. توکنی که به این ترتیب تولید می‌شود، کاربرد دیگری جز امنیت ندارد و با حساب کاربری یا شخص مرتبط نیست. توکن ها را می توان به صورت تصادفی به روش های مختلفی با استفاده از تکنیک هایی مانند توابع رمزنگاری برگشت پذیر، توابع برگشت ناپذیر یا اعداد تولید شده تولید کرد.

با توکن‌سازی، از آنجایی که اطلاعات حساس شما در یک صندوق مجازی محافظت می‌شود، به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا داده‌های خود را از طریق شبکه‌های بی‌سیم به روشی کاملاً ایمن منتقل کنند. البته، برای اینکه توکن‌سازی مؤثر باشد، سازمان‌ها باید از درگاه پرداخت استفاده کنند که به پرداخت مستقیم یا پردازش کارت اعتباری اجازه می‌دهد تا داده‌های حساس را به صورت ایمن ذخیره کند. توکن‌ها به منبع اصلی اطلاعات تراکنش‌ها که در یک دفتر کل غیرمتمرکز به نام بلاک چین قرار دارد، مرتبط می‌شوند. در واقع مالکیت یک دارایی را تضمین می کند.

مزایای توکن سازی

مزایای توکن سازی چیست؟

به طور خلاصه، توکن‌سازی می‌تواند نقدینگی را بهبود بخشد، تراکنش‌های مالی را تسهیل کند و به حفظ حقوق مالکیت دارایی کمک کند. توکن‌سازی داده‌های غیربلاک‌چینی به‌عنوان مانعی در برابر دسترسی هکرها به اطلاعات و دارایی‌های دارنده کارت عمل می‌کند و از سیستم‌های قدیمی‌تری که شماره‌های کارت اعتباری آزادانه بین شبکه‌ها در پایگاه‌های داده ذخیره‌شده رد و بدل می‌شد، ایمن‌تر است.

با توکن‌سازی بلاک چین، از آنجایی که توکن‌ها دیگر نیازی به معامله در بازارهای سرمایه‌گذاری سنتی ندارند، بسیاری از فرآیندهای طولانی مرتبط با سرمایه‌گذاری سنتی اوراق بهادار یا خرید دارایی‌های بزرگ نیز حذف می‌شوند. به عنوان مثال، خرید یک توکن که نشان دهنده مالکیت املاک و مستغلات است، روند بسیار سریع‌تری نسبت به خرید ملک غیرتوکنی خواهد داشت.

علاوه بر این، حذف قطعات سرمایه گذاری نه تنها به کاهش هزینه های کلی کمک می کند، بلکه در زمان نیز صرفه جویی می کند. علاوه بر این، توکن ها برای مخاطبان بسیار بیشتری در دسترس هستند و حتی کسانی که قصد سرمایه گذاری بزرگی ندارند نیز می توانند از آن ها استفاده کنند. بنابراین، بازار می تواند نقدشوندگی بیشتری داشته باشد و در نتیجه، کاربران می توانند گزینه های سرمایه گذاری بیشتری را دریافت کنند.

در کنار تمام مزایایی که به آن اشاره کردیم، توکن سازی می تواند امنیت تاریخچه های توکن را نیز در تراکنش های خود افزایش دهد. به عنوان مثال، اگر شخصی بخواهد مالکیت یک توکن را زیر سوال ببرد، از آنجایی که بلاک چین تاریخچه تمام تراکنش های مربوط به آن را ذخیره کرده است، می تواند با سند مالکیت آن را تایید یا رد کند.

به طور خلاصه، مزایای توکن سازی عبارتند از:

 • سازگاری بیشتر با سیستم
 • به منابع کمتری نسبت به رمزگذاری نیاز دارد
 • افزایش اعتماد مشتری به دلیل یک لایه امنیتی اضافی در وب سایت های پولی
 • امنیت پرداخت ها
 • کاهش مراحل مربوط به رعایت مقررات PCI DSS
 • تسهیل پرداخت‌های ارز دیجیتال و ارزهای متقابل با پیشرفت فناوری‌های جدید مانند کیف پول موبایل

چالش های توکن سازی دارایی ها

از آنجایی که جهان خود را وقف فناوری بلاک چین و کاربردهای آن می کند، پروژه های مرتبط مانند توکن سازی نیز نیازمند قوانین و مقررات سخت گیرانه تری هستند. در واقع، پروژه هایی مانند Tokenization ممکن است عملکرد مشابهی داشته باشند اوراق بهادار سنتی اما آنها قوانین خاص خود را ندارند و این می تواند مشکل ساز شود.

به عنوان مثال، یکی از نگرانی های اصلی در مورد توکن سازی دارایی ها، نحوه مدیریت آنهاست. هزاران سرمایه گذار را تصور کنید که مجموعاً صاحب یک هتل توکن شده هستند، چه کسی باید آن هتل را مدیریت کند؟

همچنین، چه اتفاقی می‌افتد اگر دارایی‌های زیربنایی پشت توکن از بین برود، مثلاً یک توکن با پشتوانه طلا؟

چالش های توکن سازی دارایی ها

همانطور که می دانید، با وجود اینکه بلاک چین به عنوان یک سیستم غیرمتمرکز شناخته می شود، همچنان به یک شخص ثالث یا یک سیستم متمرکز نیاز دارد. بنابراین باید ببینیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و راه حل هایی برای معایب توکن سازی دارایی ها وجود دارد.

نشانه گذاری روشی جدید برای سرمایه گذاری و تجارت

در سال های اخیر توکن سازی کمک زیادی به امنیت اطلاعات کسب و کار کرده است و اکنون با گسترش توانایی کسب و کارها برای داشتن دارایی در سراسر جهان، دریچه جدیدی را در زمینه سرمایه گذاری باز کرده است. با این حال، هنوز موانع زیادی برای برنامه‌های توکن‌سازی وجود دارد که مانع از دستیابی آنها به پتانسیل کامل خود به عنوان نوعی سرمایه‌گذاری می‌شود.

با ظهور توکنیزاسیون و استقبال روزافزون آن در بین مردم، بسیاری از کشورها نیز قوانین و مقررات سختگیرانه سرمایه گذاری خود را تغییر داده و سعی در تطبیق با این فناوری جدید دارند. همچنین افرادی که علاقه مند به سرمایه گذاری در حوزه های مختلفی هستند که قبلا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده اند، با کمک توکن سازی دارایی، دیگر موانع گذشته را پیش روی خود نمی بینند و همچنین سودهای کلانی به دست می آورند. در این مقاله از وبلاگ والکس سعی کردیم نگاهی جامع به حوزه توکن سازی داشته باشیم و با فناوری های سرمایه گذاری آینده آشنا شویم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.