منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تاریخچه ورشکستگی صرافی FTX؛ FTX چگونه سقوط کرد؟

تاریخچه ورشکستگی صرافی FTX؛ FTX چگونه سقوط کرد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تاریخچه ورشکستگی صرافی FTX؛ FTX چگونه سقوط کرد؟

سام بنکمن-فرید، مدیر عامل سابق صرافی FTX که اکنون ورشکسته شده است، در 12 دسامبر 2022 در باهاما دستگیر شد. این پس از آن صورت می گیرد که دادستان ایالات متحده در ناحیه جنوبی نیویورک کیفرخواستی را علیه دولت باهاما ارائه کرد. اکنون پس از ورشکستگی صرافی FTX، انتظار می رود وی به آمریکا مسترد شود. در 11 نوامبر 2022، این صرافی اقدامات مختلفی را برای جلوگیری از ورشکستگی در پی فروپاشی Express انجام داد. ارزش این صرافی بزرگ در عرض چند روز از 32 میلیارد دلار به ورشکستگی کامل رسید و کل سرمایه 16 میلیارد دلاری بانکمن به صفر رسید.

ماجرای غم انگیز ورشکستگی صرافی FTX و پایان سام بنکمن فرید که اکنون به یک مظنه در محافل ارزهای دیجیتال تبدیل شده است موضوع این مقاله از صرافی والکس است. بنکمن در مصاحبه ای با نیویورک تایمز در 30 نوامبر سال جاری اعتراف کرد که تنها 100000 دلار در حساب بانکی خود داشته است. اما تاریخچه و دلایل شکست صرافی FTX چیست؟

داستان یک ورشکستگی غیرمنتظره

شانزدهم نوامبر سال جاری بود که یک شکایت دسته جمعی در دادگاه فدرال در ایالت فلوریدا مطرح شد. در این شکایت ادعا شده است که Bankman با طراحی یک ارز دیجیتال متقلبانه تلاش کرده است تا کلاهبرداری سرمایه گذاری غیرمجاز را انجام دهد. برخی از افراد مشهوری که در این نوحه حضور داشتند استف کوری (استف کوری) شکیل اونیل (شکیل اونیل) کوین اولری (کوین اولری) لری دیوید (لری دیوید) و نائومی اوزاکا (نائومی اوزاکا) هستند بار پرونده بانکمن آنقدر سنگین است که اکنون فرصتی برای زنده ماندن صرافی FTX وجود ندارد.

سام بانکهام فرید یک وکیل استخدام می کند

پس از این شکایت، بانکمن فرید نیز وارد ماجرا شد و در 6 دسامبر خود را وکیل داد مارک اس کوهن (مارک اس. کوهن) استخدام کرد. کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده است که در دسامبر 2022 یک جلسه اضطراری درباره تاریخچه شکست صرافی FTX برگزار خواهد کرد. یکی از دلایل شکست صرافی FTX مربوط به آغاز آبان ماه امسال؛ زمانی که گزارش CoinDesk نگرانی هایی را در مورد پرداخت بدهی صرافی به شرکت تجاری Alameda Research ایجاد کرد. صرافی FTX با بحران نقدینگی و تامین ارز کافی مواجه بود و رقیب آن بایننس قصد خرید بخشی از این شرکت را داشت. البته بایننس خیلی زود از این تصمیم پشیمان شد و FTX را در سقوط غم انگیزش تنها گذاشت.

11 نوامبر و استعفای بانکمن فرید

در 11 نوامبر بود که سام بنکمن فرید (مدیر عامل FTX) از سمت خود استعفا داد و شرکت عملاً ورشکست شد. البته ماجرای غیرمنتظره ورشکستگی صرافی FTX به همین جا ختم نشد و چند ساعت پس از استعفای بانکمن، میلیون ها توکن طی یک هک برنامه ریزی شده به سرقت رفت.

مروری کوتاه بر عمر کوتاه صرافی FTX

صرافی FTX

صرافی FTX توسط Sam Bankman Fried در 28 سالگی راه اندازی شد. این پلتفرم در 3 سال گذشته ارزشی بالغ بر 32 میلیارد دلار به دست آورده و به یکی از بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال در جهان تبدیل شده است. سام بانکمن از بازاریابی تهاجمی به عنوان راه اندازی کمپین های تبلیغاتی سوپر جام و تیم بسکتبال گرمای میامی برای پیشی گرفتن از رقبا استفاده می شود.

بنکمن به خاطر لابی های سیاسی و کمک های مالی برای گسترش مبادلات خود شناخته شده است و اکنون کمتر و کمتری او را یک نخبه جوان می نامند. با سقوط ارزش این بازار سهام در اوایل سال 2022، بانکمن تصمیم گرفت یک میلیارد دلار معاملات انجام دهد تا شرکت خود را از سقوط نجات دهد. البته این تصمیم باعث شد تا قیمت توکن ها تا حد زیادی کاهش یابد و ماجرای ورشکستگی صرافی FTX جدی تر شود.

چه اتفاقی برای صرافی FTX افتاد؟

سقوط و ورشکستگی صرافی FTX در یک دوره 10 روزه در نوامبر 2022 اتفاق افتاد. ناگفته نماند که ارائه گزارش CoinDesk مانند ریختن بنزین روی آتش سقوط FTX بود که در 2 نوامبر منتشر شد. در این گزارش نشان داده شد که پژوهش آلامدا با مدیریت بنکمن فرید، ارزش آن 5 میلیارد دلار است.

علاوه بر این، این گزارش نشان داد که بنیاد سرمایه گذاری Alameda، با توجه به توکن FTX اساسی، یعنی FTT کار می کند و به آن بستگی دارد. کم کم مشخص شد که صرافی به اندازه کافی ارز دیجیتال FTT ندارد و تمام وعده هایی که در مورد قدرت اهرم صرافی خود داده بود، خیالی بود! سرانجام پس از پرداخت بدهی نامشخص و نجومی شرکت های Bankman Fried، ورشکستگی صرافی FTX رخ داد.

صرافی بایننس تمایل به خرید توکن های FTT

بایننس، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان، در 6 نوامبر اعلام کرد که آماده است تمام 23 میلیون توکن FTT به ارزش 529 میلیون دلار را بخرد و بلافاصله آنها را بفروشد. مدیرعامل بایننس، چانگ پنگ ژائو (Changpeng “CZ” Zhao) در بیانیه خود گفت که تصمیم او برای انحلال موقعیت FTT بود. این وضعیت مشابه فروش رمزی مبادلات مبتنی بر مدیریت ریسک بود. مانند سقوط و سقوط ارز دیجیتال Terra (LUNA) که در اوایل سال 2022 اتفاق افتاد.

قول خالی بانکمن فرید به سرمایه گذاران

سم بنکمن فرید و سقوط FTX

یک روز پس از استعفای سام بنکمن فرید، بحران نقدینگی FTX آغاز شد. او در تلاش بود تا سرمایه گذاران را متقاعد کند که ارزش دارایی هایش ثابت است و آنها باید خونسردی خود را حفظ کنند. البته تلاش های بانکمن-فرید هیچ تاثیری نداشت و سرمایه گذاران می خواستند دارایی های ۶ میلیارد دلاری خود را از FTX خارج کنند. قبل از اینکه FTX ورشکست شود و توسط CoinDesk گزارش شود، بانکمن به دنبال پول و سرمایه اضافی از سرمایه گذاران خطرپذیر فعال در صرافی بود. به عبارت ساده تر، او سعی کرد از استراتژی سرمایه گذاری سرمایه گذاران ریسک پذیر برای ادامه فعالیت و بقای بورس خود استفاده کند.

ماجرای ورشکستگی صرافی FTX به حدی پیش رفته است که ارزش ارز دیجیتال FTT تنها در ۲ روز ۸۰ درصد کاهش یافته است. صرافی بایننس در 8 نوامبر اعلام کرد که به توافق نامعلومی برای خرید FTX رسیده است. این رویداد به این معنی بود که بایننس قصد داشت رقیب خود را زنده زنده بخورد و به طور غیرمستقیم نجات دهد.

چرا بایننس FTX را تنها گذاشت؟

وعده صرافی رقیب FTX، Binance، کوتاه مدت بود و این موضوع باعث شد که موضوع ورشکستگی FTX بر سر زبان ها بیفتد. خبر خروج بایننس از خرید FTX باعث شد لبخند سام بنکمن فرید خیلی زود محو شود و او به بن بست بزرگ ترین ماجراجویی زندگی اش برسد. FTX در 9 نوامبر اعلام کرد که به طور موقت معاملات در بورس را پس از بررسی شرکت‌هایی که نگران تقلب هستند، متوقف کرده است. هیچ اطلاعات خاصی مبنی بر اینکه چرا بایننس از نجات FTX عقب نشینی کرد، وجود ندارد، اما به نظر می رسد که بایننس در آخرین لحظه تصمیم گرفت بر تخت پادشاهی خود بنشیند و غرق شدن رقیب خود را تماشا کند.

مسدود شدن دارایی های FTX و پیامدهای دیگر

محکم ترین ضربه ای که به میخ ورشکستگی FTX زد، تصمیمات جدی و مهلک دولت باهام بود. کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار باهاما تمام دارایی های بازارهای دیجیتال FTX را مسدود کرده است. این کار پس از انتشار اسنادی انجام شد که در آن ادعا شده است سام بنکمن فرید به دنبال کسب 8 میلیارد دلار سرمایه برای نجات از ورشکستگی صرافی FTX است.

وزارت حفاظت مالی کالیفرنیا در همان روز اعلام کرد که تحقیقاتی را در مورد FTX آغاز کرده است. در همان روز بانکمن فرید بابت بحران نقدینگی عذرخواهی کرد و در توییتر نوشت که صرافی غیرآمریکایی FTX بودجه کافی برای پاسخگویی به تقاضای مشتریان خود را ندارد. وی اذعان داشت: بسیاری از افراد با برچسب زدن به بورس، اهرم این صرافی را نادرست عمل کردند و بحران نقدینگی رخ داد. وی گفت: بنیاد آلامدا تمامی معاملات خود را متوقف خواهد کرد و این موضوع داستان ورشکستگی صرافی FTX را تایید کرد.

انتخاب مدیرعامل جدید و ادامه ماجرا

بنکمن فرید در 11 نوامبر از سمت مدیرعاملی استعفا داد جان جی ری III (John J, Ray III) جایگزین او شود. جی ری نیز در بحران بعدی و مراحل ورشکستگی شرکت بازرگانی حضور داشت انرون رهبری FTX Exchange در همان روز برای حفاظت از ورشکستگی فصل 11 ثبت نام کرد. طبق فصل 11 قانون ورشکستگی ایالات متحده، مشاغل و شرکت ها می توانند پس از ورشکستگی سازماندهی مجدد و فعالیت کنند.

نکته منفی این است که علاوه بر FTX، حدود 130 شرکت دیگر برای فصل 11 ثبت نام کرده اند و شانس ذخیره FTX در آینده نزدیک امکان پذیر نیست. پرونده های ورشکستگی نشان می دهد که این صرافی بین 10 تا 50 میلیارد دلار دارایی و بین 10 تا 50 میلیارد دلار بدهی دارد. این به معنای رسیدن به نقطه سربه سر در دارایی ها است.

تاریخچه هک FTX چیست؟

هک سهام FTX

چند ساعت پس از اعلام ورشکستگی FTX، صرافی هک شد. این موضوع نمک بر زخم عمیق FTX ریخته و امیدی به ادامه فعالیت آن نیست. بر اساس اظهارات این صرافی، حدود 500 میلیون دلار دارایی دیجیتال پس از هک شدن دارایی های آن به سرقت رفته است. البته، این تنها بخشی از هک FTX بود که توسط Elliptic مشاهده شد.

هکر برای چندین روز با استفاده از آنچه تحلیلگران نامیده بودند به سرقت ادامه داد جعل زنجیره ای (دستکاری زنجیره ای) به تخلیه دارایی های FTX ادامه داد. پس از سرقت دارایی ها، هکر گزارش شده است که همه آنها را با خرید اتر (ETH) سرمایه گذاری کرده است.

زنگ ها برای صرافی FTX به صدا در می آیند

ماجرای غم انگیز و باورنکردنی ورشکستگی صرافی FTX موضوع اصلی این مقاله وبلاگ والکس بود. اگر به خاطر داشته باشید قبلا در مورد داستان موفقیت سام بنکمن فرید نوشته بودیم و در آن مقاله به آینده درخشانی که در انتظار اوست اشاره کردیم. البته پیش‌بینی‌ها همیشه درست از آب در نمی‌آیند و گاهی اوقات افراد به ظاهر موفق با پایانی تلخ روبرو می‌شوند. با وجود ورشکستگی صرافی FTX و شکایت چند تن از افراد مشهور، اکنون هیچ راه نجاتی برای بنکمن فرید جوان وجود ندارد و او باید منتظر دادگاه و حکم نهایی پرونده خود باشد.

(1 امتیاز) – 4/5