منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • بیمه غیرمتمرکز یا بیمه دیفای چیست؟ معرفی بیمه دیفی

بیمه غیرمتمرکز یا بیمه دیفای چیست؟ معرفی بیمه دیفی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بیمه غیرمتمرکز یا بیمه دیفای چیست؟ معرفی بیمه دیفی

شاید برای اولین بار در سال 2018 از عبارت DeFi استفاده شد. هیچ کس فکر نمی کرد که این مفهوم تا این اندازه ارزشمند شود. صنعت DeFi به سرعت در حال رشد است و هر روز پروتکل ها و برنامه های کاربردی جدیدی در حال ظهور است. در حال حاضر بیش از 255 میلیارد دلار دارایی است پروتکل های غیر متمرکز (DeFi)، قفل شده اند. با این حال، این صنعت با چالش های جدی مانند حملات گسترده هکرها دست و پنجه نرم می کند. یکی از جذاب ترین راه حل های این مشکل بیمه غیرمتمرکز یا دیفای است که برای درک بهتر این موضوع پیشنهاد می کنیم مقاله دیفای چیست در وبلاگ والاکس را مطالعه کنید.

DeFi چیست؟

آشنایی با دیفای مقدمه ای برای بیمه غیرمتمرکز خواهد بود. DeFi مخفف عبارت Decentralized Finance یا سیستم مالی غیرمتمرکز است. این سیستم به جای تأمین مالی از طریق روش‌های متمرکز سنتی، تأمین مالی همتا به همتا را از طریق فناوری غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین ارائه می‌کند. برنامه های غیرمتمرکز DeFi کاملاً متفاوت از برنامه های مالی سنتی عمل می کنند.

برای استفاده از این برنامه ها نیازی به دریافت مجوز از هیچ شخص یا سازمانی ندارید. شما می توانید از محصولات DeFi فقط با دسترسی به اینترنت استفاده کنید. مفاهیمی مانند ارز دیجیتال، قرارداد هوشمند و انواع مختلف برنامه های غیرمتمرکز به عنوان بخشی از صنعت DeFi تعریف می شوند. از آنجایی که این صنعت با خطرات و آسیب هایی مانند هک گسترده، کلاهبرداری و غیره مواجه است. نوعی بیمه به نام بیمه غیرمتمرکز (DeFi Insurance) برای خدمات رسانی به کاربران ارز دیجیتال ایجاد شده است. در ادامه به تعریف کامل این بیمه خواهیم پرداخت.

بیمه دیفای چیست؟

آشنایی با بیمه DiFi

بیمه غیرمتمرکز مفهومی مشابه با بیمه متعارف دارد. به طور خلاصه، بیمه در DeFi به معنای بیمه کردن دارندگان ارز دیجیتال در برابر ضررهای ناشی از حملات هک، کلاهبرداری و حوادث مختلفی است که در اکوسیستم دیفای اتفاق می افتد. برای مثال، فرض کنید مقداری ارز دیجیتال را در یک صرافی غیرمتمرکز قفل کرده اید، همانطور که می دانید هک یا از دست دادن دارایی ها به دلایل مختلفی در بازار ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای جلوگیری از این مشکل ناخوشایند، می توانید به بیمه غیرمتمرکز یا DeFi متوسل شوید.

برای این کار، فقط باید مقداری از دارایی های رمزنگاری شده را به عنوان حق بیمه به ارائه دهنده بیمه که باید تحت پوشش قرار گیرد، پرداخت کنید. میزان حق بیمه به عواملی مانند نوع پوشش، ارائه دهنده بیمه و مدت بیمه بستگی دارد. همچنین بهتر است قبل از اینکه بیمه شوید، در مورد حوادثی که بیمه دیفای پشتیبانی می کند و چگونه است؛ من میفهمم

برنامه های کاربردی

در این قسمت به این سوال می پردازیم که مزایای بیمه دی فای چیست؟ همانطور که می دانید این بیمه در مقایسه با بیمه سنتی به طور جدی تعریف شده است. اما برنامه های خاصی وجود دارد که بهتر است با آنها آشنا شوید. کاربردهای رایج بیمه غیرمتمرکز شامل موارد زیر است:

بیمه ارز دیجیتال

کاربران ارزهای دیجیتال همیشه به دنبال راهی برای جلوگیری از ضررهای بزرگ ناشی از نوسانات ارز دیجیتال و همچنین حملات سایبری و سرقت هستند. بیمه Crypto Defy یکی از بهترین و تضمینی ترین راه ها برای جبران ضرر و زیان است. برای اهمیت این بیمه کافی است به این مثال اشاره کنیم که تنها در سال 2018 در یک مورد سرقت دارایی های دیجیتال به ارزش 500 میلیون دلار به سرقت رفته است.

پوشش قراردادهای هوشمند

هک گسترده قراردادهای هوشمند، کاربران را بسیار نگران کرده است. برای حل این مشکل، برخی از شبکه ها مانند شبکه اتریوم از پوشش بیمه ای استفاده کرده اند تا به کاربران خود اطمینان دهند.

حفاظت کیف پول

سرقت از کیف پول ارز دیجیتال، به حدی افزایش یافته است که اکثر کاربران موافق هستند که کیف پول ها باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند. این را می توان یک کاربرد عالی از بیمه غیرمتمرکز در نظر گرفت.

مزایا و معایب بیمه غیرمتمرکز

مزایا و معایب بیمه غیرمتمرکز

این نوع بیمه نیز مانند سایر بیمه ها دارای مزایا و معایبی است که باید با آنها آشنا شویم. با این حال، مشکلات DiFi را نمی توان پنهان کرد. اما وقتی صحبت از بیمه غیرمتمرکز می شود، صحبت از معایب کمی ناعادلانه است. این به این دلیل است که بیمه Defy بسیار نوپا است و هنوز راه زیادی برای رشد و بهبود دارد. کارشناسان بر این باورند که در آینده با توسعه برنامه های DeFi و ارتقای امنیت آنها، بیمه غیرمتمرکز قطعا بهبود و توسعه خواهد یافت.

نقاط قوت:

 • کاهش تقلب، اجتناب از پرداخت هزینه های اضافی و عدم نیاز به دخالت مستقیم انسانی
 • اتوماسیون فرآیندهای بیمه ای با کمک پرداخت خودکار خسارت و تعیین شرایط بیمه با کمک الگوریتم های هوشمند
 • افزایش سرعت فرآیندهای بیمه؛ پرداخت غرامت بدون تاخیر
 • اطمینان از بهترین روش های مدیریت ریسک و ارزیابی دقیق ریسک در معامله

نقاط ضعف:

 • حدود 98 درصد از صنعت DiFi هنوز تحت پوشش بیمه DiFi قرار ندارد.
 • بیمه غیرمتمرکز به یک ارائه دهنده متمرکز (کاربر ارز دیجیتال) نیاز دارد.
 • خطرات و خطرات DiFi هنوز در حال تغییر است و عدم اطمینان در زمینه خسارات احتمالی تحت پوشش بیمه DiFi در آینده وجود دارد.

این بیمه چه تفاوتی با بیمه سنتی دارد؟

در بیمه های سنتی اشتباهات زیادی وجود دارد که از جمله آنها می توان به کاغذبازی زیاد، عدم شفافیت در کار بیمه گذاران و کندی رسیدگی به مطالبات اشاره کرد. همه این ویژگی ها آزار دهنده هستند. بسیاری از افرادی که از بیمه سنتی استفاده می کنند دقیقا نمی دانند که شرکت بیمه از چه فرمول و مدلی برای محاسبه ریسک و قیمت استفاده می کند. نرخ و حق بیمه در این بیمه ها چگونه محاسبه می شود؟ اینها برخی از چالش هایی است که در بیمه های سنتی دیده می شود. بیمه غیرمتمرکز DeFi دقیقا به دلیل همین مشکلات در بیمه های سنتی ایجاد شد.

بیمه DeFi چگونه کار می کند؟

بیمه DeFi چگونه کار می کند

نحوه عملکرد بیمه DeFi بر اساس دو مفهوم است ارائه دهنده بیمه (گیرنده) و کاربر بیمه است و- ارائه‌دهنده بیمه هر کاربری است که بخشی از دارایی‌های خود را در استخرهای غیرمتمرکز قفل می‌کند. به این کاربر که نوعی تامین کننده نقدینگی بیمه است؛ بیمه گر نیز نامیده می شود.

در بیمه های غیرمتمرکز، بیمه گذاران اموال بیمه شده را در مقابل حق بیمه بیمه می کنند. این کاربران می توانند در مورد اینکه چه نوع خسارتی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد رأی دهند. پس از تعیین نوع پوشش، ادعاها با استفاده از روش‌های خودکار مانند الگوریتم‌های هوش مصنوعی یا رأی‌گیری توسط ارائه‌دهندگان بیمه تأیید یا رد می‌شوند.

ریسک های فنی و اقتصادی در بیمه DeFi

به منظور توسعه مدل های بیمه موثر در DeFi، انواع مختلف ریسک باید به خوبی درک شوند. خطرات مختلفی در دنیای DeFi وجود دارد. به طور کلی این خطرات را می توان به 2 گروه زیر طبقه بندی کرد:

ریسک فنی

ریسک فنی به معنای امکان دستکاری قراردادهای هوشمند و همچنین احتمال بالای حملات هکرها و شکست قراردادهای هوشمند است. علاوه بر این، برخی از کدهای مخرب (Exploit) مانند Nomad، Wormhole و Cream از جمله اکسپلویت های شناخته شده در بازار دیفای هستند که آسیب های جبران ناپذیری به بار می آورند. این ریسک ها از دلایل اصلی ایجاد بیمه های غیرمتمرکز هستند.

ریسک اقتصادی

ریسک اقتصادی یکی از دلایل اصلی کاهش تمایل بسیاری از افراد برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال است. بسیاری از کاربران همیشه بخش زیادی از دارایی های خود را به دلیل شکست برخی از پروژه های DeFi یا نوسانات غیرمنطقی برخی از ارزهای دیجیتال از دست می دهند. برای جلوگیری از این مشکلات بیمه Defai توصیه می شود.

10 مورد از بهترین پروژه های بیمه DiFi

بهترین پروژه های بیمه DeFi

برای انتخاب بیمه غیرمتمرکز بهتر است ابتدا ببینید این بیمه چه خسارت هایی را پوشش می دهد. روش هایی که بیمه مورد نظر خسارت شما را پوشش می دهد را به دقت بررسی کنید. ببینید بیمه از کدام توکن ها پشتیبانی می کند. همچنین بررسی کنید که برای اثبات یک ادعا چقدر زمان و تلاش لازم است یا اینکه چه مشوق ها و مزایایی به ارائه دهندگان بیمه ارائه می شود. اینها همه مواردی است که باید قبل از انتخاب بیمه غیرمتمرکز خود در نظر بگیرید. پس از در نظر گرفتن این موارد، بهترین بیمه را انتخاب کنید. در زیر لیستی از 10 پروژه محبوب بیمه DeFi آورده شده است:

 • Nexus Mutual
 • InSure DeFi
 • بیمه ایس
 • Etherisc DIP
 • پل متقابل
 • مالی جزر و مد
 • زره
 • سیب زمینی شیرین
 • Unslashed Financed
 • پروتکل پوشش

آینده بیمه غیرمتمرکز؛ روشن یا تاریک؟

با توجه به اینکه پروژه های DiFi به طور مداوم در حال توسعه و به روز رسانی هستند. آینده بیمه غیرمتمرکز قطعا بسیار روشن است. در حال حاضر دغدغه بسیاری از سرمایه گذاران صنعت دیفای حفظ اموال کاربران و افزایش اعتماد و امنیت این صنعت است. آنها تلاش می کنند راه هایی برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در دنیای برنامه های غیرمتمرکز بیابند. یکی از بهترین روش ها استفاده از بیمه غیرمتمرکز است.