منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • بلاک چین Ouroboros چیست؟ مقدمه ای، نگاهی به مزایا و معایب Ouroboros

بلاک چین Ouroboros چیست؟ مقدمه ای، نگاهی به مزایا و معایب Ouroboros

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بلاک چین Ouroboros چیست؟ مقدمه ای، نگاهی به مزایا و معایب Ouroboros

بلاک چین را می توان یک انقلاب فناوری دیجیتال دانست که با بیت کوین آغاز شد و بلاک چین اوروبوروس ادامه آن است. در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که شبکه اوروبوروس چیست؟ تکامل، ویژگی ها، مزایا و معایب آن را پاسخ دهید و بررسی کنید.

برای درک بهتر این مقاله پیشنهاد می کنیم مقاله «کاردانو چیست» را در وبلاگ والاکس مطالعه کنید.

بلاک چین Ouroboros چیست؟

بلاک چین Ouroboros

بلاک چین Ouroboros یک الگوریتم مبتنی بر پروتکل Proof of Stake است که برای ایجاد سکه های مختلف استفاده می شود. یکی از معروف ترین آنها کاردانو F. در سال 2017، چارلز هاسکینسون، خالق ارز Cardano، Ouroboros را برای کاهش مصرف انرژی و زمان تولید سکه پیاده سازی کرد. این ارز بسیار مقیاس پذیر است و اولین پروتکل ایمن اثبات سهام محسوب می شود.

Ouroboros از یک مکانیسم ریاضی پیچیده و منحصر به فرد برای محافظت و تثبیت شبکه استفاده می کند. نتیجه استفاده از این مکانیسم کاهش مصرف انرژی و تسهیل در توزیع شبکه است.

ویژگی های بلاک چین Ouroboros

کاردانو

پروتکل های مورد استفاده در شبکه بلاک چین ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. Ouroboros نیز از این قاعده مستثنی نیست. در زیر به برخی از مهم ترین ویژگی های این پروتکل می پردازیم.

 • مشوق ها و پاداش ها
 • بهره وری انرژی
 • احتمال
 • آژانس استخر و انبار

بیشتر بخوانید بلاک چین چیست؟

مشوق ها و پاداش ها

Ouroboros برای ثبات شبکه بلاک چین مکانیسم تشویقی استفاده می کند. مکانیسم این پروتکل به شکلی است که به شرکت کنندگانی که مجموعه ای از سهام یا ارز ADA را به مجموعه سهام متعهد می کنند، پاداش می دهد. بسته به حجم و نوع انتقال، کاربر می تواند مقدار مشخصی ارز رمزنگاری شده کاردانو را از شبکه دریافت کند.

بهره وری انرژی

Ouroboros بزرگترین چالش بلاک چین را در الگوریتم اثبات کار، که به انرژی زیادی نیاز داشت، حل کرد. با استفاده از این الگوریتم ایمن، پایدار، مقیاس پذیر و اخلاقی می توان بهره وری انرژی را تا حد زیادی افزایش داد. میزان مصرف انرژی به حدی کاهش یافته است که می توانید چهار میلیون سکه ای را که برای پایه این الگوریتم تولید می شود با انرژی مورد نیاز برای تولید هر بیت کوین استخراج کنید.

تفاوت اصلی این الگوریتم با الگوریتم اثبات کار در نوع تولید سکه است. در اثبات کار، ماینرها با صرف انرژی زیاد و دریافت پول برای آن، مسائل پیچیده ریاضی را حل می کنند. در حالی که در Ouroboros، شبکه به صورت افقی برای حل مسائل ریاضی مقیاس بندی می شود، که منجر به افزایش قدرت سخت افزار و افزایش عملکرد می شود.

تفاوت در میزان انرژی مصرفی این دو الگوریتم بسیار شبیه تفاوت در میزان انرژی مصرفی یک خانواده بزرگ و کشوری مانند هلند است.

توانایی اثبات امنیت

امنیت این شبکه از طریق ریاضی قابل اثبات است. در بلاک چین Ouroboros، در حالی که 51 درصد از سهام در دست سهامداران است، می توان تضمین کرد که انتخاب شرکت کنندگان به صورت تصادفی انجام می شود و شبکه به تولید مفاهیم جدید ادامه می دهد. برای توسعه و ایجاد مفاهیم جدید، شبکه از تحلیل های امنیتی که در خود شبکه انجام می شود و البته تکرار آنها استفاده می کند.

استخرها و آژانس ها

همانطور که گفته شد، Ouroboros یک پروتکل اثبات سهام است که با تقسیم وظایف بین استخرهای مختلف، شبکه را کنترل می کند.

Ouroboros برای اطمینان از پایداری و انعطاف پذیری اتصال در شبکه، بین بخش های مختلف شبکه اپراتور گره استفاده می کند.

برای هر استخر، شبکه یک رهبر تعیین کرده است که با افزودن یک بلوک بلاکچین پاداش دریافت می کند. شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که این رهبران چگونه انتخاب می شوند؟ دارندگان توکن ADA می توانند این توکن ها را به یک استخر انتقال دهند و اختیارات خود را به مدیر استخر واگذار کنند. با انجام این کار، شانس انتخاب آن استخر به عنوان رهبر افزایش می یابد.

اگر یک استخر موفق به کسب رهبری استخر در فرآیند انتخاب شود، سرمایه گذاران در آن استخر در جوایز به دست آمده سهیم خواهند بود.

سیر تکاملی اوروبوروس

سیر تکاملی اوروبوروس

بلاک چین Ouroboros، مانند سایر فناوری های جدید، همیشه در حال بهبود و اصلاح کاستی های قبلی است. تا به امروز 7 نسخه مختلف از Ouroboros منتشر شده است. در ادامه بر اساس مراحل انتشار، آنها را به شما معرفی می کنیم و برای هر کدام توضیحاتی ارائه می کنیم.

 • کلاسیک
 • تحمل گسل بیزانس (BFT
 • پراس
 • روایت آفرینش در انجیل
 • کریپسین
 • کرونوس
 • هیدرا

اوروبوروس کلاسیک

Ouroboros Classic در سال 2017 به عنوان اولین نسخه از این پروتکل منتشر شد. هدف اصلی این پروتکل استفاده از الگوریتم اثبات سهام به جای الگوریتم اثبات کار برای کاهش مصرف انرژی هنگام حل مسائل پیچیده ریاضی بود. این الگوریتم مکانیزم جدیدی را در محیط اثبات سهام برای جذب سرمایه گذاران بیشتر معرفی کرد.

تفاوت اصلی این پروتکل با سایر پروتکل های اثبات سهام، توانایی بالای آن در انتخاب بی طرفانه رهبر گروه و امنیت بالای آن است. در نسخه کلاسیک Ouroboros، به منظور به حداکثر رساندن امنیت، دقت زیادی در تصادفی سازی فرآیندها برای جلوگیری از ایجاد الگوها انجام می شود.

نسخه بیزانسی تحمل خطا

BFT دومین نسخه Ouroboros بود که کاردانو برای راه اندازی مجدد بایرون و انتقال کدهای قدیمی به کاردانود جدید استفاده کرد. BFT این امکان ایجاد یک شبکه مرکزی را فراهم کرد. در نتیجه، نیازی نیست که گره ها همیشه آنلاین باشند تا بلاک چین بسازد.

نسخه Praos

این نسخه بر اساس Ouroboros کلاسیک منتشر شد، با این تفاوت که امنیت و مقیاس پذیری آن بسیار بهبود یافته بود. مانند نسخه کلاسیک، Paraos بلوک های تراکنش را به اسلات ها تقسیم می کند و برای افزایش سرعت، پردازش روی آنها انجام می دهد. با این تفاوت که این کار را در یک محیط نیمه سنکرون انجام می دهد.

در این پروتکل، رهبر به صورت خصوصی انتخاب می شود و شناسایی رهبر بعدی برای مهاجمان غیرممکن می شود. در نتیجه امنیت افزایش می یابد.

نسخه پیدایش

این نسخه را می توان یک پیشرفت در Paraos دانست. با افزودن یک قانون جدید، توسعه دهندگان به طرفین اجازه می دهند بدون نیاز به تأیید نقاط اعتماد این کار را انجام دهند. بوت استرپ یکی از مهم ترین ویژگی های این پروتکل، سازگاری آن با سایر پروتکل های دنیا با حفظ ویژگی های امنیتی است.

نسخه کریپسینوس

نسخه Crypsinous در واقع تکاملی از نسخه Genesis است که شامل حفاظت از حریم خصوصی مجهز است. این اولین پروتکل اثبات سهام و حفظ حریم خصوصی این تکنیک است. اسنارک از یک کلید رمزگذاری خصوصی استفاده می کند که از شبکه در برابر حملات تطبیقی ​​محافظت می کند و در عین حال حریم خصوصی را حفظ می کند.

این نسخه در حال حاضر برای استقرار در شبکه Cardano برنامه ریزی نشده است، اما ممکن است در زنجیره های دیگر استفاده شود.

نسخه Chronos

این نسخه از بلاک چین Ouroboros برای محافظت از دفتر در برابر حملاتی که اطلاعات موقت را هدف قرار می دهند، طراحی شده است. نسخه Chronos نشان می‌دهد که چگونه یک شبکه بلاک چین می‌تواند ساعت‌ها از طریق مکانیزم همگام‌سازی زمانی به کار ایمن ادامه دهد.

نسخه Hydra

نسخه Hydra سه مشکل اصلی مقیاس پذیری مربوط به توان عملیاتی، تاخیر کم و حداقل فضای ذخیره سازی گره را حل می کند. این نسخه به جای مقیاس عمودی از مقیاس افقی استفاده می کند و آن را با گره های اضافی برای افزایش قدرت سخت افزار ترکیب می کند.

مطالعه ای در مورد نحوه عملکرد ماروبوروس

BFT Ouroboros

Ouroboros برای انجام تراکنش های شبکه الگوریتم اثبات سهام استفاده می کند. این پروتکل زنجیره ها را به دوره های مختلف تقسیم می کند و آنها را پردازش می کند. یک رهبر برای پردازش هر دوره انتخاب می شود و مسئول اضافه کردن بلوک های جدید به زنجیره است. برای حفظ امنیت در این روش، رهبر هر شکاف باید از چند بلوک آخر زنجیره صرف نظر کند و فقط بلوک تعیین شده توسط پروتکل را برای تسویه حساب در نظر بگیرد.

این مکانیسم نامیده می شود تسویه حساب با تاخیر شناخته شده است که انتقال امن دفاتر را بین شرکت کنندگان فعال می کند.

مزایای شبکه Ouroboros

مزایای شبکه Ouroboros

بلاک چین Ouroboros را می توان یکی از بهترین پروتکل های بلاک چین دانست که مزایای زیادی دارد که برخی از مهم ترین آنها به شرح زیر است.

 • سازگاری با محیط
 • تراکنش های شبکه سریع تر و ارزان تر
 • درآمد غیرفعال ایجاد کنید
 • عدم تمرکز بالا
 • سازگاری با محیط

یکی از دلایل اصلی ایجاد این پروتکل مصرف بالای انرژی الگوریتم اثبات کار برای حل مسائل ریاضی برای ایجاد توکن های جدید بود. بلاک چین Ouroboros سازگاری بالایی با محیط دارد و این یکی از مهمترین مزیت های آن است.

تراکنش های شبکه سریع تر و ارزان تر

مهمترین مزیت این شبکه سرعت بالای تراکنش در ثانیه و هزینه کم انتقال است. هزینه تراکنش در این شبکه کمتر از یک دلار است، در حالی که هزینه تراکنش در شبکه اتریوم حدود 10 دلار است.

پیش بینی می شود با به روز رسانی های انجام شده توسط توسعه دهندگان، سرعت تراکنش ها افزایش یافته و هزینه انتقال دارایی ها در این شبکه کاهش یابد.

درآمد غیرفعال ایجاد کنید

ایجاد درآمد غیرفعال یکی از اهداف هر سرمایه گذار است. با سپرده گذاری ADA در این شبکه، سرمایه گذار می تواند درآمد منفعل داشته باشد. این امر با قفل کردن دارایی ها در کیف پول های مختلف امکان پذیر است.

غلظت کم شبکه

الگوریتم اجماع Ouroboros طوری طراحی شده است که هر گره بتواند فرآیند اعتبار سنجی را به صورت جداگانه انجام دهد. به همین دلیل سطح تمرکز در این شبکه بسیار پایین است.

اعتبارسنجی در این شبکه در حال حاضر توسط بیش از 1500 گره مختلف انجام می شود.

معایب شبکه Ouroboros

هر شبکه بلاک چین دارای معایبی است. شبکه بلاک چین Ouroboros نیز از این قاعده مستثنی نیست. برخی از مهمترین معایب این شبکه عبارتند از:

آ. در دست ساخت: بسیاری از ویژگی های این شبکه مانند مقیاس پذیری هنوز به طور کامل توسعه نیافته اند.

ب نرخ توسعه بسیار پایین: یکی از دلایل اصلی سرعت پایین توسعه را می توان استفاده از زبان برنامه نویسی Haskell دانست که تعداد کمی از توسعه دهندگان با آن آشنایی دارند.

جی. پرداخت های دوره ای: پرداخت مکرر یا حمله 51 درصدی یکی از بزرگترین معایب این شبکه است. این موضوع باعث می شود تا تایید کنندگان تراکنش های دریافتی را از طریق دو لیدر مختلف تایید کنند.

نگاهی به بلاک چین Ouroboros

بلاک چین Ouroboros را می توان یکی از جدیدترین الگوریتم های ایجاد شده بر اساس اثبات سهام دانست که به دلیل ویژگی های خاص خود به یکی از محبوب ترین بلاک چین ها در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. در این مقاله سعی شده است توضیحات کاملی در مورد بلاک چین Ouroboros در اختیار شما قرار دهیم. سپس نحوه عملکرد، تکامل، ویژگی ها، مزایا و معایب این شبکه را به طور کامل بررسی کردیم.