منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بلاک چین فانتوم چیست؟ معرفی ویژگی های بلاک چین فانتوم

بلاک چین فانتوم چیست؟ معرفی ویژگی های بلاک چین فانتوم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بلاک چین فانتوم چیست؟ معرفی ویژگی های بلاک چین فانتوم

بلاک چین فانتوم یک پلتفرم است سریع و بسیار مقیاس پذیر برای برنامه های غیرمتمرکز (dApps) است که به عنوان یکی از بلاک چین های جایگزین شبکه اتریوم در سال 2019 طراحی و معرفی شد. این بلاک چین سرعت بالای خود را مدیون مکانیسم اجماع منحصر به فرد خود به نام Lachesis است. Phantom شبکه ای است که ابزارهایی را برای ادغام dApp های موجود و مجموعه ای از ابزارهای داخلی غیرمتمرکز مالی (DeFi) در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد. در این مقاله با ویژگی های بلاک چین فانتوم و مکانیسم اجماع و اجزای مختلف آن آشنا می شویم.

بلاک چین فانتوم چیست؟

بلاک چین فانتوم (فانتوم) یک شبکه است قرارداد هوشمند غیرمتمرکز، بدون مجوز و منبع باز برای برنامه های غیرمتمرکز و دارایی های دیجیتال است. در واقع این شبکه یکی از شبکه های بلاک چینی است که به عنوان جایگزینی برای شبکه اتریوم طراحی و عرضه شده است. شبکه اصلی این بلاک چین در دسامبر 2019 راه اندازی شد و معماری شبکه آن به گونه ای طراحی شده است که تعادل پایداری از مقیاس پذیری، امنیت و عدم تمرکز را فراهم کند. سه گانه بلاک چین (Trilemma) به نمایندگی.

مانند دیگر شبکه‌های جایگزین اتریوم، بلاک چین فانتوم با هدف ارائه مقیاس‌پذیری بیشتر با هزینه کمتر نسبت به پلتفرم قرارداد هوشمند اتریوم 1. یکی از ویژگی‌های بلاک چین فانتوم این است که کاربران می‌توانند به جای تکیه بر شبکه، شبکه‌های مستقلی را برای خود ایجاد و مستقر کنند. لایه اجماع اساسی در این حالت، هر اپلیکیشن ساخته شده بر روی فانتوم می تواند روی بلاک چین منحصر به فرد خود اجرا شود. این برنامه ها همچنین می توانند از امنیت، سرعت و نهایی شدن بلاک چین اصلی فانتوم در حین اجرا بر روی بلاک چین خود بهره مند شوند. علاوه بر این، بلاک چین های مستقل در شبکه فانتوم نیز دارند ساختار مدولار که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا آنها را مطابق با برنامه خاص خود پیکربندی کنند. بلاک چین فانتوم بهترین نمونه از یک شبکه مادر است و از چندین شبکه فرزند تشکیل شده است که میزبان برنامه های غیرمتمرکز در هر شکل و اندازه است.

بیشتر بخوانید: فانتوم چیست؟

ساختار بلاک چین فانتوم

ساختار بلاک چین فانتوم

در بلاک چین زیربنایی، مکانیسم یا الگوریتم اجماع و- این شبکه ها دارای یک محیط غیرمتمرکز هستند که هیچ سازمان یا نهادی نمی تواند تراکنش های آنها را بررسی و تأیید کند. مکانیسم اجماع در این شبکه ها، زمینه لازم برای دستیابی به توافق بین شرکت کنندگان شبکه را فراهم می کند. مکانیسم اجماع در بلاک چین فانتوملاچسیس این الگوریتم گراف غیر چرخه ای جهت دار (DAG) نامیده می شود. این مکانیزم مبتنی بر فناوری aBFT است که در آن گره‌های شبکه می‌توانند بلوک‌های حاوی هر تراکنش را بدون محدودیت زمانی تأیید کنند. این فناوری اجازه می دهد تا تراکنش ها در شبکه با سرعت بالاتر بدون به خطر انداختن امنیت و عدم تمرکز تأیید شوند.

در سایر شبکه های بلاک چین مانند اتریوم و بیت کوین، توانایی تقارن (همگام) وجود دارد. بر اساس این ویژگی، تراکنش های موجود در شبکه باید تایید شده و سپس وارد بلاک شوند. قانون دیگری که بر این شبکه ها حاکم است، قانون طولانی ترین زنجیره نام دارد. طبق این قاعده، زنجیره هایی که دارای بلوک های بیشتری هستند به عنوان زنجیره اصلی شناخته می شوند. بر این اساس زنجیره های قدیمی در این شبکه نسبت به زنجیره های جدید شانس بیشتری برای تایید و نهایی شدن دارند. بنابراین به دلیل وجود مکانیزم تایید چند مرحله ای در این شبکه ها، مکانیسم تایید کندتر از aBFT است.

از مهمترین ویژگی های مکانیزم Lachsis در بلاک چین فانتوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Asynchrony: این ویژگی امکان پردازش دستورات از گره ها را بدون نیاز به زمان بندی فراهم می کند.
  • Leaderless: یعنی در این شبکه هیچ یک از گره ها نقش خاصی در شبکه ندارند و همه یکسان هستند.
  • نهایی سازی سریع: در این شبکه به لطف مکانیزم Lachsis نیازی به انتظار برای تایید تراکنش ها نیست و نهایی شدن آن در عرض 1-2 ثانیه قطعی و غیر قابل برگشت است.

امنیت بلاک چین فانتوم

حفاظت از بلاک چین فانتوم بر عهده مکانیسم اثبات مفهوم است اثبات موجودی (Proof of Stake) یا PoS. این مکانیزم می تواند به تمرکززدایی شبکه کمک کند و ادغام آن با مکانیسم Lachesis شرایطی را فراهم می کند که تعداد نامحدودی از گره ها بتوانند در شبکه شرکت کنند که امنیت و عدم تمرکز آن را افزایش می دهد.

یکی از ویژگی های بلاک چین فانتوم بدون مجوز بودن آن است که به هر کسی اجازه می دهد به عنوان یک گره در این شبکه عمل کند. افرادی که در این شبکه کار می کنند می توانند مانند نود تایید کننده (Validator Node) یا نود نماینده ( Node Delegator ) خود را معرفی کنند. سکه اصلی بلاک چین فانتوم FTM نامیده می شود و افراد باید حداقل ۱ میلیون از این ارز دیجیتال را به عنوان گره های اعتبارسنجی شرط بندی کرده باشند. اما افراد می توانند با خرید فانتوم و داشتن حداقل یک FTM و دریافت پاداش برای فعالیت خود به عنوان یک گره نماینده در شبکه عمل کنند.

ویژگی های FTM Coin

بلاک چین فانتوم؛ یک شبکه سریع، مقیاس پذیر و غیرمتمرکز

همانطور که گفته شد، بلاک چین فانتوم یکی از شبکه هایی است که در سال های اخیر به عنوان جایگزینی برای شبکه اتریوم برای حل مشکل بلاک چین سه گانه معرفی شده است. این شبکه غیرمتمرکز منبع باز بدون مجوز به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز را در این شبکه طراحی و اجرا کنند. شبکه اصلی این شبکه Phantom of the Opera است. همچنین مکانیسم اجماع Lachsis در فانتوم تضمین کرده است که بلوک های حاوی تراکنش بدون نیاز به رعایت برنامه زمانی، بدون لیدر و در کوتاه ترین زمان ممکن بدون بازگشت به عقب تایید و نهایی شوند. در این مقاله سعی شده است با بلاک چین فانتوم، ساختار و اجزای این شبکه آشنا شویم. به نظر شما آیا این بلاک چین می تواند به عنوان جایگزینی برای شبکه اتریوم پیشنهاد شود؟