منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بلاک چین سازمانی چیست؟ معرفی بلاک چین سازمانی

بلاک چین سازمانی چیست؟ معرفی بلاک چین سازمانی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بلاک چین سازمانی چیست؟ معرفی بلاک چین سازمانی

بلاک چین را می توان یک فناوری رو به رشد در دنیای مالی و دیجیتال در نظر گرفت که به کاربران اجازه می دهد تمرکززدایی کنند تبادل همتا به همتا ارائه کرده است دلیل اصلی پیدایش چنین فناوری، ساده سازی و افزایش سرعت تراکنش های مالی است. یکی از این نوع بلاک چین، بلاک چین سازمانی است که برای طیف وسیعی از مشاغل طراحی و استفاده می شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم نحوه عملکرد این بلاک چین و مزایای آن را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید بلاک چین چیست؟

معرفی بلاک چین سازمانی

بلاک چین سازمانی می تواند یک نوع شبکه باشد بلاک چین مجاز می دانستم این فناوری برای فرآیندهایی مانند تسویه تراکنش، ردیابی منابع، تبادل اطلاعات داخلی و خارجی استفاده می شود. بلاک چین سازمانی در واقع سوابق رمزگذاری شده را در بلوک های جداگانه در یک دفتر کل ثبت و ذخیره می کند.

بر خلاف بلاک چین های عمومی مانند بیت کوین که همه کاربران می توانند اطلاعات را مشاهده کنند، بلاک چین سازمانی برای استفاده شرکت ها و موسسات طراحی شده است. این فناوری به شرکت ها و موسسات مختلف اجازه می دهد تا دسترسی را محدود کرده و تنها به افراد خاصی اجازه ویرایش اطلاعات را بدهند. با توجه به امنیت بالا در این شبکه شرکت هایی مانند اینتل، متا، آی بی ام و… در حال حاضر از این فناوری در عملیات خود استفاده می کنند.

مزایای بلاک چین سازمانی

اکنون که فهمیدیم بلاک چین چیست، بهتر است به مزایای آن نگاهی بیندازیم. بلاک چین به دلیل کارکردهای متفاوتی که دارد، امکانات مختلفی را در اختیار سازمان ها قرار می دهد تا هر سازمانی بسته به نیاز خود بتواند از شبکه مورد نظر خود استفاده کند. در زیر به برخی از مهم ترین ویژگی های این بلاک چین اشاره می کنیم.

مسئوليت

گره های فعال در شبکه تمام تراکنش های انجام شده را ثبت می کنند، بنابراین باید در قبال هر فعالیتی که انجام می دهند پاسخگو باشند.

مقیاس پذیری

این شبکه ها می توانند تراکنش های بیشتری را در واحد زمان نسبت به شبکه های عمومی انجام دهند.

تعریف دسترسی مجاز (مجاز)

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این نوع بلاک چین، امکان ایجاد مجوز دسترسی کاربر و امکان تعیین مالک و توسعه دهنده شبکه است.

مطمئن

داده ها با رمزگذاری، رمزگذاری و سایر فناوری ها برای جلوگیری از کلاهبرداری و هک محافظت می شوند.

تغییرناپذیر

در بلاک چین، کاربران نمی توانند سوابق تایید شده را دستکاری و تغییر دهند.

توکن محور

توکن ها ابزاری برای تبادل اطلاعات و سرمایه در این شبکه ها هستند.

توزیع شده است

با کپی کردن کتاب در گره های مختلف، امکان توزیع اطلاعات در یک شبکه وجود دارد.

معرفی پلتفرم های سازمانی برای ارائه دهندگان بلاک چین

پلتفرم های سازمانی برای ارائه دهندگان بلاک چین

پلتفرم‌های بلاک چین به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهند تا بر اساس نیازهای خود و با توجه به هدفی که با استفاده از کد شبکه زیربنایی دنبال می‌کنند، بلاک چین سازمانی خود را طراحی و بسازند. برخی از مهم ترین پلتفرم هایی که به شرکت ها امکان طراحی بلاک چین را می دهد عبارتند از:

اتریوم

یک پلتفرم متن باز که برای بهبود و تسهیل فرآیندهای پرداخت و برای تسریع و ساده سازی تبادل اطلاعات استفاده می شود. در این پلتفرم ها دو نوع شبکه وجود دارد که کسب و کارها می توانند با توجه به نیاز خود از آنها استفاده کنند. شبکه اصلی یا بدون مجوز و شبکه خصوصی که باید دسترسی برای آن مشخص شود. شرکت هایی مانند تاکو بل، کوکاکولا، نایک و والمارت از جمله شرکت هایی هستند که از این شبکه استفاده می کنند.

هایپرلجر

Hyperledger یک پلت فرم مدولار است که سازمان ها را قادر می سازد تا یک اکوسیستم بلاک چین قوی بسازند. این شبکه منبع باز بزرگ با حذف بسیاری از لایه های ناکارآمد، فرآیند ساخت را بسیار ساده می کند. Hyperledger تراکنش ها را در یک شبکه همتا به همتا انجام می دهد که امنیت و شفافیت آنها را تضمین می کند. از جمله شرکت هایی که در حال حاضر از این شبکه استفاده می کنند می توان به اینتل و SAP Ariba اشاره کرد.

کروم

کروم یک پلت فرم منبع باز است که می تواند برای تولید بلاک چین در بخش هایی مانند املاک، زنجیره تامین، ارز دیجیتال و غیره استفاده شود. سازمان ها می توانند از این پلتفرم برای طراحی و پیاده سازی شبکه خصوصی یا عمومی مورد نظر خود در پلتفرم اتریوم استفاده کنند.

طناب

یک کنسرسیوم منبع باز پیشرو در صنعت که از شبکه DLT پشتیبانی می کند و به سازمان ها اجازه می دهد در یک شبکه خصوصی امن تراکنش کنند. یکی از مهمترین مزایای کوردا پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، امنیت بالا و استفاده از فناوری ABFT (خطای بیزانسی ناهمزمان) است. این ویژگی ها باعث شده تا بانک های بزرگی مانند HSBC و Bank of America از Korda برای ایجاد بلاک چین سازمانی خود استفاده کنند.

انواع بلاک چین سازمانی

انواع بلاک چین سازمانی

به طور کلی، بلاک چین های سازمانی را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد. معیارهای این تقسیم بندی امنیت و سطح عدم تمرکز و- در نتیجه بنگاه ها بر اساس نیاز خود یکی از این سه عنصر را انتخاب می کنند.

بلاک چین خصوصی (مجوز)

این بلاک چین ها شبکه های بسته ای هستند که تنها کاربرانی که توسط سازمان تعیین شده اند می توانند به اطلاعات آن دسترسی داشته باشند. یک بلاک چین خصوصی از یک گره مرکزی برای تایید تراکنش ها استفاده می کند و آنها را در برابر هک آسیب پذیر می کند. در این سیستم، اگر گره مرکزی مورد حمله قرار گیرد، کل سیستم آسیب خواهد دید. البته این سیستم دارای مزایایی نیز می باشد که از مهمترین آنها می توان به امنیت و سرعت تاییدیه اشاره کرد.

بلاک چین ترکیبی

یک بلاک چین ترکیبی را می توان به عنوان ترکیبی از یک شبکه خصوصی و یک شبکه عمومی در نظر گرفت، در حالی که مزایای دو بلاک چین را حفظ می کند و در عین حال به معایب آنها می پردازد. این نوع شبکه به توسعه دهنده این امکان را می دهد که برخی از ویژگی ها را در دسترس عموم قرار دهد و برخی از ویژگی ها را فقط در اختیار کاربران خاصی قرار دهد. در این شبکه نمی توان داده ها را بدون اجازه سایر کاربران تغییر داد، بنابراین یکپارچگی آن بسیار بالاست که امنیت شبکه را نیز افزایش می دهد.

کنسرسیوم بلاک چین

کنسرسیوم ها بسیار شبیه به بلاک چین های عمومی هستند. زیرا از ساختار غیرمتمرکز و همتا به همتا استفاده می کنند. یک کپی از دفتر کل توزیع شده در اختیار همه اعضا قرار می گیرد و از نفوذ هر نهاد یا فردی به سیستم جلوگیری می کند. این شبکه را می توان یکی از شبکه های خصوصی دانست. زیرا مالک و توسعه دهنده تعیین می کنند که چه کسی به شبکه دسترسی دارد. با توجه به ویژگی های ذکر شده، از این سیستم برای برقراری ارتباط امن بین سازمان های مختلف استفاده می شود.

دلایل اهمیت بلاک چین سازمانی

این سیستم به سازمان ها و نهادها کمک می کند تا شفافیت، امنیت و کارایی را در سازمان خود به میزان قابل توجهی افزایش دهند. از سوی دیگر، هزینه های سازمان با استفاده از بلاک چین به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. به همین دلیل است که بسیاری از سازمان ها ترجیح می دهند از این سیستم استفاده کنند.

blog.servermania.com