منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بر اساس اقتصاد کلان، کریپتو نیز در سال 2023 نزولی خواهد بود

بر اساس اقتصاد کلان، کریپتو نیز در سال 2023 نزولی خواهد بود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بر اساس اقتصاد کلان، کریپتو نیز در سال 2023 نزولی خواهد بود

بر اساس اقتصاد کلان، کریپتو نیز در سال 2023 نزولی خواهد بود

بدون شک، سال 2022 یکی از بدترین سال ها برای بیت کوین بود و خریداران بیت کوین عمدتاً شاهد کاهش 65 درصدی قیمت آن بودند. در حالی که دلایل واضحی مانند سقوط لونا در ماه می و ورشکستگی صرافی FTX در ماه نوامبر وجود داشت، مهم ترین دلیل این کاهش، سیاست افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا بود. قبل از سقوط لونا، به لطف افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، قیمت بیت کوین 50 درصد از اوج خود یعنی 69000 دلار به 33100 دلار کاهش یافته بود. اولین کاهش قابل توجه قیمت بیت کوین به دلیل عدم اطمینان بازار در مورد شایعات احتمالی افزایش نرخ در نوامبر 2021 بود. در ژانویه سال 2022، بازار سهام به دلیل فشار فزاینده یک کاهش آتی هیجان زده شد، که همچنین دارای یک کاهش بود. تاثیر منفی بر قیمت کریپتو در سال 2022، بازار ارزهای دیجیتال همچنان با همان مشکل مواجه بود، جایی که سیگنال‌هایی علیه فدرال رزرو که نرخ بهره را افزایش می‌داد، بخش زیادی از سود را از بین برد. بدترین بخش این است که این روند ممکن است بسیار بیشتر از انتظار فعالان بازار ادامه یابد.

نمودار قیمت روزانه بیت کوین

نمودار قیمت روزانه بیت کوین

نشانه هایی از حباب دات کام در دهه 1990 وجود داشت

حباب دات‌کام بین سال‌های 1999 و 2000 می‌تواند به سرمایه‌گذاران چیزهای زیادی در مورد زمستان فعلی ارزهای دیجیتال بیاموزد، و هنوز هم تصویر تیره‌ای را برای سال 2023 ترسیم می‌کند. در اوایل دهه 2000، شاخص کامپوزیت نزدک، که بیشتر از شرکت‌های فناوری برتر تشکیل شده بود، حباب بزرگی را تشکیل داد. و زمانی که فدرال رزرو شروع به افزایش نرخ بهره در سال‌های 1999 و 2000 کرد، این انفجار منفجر شد. با گران‌تر شدن اعتبار، میزان پول آسان در بازار کاهش یافت و نزدک 77 درصد از اوج خود سقوط کرد.

نمودار شاخص ترکیبی نزدک

نمودار شاخص ترکیبی نزدک

بازار کریپتو در حال حاضر با همین سناریو مواجه است. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو مشتاق کنترل تورم است که به معنای افزایش نرخ برای مدتی است. نیل کشکاری، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس اخیراً در یک پست وبلاگی نوشت که انتظار دارد نرخ بهره تا ژوئن 2023 به 5.4٪ افزایش یابد. نرخ ها در حال حاضر از 4.25٪ تا 4.50٪ متغیر است.

لازم به ذکر است که در طول حباب دات کام، فدرال رزرو در ماه می 2000 افزایش نرخ بهره را متوقف کرد، اما کاهش نزدک تا دو سال آینده ادامه یافت. بنابراین، حداقل تا زمانی که فدرال رزرو در این مسیر حرکت کند، می‌توان انتظار داشت که بازار کریپتو به کاهش ادامه دهد. اگر اقتصاد ایالات متحده دچار رکود اقتصادی مشابه سال 2001 شود، این خطر وجود دارد که بازار نزولی کنونی طولانی شود.

افزایش علائم احتقان

به گفته رایان مک کان، تحلیلگر موسسه میزس، عرضه پول M2 به دلار آمریکا در نوامبر 2022 برای اولین بار در 28 سال گذشته منفی شد. این نشانگر یک رکود بالقوه است که معمولاً قبل از کاهش نرخ رشد عرضه پول است. در حالی که مک کان این احتمال را پذیرفت که رشد منفی عرضه پول می تواند یک سیگنال نادرست باشد، او افزود که این سیگنال به طور کلی یک پرچم قرمز برای رشد اقتصادی و اشتغال است. همچنین تنها به عنوان یک شاخص دیگر عمل می کند که به اصطلاح فرود نرم وعده داده شده توسط فدرال رزرو بعید است هرگز تحقق یابد.

شاخص رکود احتمالی با استفاده از عرضه پول M2 USD منبع: موسسه Mises

شاخص رکود احتمالی با استفاده از عرضه پول M2 USD منبع: موسسه Mises

آخرین گزارش موسسه مدیریت عرضه همچنین نشان داد که فعالیت های اقتصادی در ایالات متحده برای دومین ماه متوالی در دسامبر کاهش یافته است. شاخص مدیران خرید (PMI) دسامبر به 48.3 درصد رسید و خوانش های زیر 50 درصد نشان دهنده انقباض است. این نشان می دهد که تقاضا برای کالاهای تولیدی در حال کاهش است، احتمالاً به دلیل نرخ بهره بالاتر. متوسط ​​رکود اقتصادی ایالات متحده از سال 1857 تاکنون 17 ماه و شش رکود از سال 1980 کمتر از ده ماه به طول انجامیده است. رکود از نظر فنی در آگوست 2022 با دو چهارم رشد منفی تولید ناخالص داخلی آغاز شد. میانگین های تاریخی نشان می دهد که رکود فعلی می تواند تا ژوئن 2023 یا ژانویه 2024 ادامه یابد.

آیا شرایط مساعد برای کریپتو زودتر از سال 2024 شکل خواهد گرفت؟

بازار کریپتو برای ایجاد یک روند صعودی پایدار به قلمرو پولی آسان برای بازگشت به آن نیاز دارد. با این حال، بر اساس برنامه فعلی فدرال رزرو، این وضعیت در کوتاه مدت بعید به نظر می رسد. تنها یک رویداد قو سیاه که دولت ایالات متحده را مجبور می کند به تسهیل کمی با نرخ بهره پایین و محرک های اقتصادی متوسل شود، همانطور که در طول همه گیری کووید-19 انجام داد، می تواند روند صعودی جدیدی را آغاز کند.

به گفته بن لیلی، تحلیلگر مستقل بازار، ممکن است حباب در بخش اعتبار مصرف کننده در حال شکل گیری باشد که طی دهه گذشته به طور تصاعدی رشد کرده و به نزدیک به 1 تریلیون دلار رسیده است. این افزایش به ویژه در دو سال گذشته از زمانی که دولت ایالات متحده نوشتن چک های محرک را متوقف کرد، شدید بوده است. لیلی حدس می‌زند که اگر بسیاری از وام‌گیرندگان به دلیل فشارهای اقتصادی فزاینده، وام‌های خود را نپذیرند، این بخش ممکن است سقوط کند. وی همچنین خاطرنشان کرد: حل این مشکل نیازمند مشوق های دولتی است.

جدول زمانی برای ترکیدن حباب یکی از چالش برانگیزترین چیزها برای پیش بینی است. ممکن است که این همزمان با پایان رکود در اواخر سال 2023 یا 2024 باشد. با این حال، تا زمانی که معکوس شدن فدرال رزرو یا کاهش کمی تایید نشود، اکثر سرمایه گذاران انتظار دارند که بازار کریپتو در یک روند نزولی باقی بماند. از سال تا به امروز، کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال نسبت به اوج 3 تریلیون دلاری خود، 75 درصد کاهش یافته است. بالاترین قیمت 750 میلیارد دلاری در سال 2017 یک سطح حمایتی و مقاومتی حیاتی برای بازار است. اگر این سطح شکسته شود، کل سرمایه بازار صنعت ممکن است به زیر 500 میلیارد دلار برسد.

نمودار ارزش کل بازار کریپتو

نمودار ارزش کل بازار کریپتو

در حالی که ممکن است تغییرات موقتی در بازار نزولی وجود داشته باشد، فشارهای اقتصاد کلان احتمالاً هر حرکت مثبتی را کاهش می دهد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.