منو سایت

اقتصاد رمزی چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اقتصاد رمزی چیست؟

Tocnomics چیست و چرا مهم است؟

توکنومیکس اصطلاحی است که اقتصاد توکن را در بر می گیرد. عواملی را که بر استفاده و ارزش توکن تأثیر می‌گذارند، از جمله ایجاد و توزیع توکن، تقاضا و عرضه، مکانیسم‌های تشویقی و برنامه‌های سوزاندن توکن را تشریح می‌کند. برای پروژه های رمزنگاری، یک تکنیک خوب طراحی شده برای موفقیت بسیار مهم است. ارزیابی اقتصادی پروژه برای سرمایه گذاران و ذینفعان قبل از تصمیم گیری برای مشارکت ضروری است.

مقدمه

Tokonomics ترکیبی از دو کلمه token و Economics است و جزء کلیدی برای انجام تحقیقات بنیادی در پروژه های رمزنگاری است. علاوه بر کاوش وایت، تیم موسس، نقشه راه و رشد جامعه، Tokonomics برای ارزیابی چشم اندازهای آینده یک پروژه بلاک چین ضروری است. پروژه های کریپتو باید فناوری های خود را با دقت طراحی کنند تا از توسعه بلندمدت پایدار اطمینان حاصل کنند.

Tokonomics در یک نگاه

پروژه های بلاک چین قوانین toenomic را در توکن های خود طراحی می کنند تا اقدامات مختلف کاربر را تشویق یا ممنوع کنند. این شبیه نحوه چاپ پول توسط بانک مرکزی و اجرای سیاست های پولی برای تشویق یا جلوگیری از خرج کردن، استقراض، پس انداز و جابجایی پول است، توجه داشته باشید که کلمه “توکن” در اینجا به سکه و ارز دیجیتال اشاره دارد. برخلاف ارزهای فیات، قوانین Tokonomics توسط کد اجرا می شوند و شفاف، قابل پیش بینی و تغییر آن دشوار است.

بیایید به عنوان مثال به بیت کوین نگاه کنیم. مجموع عرضه بیت کوین 21 میلیون سکه از پیش برنامه ریزی شده است. نحوه ایجاد و توزیع بیت کوین از طریق استخراج است. زمانی که یک بلاک هر 10 دقیقه یا بیشتر استخراج می شود، ماینرها با مقداری بیت کوین پاداش می گیرند.

این پاداش که پاداش استخراج نیز نامیده می شود، هر 21000 بلاک نصف می شود. با این برنامه تقریبا هر چهار سال یکبار نصف می شود. از 3 ژانویه 2009، زمانی که اولین بلوک یا بلوک پیدایش در شبکه بیت کوین ایجاد شد، پاداش بلاک سه بار از 50 بیت کوین به 25 بیت کوین، 12.5 بیت کوین و 6.25 بیت کوین (در حال حاضر) کاهش یافته است.

طبق این قوانین، با تقسیم تعداد کل دقیقه های یک سال بر 10 (از آنجایی که یک بلوک هر 10 دقیقه استخراج می شود) و سپس ضرب در 6.25 (از آنجایی که هر بلوک نشان دهنده آن است)، به راحتی می توان محاسبه کرد که حدود 328500 بیت کوین خواهد بود. در سال 2022 استخراج شد. بنابراین می توان تعداد بیت کوین های استخراج شده در هر سال را پیش بینی کرد و انتظار می رود آخرین بیت کوین در حدود سال 2140 استخراج شود.

بیت کوین توکونومیکس همچنین شامل طراحی کارمزد تراکنش هایی است که ماینرها هنگام تایید یک بلوک جدید دریافت می کنند. این کارمزد برای افزایش حجم تراکنش و افزایش تراکم شبکه طراحی شده است. این به جلوگیری از تراکنش های تقلبی کمک می کند و ماینرها را تشویق می کند تا تراکنش ها را حتی با پاداش های بلاک کاهش یافته تأیید کنند.

به طور خلاصه، بیت کوین توکونومیکس ساده و نوآورانه است. همه چیز شفاف و قابل پیش بینی است. انگیزه کاربران بیت کوین شرکت کنندگان را وادار می کند تا هر کاری که می توانند برای قوی نگه داشتن شبکه و کمک به ارزش آن به عنوان یک ارز دیجیتال انجام دهند.

عناصر اساسی تونومیک

تکنومیکس به عنوان یک اصطلاح جامع برای طیف گسترده ای از عوامل موثر بر ارزش یک ارز دیجیتال، در درجه اول به ساختار اقتصادی یک ارز دیجیتال که توسط سازندگان آن طراحی شده است، اشاره دارد. در اینجا برخی از مهم‌ترین عواملی که باید هنگام بررسی اقتصاد رمزارز در نظر بگیرید، آورده شده است.

تحویل توکن

عرضه و تقاضا از عوامل اصلی تاثیرگذار بر قیمت هر محصول یا خدمات هستند. کریپتو هم همینطور. چندین معیار مهم برای اندازه گیری عرضه توکن وجود دارد. اولین مورد حداکثر عرضه نامیده می شود. این بدان معنی است که حداکثر تعداد توکن های رمزگذاری شده وجود دارد که باید در طول عمر این ارز دیجیتال وجود داشته باشد. بیت کوین حداکثر ۲۱ میلیون سکه دارد. لایت کوین دارای محدودیت 84 میلیون سکه و بایننس کوین حداکثر 200 میلیون سکه است.

برخی از توکن ها حداکثر مقدار ندارند. عرضه اتریوم هر سال افزایش می یابد. استیبل کوین هایی مانند تتر، کوین USD (USDC) و بایننس USD (BUSD) حداکثر عرضه را ندارند زیرا این سکه ها بر اساس ذخایر امنیتی سکه صادر می شوند. از نظر تئوری، این ارزها می توانند بدون محدودیت به رشد خود ادامه دهند. علاوه بر این، Dogecoin و Polkadat دو ارز دیجیتال دیگر با عرضه نامحدود هستند. مورد دوم عرضه در گردش است که به تعداد توکن های در گردش اشاره دارد. توکن ها را می توان به روش های دیگری ضرب، سوزانده یا قفل کرد. این نیز بر قیمت توکن تأثیر می گذارد. نگاهی به عرضه توکن به شما ایده خوبی می دهد که در نهایت چند توکن خواهید داشت.

استفاده از توکن ها

استفاده از توکن به کاربردهای مورد نظر یک توکن اشاره دارد. به عنوان مثال، استفاده از ارز دیجیتال BNB شامل تامین انرژی به زنجیره BNB، پرداخت هزینه تراکنش و استخراج تخفیف از کارمزد تراکنش در زنجیره BNB است و به عنوان یک نشانه اجتماعی در اکوسیستم زنجیره BNB عمل می کند. کاربران همچنین می توانند برای کسب درآمد بیشتر، BNB را با محصولات مختلف در اکوسیستم شریک کنند.

بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر برای توکن ها وجود دارد. توکن های حاکمیتی به دارنده این امکان را می دهند که در مورد تغییرات پروتکل توکن رای دهند. قرار است از استیبل کوین ها به عنوان ارز استفاده شود. از سوی دیگر، توکن های امنیتی نشان دهنده دارایی های مالی هستند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است در طول عرضه اولیه سکه (ICO)، سهام توکن شده منتشر کند و به دارنده آن حقوق مالکیت و سود سهام ارائه دهد. این عوامل می توانند به شما در تعیین کاربردهای بالقوه یک توکن کمک کنند، که برای درک چگونگی توسعه اقتصادی توکن ضروری است.

تجزیه و تحلیل توزیع توکن

علاوه بر عرضه و تقاضا، نحوه توزیع توکن ها نیز ضروری است. موسسات بزرگ و سرمایه گذاران فردی متفاوت رفتار می کنند. دانستن اینکه چه نوع نهادهایی دارای یک توکن هستند به شما بینشی در مورد نحوه معامله توکن های خود می دهد که به نوبه خود بر ارزش توکن تأثیر می گذارد.

معمولاً دو راه برای راه‌اندازی و توزیع توکن‌ها وجود دارد: راه‌اندازی منصفانه و راه‌اندازی قبل از ماینینگ. راه اندازی منصفانه زمانی است که هیچ دسترسی اولیه یا توزیع خصوصی قبل از ضرب و توزیع توکن برای عموم وجود نداشته باشد. بیت کوین و دوج کوین نمونه هایی از این دسته هستند. از سوی دیگر، پیش ماینینگ اجازه می دهد تا بخشی از ارز دیجیتال چند برابر شود و قبل از انتشار عمومی در یک گروه منتخب توزیع شود. اتریوم و بایننس کوین دو نمونه از این نوع توزیع توکن هستند.

به طور کلی باید به میزان یکنواخت توزیع توکن توجه کنید. تعداد کمی از سازمان های بزرگ که دارای بخش بزرگی از یک توکن هستند، عموماً ریسک پذیرتر در نظر گرفته می شوند. نشانه ای که عمدتاً توسط سرمایه گذاران صبور و تیم های موسس نگهداری می شود به این معنی است که منافع سهامداران برای موفقیت بلندمدت بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. همچنین باید به زمان‌بندی بلاک و انتشار توکن نگاهی بیندازید تا ببینید آیا توکن‌های زیادی در گردش هستند، زیرا انتشار یک توکن می‌تواند بر فروش ارز دیجیتال فشار وارد کند.

سوزاندن توکن را بررسی کنید

بسیاری از پروژه های رمزنگاری به طور منظم توکن ها را می سوزانند، که به معنای حذف توکن ها از گردش دائمی است. به عنوان مثال، بایننس کوین (BNB) سوزاندن توکن را برای حذف سکه ها از گردش و کاهش کل عرضه توکن خود اتخاذ کرد. با پیش استخراج 200 میلیون بایننس کوین، مجموع عرضه بایننس کوین تا ژوئن 2022 به 165،116،760 رسیده است. بایننس کوین سکه های بیشتری را تا زمانی که 50 درصد کل عرضه تمام شود می سوزاند، به این معنی که عرضه کل بایننس کوین کاهش می یابد. تا 100 میلیون BNB. به طور مشابه، اتریوم در سال 2021 شروع به سوزاندن اتریوم کرد تا کل عرضه خود را کاهش دهد.

هنگامی که عرضه یک توکن کاهش می یابد، کاهش قیمت در نظر گرفته می شود. برعکس، زمانی که عرضه توکن به افزایش خود ادامه می‌دهد، تورمی در نظر گرفته می‌شود.

مکانیسم های تحریک کننده

مکانیسم تشویقی توکن بسیار مهم است. اینکه چگونه توکن مشارکت‌کنندگان را تشویق می‌کند تا پایداری طولانی‌مدت را تضمین کنند، برای tokennomics بسیار مهم است. نحوه طراحی پاداش استخراج و کارمزد تراکنش های بیت کوین نمونه کاملی از یک مدل زیبا است.

مکانیسم اثبات سهام یکی دیگر از روش های اعتبار سنجی است که به طور فزاینده ای توسط پروژه ها استفاده می شود. این طراحی به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا توکن های خود را برای تایید تراکنش ها قفل کنند. به طور کلی، هر چه تعداد توکن های قفل شده بیشتر باشد، شانس بیشتری برای انتخاب شدن به عنوان اعتبارسنجی و دریافت پاداش برای اعتبارسنجی تراکنش ها خواهید داشت. همچنین به این معنی است که اگر اعتبار سنجی ها سعی کنند به شبکه آسیب برسانند، ارزش دارایی های خودشان در خطر است. این ویژگی ها شرکت کنندگان را تشویق می کند که صادقانه عمل کنند و پروتکل را ثابت نگه دارند.

بسیاری از پروژه‌های DeFi از مکانیسم‌های انگیزشی خلاقانه برای دستیابی به رشد سریع استفاده کرده‌اند. Compound، یک پلتفرم وام‌دهی و استقراض کریپتو، به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد ارزهای دیجیتال را به پروتکل Compound واریز کنند، سود خود را جمع‌آوری کنند و توکن‌های COMP را به عنوان پاداش اضافی دریافت کنند. علاوه بر این، توکن های COMP به عنوان یک توکن مدیریتی برای پروتکل Compound عمل می کنند. این تصمیمات طراحی، منافع همه شرکت کنندگان را با چشم انداز بلندمدت مجموعه هماهنگ می کند.

از زمانی که بلوک پیدایش شبکه بیت کوین در سال 2009 ایجاد شد، Tokonomics به طور قابل توجهی تکامل یافته است. توسعه دهندگان مدل های مختلف اقتصادی را بررسی کرده اند. پروژه ها به لطف توکونومیکس موفقیت ها و شکست های زیادی را تجربه کرده اند. اما مدل اقتصادی بیت کوین هنوز پابرجاست. توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) مدل توکنومیک متفاوتی را بر اساس کمبود دیجیتال ارائه می‌دهند. توکن‌سازی دارایی‌های سنتی مانند املاک و آثار هنری ممکن است به نوآوری‌های جدیدی در توکنیک در آینده منجر شود.

نتیجه

Toconomics یک مفهوم اساسی است که اگر می خواهید وارد حوزه ارز دیجیتال شوید باید آن را درک کنید. این اصطلاحی است که شامل عوامل اصلی مؤثر بر ارزش توکن است. توجه به این نکته ضروری است که هیچ عاملی کلید جادویی را ارائه نمی دهد. ارزیابی شما باید بر اساس فاکتورهای زیادی باشد که ممکن است و به طور کلی تحلیل شود. Tokenomics را می توان با سایر ابزارهای تحلیل بنیادی ترکیب کرد تا در مورد چشم انداز آینده یک پروژه و قیمت توکن آن قضاوت آگاهانه ای داشته باشد.

در نهایت، اقتصادی بودن یک توکن تاثیر زیادی بر نحوه استفاده از آن، ساخت شبکه آسان و اینکه آیا علاقه زیادی به استفاده از توکن وجود خواهد داشت، دارد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.