منو سایت

استیبل کوین متمرکز و غیرمتمرکز چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
استیبل کوین متمرکز و غیرمتمرکز چیست؟

استیبل کوین ها یکی از دارایی های مهم و اساسی هستند که وجود آنها تقویت اعتماد به نفس در فضای رمزنگاری کمک می کند. بازار ارزهای دیجیتال دارای نوسانات زیادی است و به همین دلیل است که کاربران در مواقع سخت به پول نیاز دارند. دارایی هایی که با نرخ بهره ثابت ایجاد می شوند تا از سرمایه معامله گران در برابر نوسانات محافظت کنند و به انجام معاملات سریع تر کمک کنند. این دارایی ها به دو دسته استیبل کوین های متمرکز و استیبل کوین های غیرمتمرکز تقسیم می شوند. این ارزها به پذیرش ارزهای دیجیتال و افزایش امنیت دارایی های کاربران کمک می کنند. در واقع، ارزهای ثابت پایه و اساس دنیای کریپتو هستند و بر آینده آن تأثیر خواهند گذاشت. در این مقاله به بررسی انواع استیبل کوین ها و ویژگی های آنها می پردازیم. بنابراین از شما دعوت می کنیم که با ما ادامه دهید.

استیبل کوین متمرکز چیست؟

استیبل کوین متمرکز گروهی از ارزهای دیجیتال است که شبکه آن توسط یک شرکت، شخص، سازمان یا شخص حقوقی خاص کنترل می شود. این نوع ارز با سرعت ثابت آنها در بین کاربران بسیار محبوب هستند و حجم تراکنش آنها بالاست. به عنوان مثال تتر (Usdt) یکی از استیبل کوین های معروف است که در دسته استیبل کوین های متمرکز قرار می گیرد. این استیبل کوین همیشه جزو 5 ارز برتر بازار بوده و حجم معاملات روزانه آن از همه ارزهای دیگر بیشتر است.

دلار دیجیتال

ارزهای متمرکز با نرخ ثابت به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول ارزهایی هستند که پشتیبانی محصول (طلا، نفت، اموال و غیره) دسته دوم توسط وثیقه فیات از جمله دلار آمریکا پشتیبانی می شود. هدف از ایجاد استیبل کوین‌های متمرکز کمک به حفظ ارزش دارایی‌ها و کمک به سریع‌تر شدن تراکنش‌ها و کاهش کارمزدهای مرتبط است. ارزش این ارزها 1 به 1 تعیین می شود. یعنی قیمت حمایتی ارز هر چه باشد، قیمت ارز نیز یکسان خواهد بود. به عنوان مثال، قیمت 1 دلار همیشه برابر با یک دلار است.

لیست بهترین استیبل کوین های متمرکز

همانطور که گفته شد، انواع مختلفی از استیبل کوین های متمرکز وجود دارد و دارایی های ارزشمندی از آنها پشتیبانی می شود. به طور کلی، لیست بهترین استیبل کوین های متمرکز به شرح زیر است:

  • تتر (Usdt): تتر به عنوان با ارزش ترین و محبوب ترین استیبل کوین در دنیای ارز دیجیتال شناخته می شود. ارز ثابت تتر در سال 2014 راه اندازی شد و ارزش آن معادل یک دلار آمریکا است.
  • USD Coin یا Usdc: Usdc یکی دیگر از استیبل کوین های متمرکز است که ارزش آن برابر با یک دلار آمریکا است. این ارز توسط صرافی Coinbase و موسسه مالی Circle پشتیبانی می شود.
  • USD واقعی (Tusd): USD واقعی یکی از استیبل کوین های نسبتا جدیدی است که در سال 2018 راه اندازی شد. TUSD به عنوان اولین ارز کاملاً با پشتوانه USD شناخته می شود.
  • Gemini USD (Gusd): جمینی یکی دیگر از استیبل کوین های محبوب است که در سال 2014 تأسیس شد. این ارز توسط دلار آمریکا در یک حساب بانکی بیمه شده FDIC مرتبط و پشتیبانی می شود.

سکه های پایدار غیرمتمرکز چیست؟

یک استیبل کوین غیرمتمرکز

استیبل کوین های غیرمتمرکز کاملا شفاف و پشتیبانی می شوند. این نوع ارزها توسط هیچ سازمان یا موسسه ای کنترل نمی شوند. این استیبل کوین ها از بلاک چین برای حفظ ارزش خود و دستیابی به اهداف خود استفاده می کنند. قراردادهای هوشمند وابسته هستند بهره گیری از این ویژگی ها، دارایی های غیرمتمرکز با نرخ ثابت را کاملا ایمن و مطمئن می کند.

استیبل کوین های غیرمتمرکز به دو دسته وثیقه الگوریتمی و رمزنگاری تقسیم می شوند. استیبل کوین های امن با استخراج یا سوزاندن توکن ها کاهش یا افزایش می یابند. اما یک استیبل کوین الگوریتمی عملکرد کاملا متفاوتی دارد. این نوع ارزهای غیرمتمرکز با نرخ ثابت از قراردادهای هوشمندی به نام کنترل‌کننده‌های عملیات بازار الگوریتمی (AMO) برای حفظ ارزش خود استفاده می‌کنند.

لیست بهترین استیبل کوین های غیرمتمرکز

استیبل کوین های غیرمتمرکز نیز انواع مختلفی دارند و روز به روز بر محبوبیت آن ها افزوده می شود. به طور کلی، لیست بهترین ارزهای فیات غیرمتمرکز به شرح زیر است:

  • دای (DAI): دای به عنوان محبوب ترین استیبل کوین غیرمتمرکز شناخته می شود. این ارز توسط ارز مبتنی بر بلاک چین اتریوم در خزانه داری MAKERDAO تولید و پشتیبانی می شود.
  • EOSDT (EOSDT): EOSDT یکی از ارزهای با نرخ ثابت است که به دلار آمریکا متصل است. این ارز از IAS و بیت کوین به عنوان وثیقه استفاده می کند و به افزایش نقدینگی بازار کمک می کند. قیمت EOSDT بسیار پایدار است و توسط صندوق سرمایه گذاری IAS بیمه می شود.
  • دلار دی‌فای (DUSD): دلار دی‌فای یکی دیگر از استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز است که از اصول اولیه دی‌فای پیروی می‌کند. این ارز منحصر به فرد دارای امنیت بسیار بالایی است و کاربران را در برابر تهدیدات و خطرات موجود در دنیای کریپتو محافظت می کند.

تفاوت بین استیبل کوین های متمرکز و غیرمتمرکز چیست؟

تفاوت بین استیبل کوین های متمرکز و غیرمتمرکز

همانطور که گفته شد استیبل کوین ها انواع مختلفی دارند و به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می شوند. برای شناسایی بهترین استیبل کوین ها، باید تفاوت بین انواع مختلف ارزهای ثابت را بدانید. هر دو دارایی برای محافظت از سرمایه معامله گران در برابر بحران های مالی و نوسانات بازار طراحی شده اند، اما از نظر عملکرد با یکدیگر تفاوت دارند. به طور کلی، تفاوت بین استیبل کوین های متمرکز و غیرمتمرکز این است:

  • تفاوت در نظارت: استیبل کوین های متمرکز توسط یک سازمان، شخص یا مقام خاص نظارت و کنترل می شوند. اما یک استیبل کوین غیرمتمرکز اینطور نیست و توسط هیچ نهادی کنترل نمی شود.
  • تفاوت در پشتوانه: استیبل کوین های متمرکز توسط کالاهایی مانند نفت، طلا و دارایی های فیات پشتیبانی می شوند. اما ارز غیرمتمرکز با نرخ ثابت توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی می شود.
  • تفاوت در تبدیل و نقدینگی: استیبل کوین های غیرمتمرکز به دلیل اینکه توسط هیچ مرجعی نظارت نمی شوند، نرخ تبدیل و نقدینگی بالاتری نسبت به استیبل کوین های متمرکز دارند.

هدف از استیبل کوین ها چیست؟

استیل کوین ها برای کمک به افزایش نقدینگی بازار و جلوگیری از کاهش ارزش دارایی های مهم مانند نفت، طلا، دلار و غیره ایجاد شدند. این ارزها دارای نرخ ثابتی هستند و قیمت آنها در زمان بحران های مالی و اقتصادی ثابت می ماند. ارزهای مبادله ای ثابت به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می شوند. در این مقاله به طور مفصل به استیبل کوین متمرکز و استیبل کوین غیرمتمرکز پرداخته ایم. ما همچنین لیستی از بهترین استیبل کوین های متمرکز و غیرمتمرکز را برای شما آورده ایم. هر یک از این دارایی ها ویژگی های خاص خود را دارند و به نوبه خود نقش مهمی در آینده ارزهای دیجیتال ایفا می کنند. بنابراین با شناخت کامل این ارزها می توانید در مواقع بحرانی به آنها اعتماد کنید.

moderndiplomacy.euoriginstamp.com