منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • ارزهای رمزنگاری شده گمشده یا منتقل شده به شبکه اشتباه را بازیابی کنید

ارزهای رمزنگاری شده گمشده یا منتقل شده به شبکه اشتباه را بازیابی کنید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ارزهای رمزنگاری شده گمشده یا منتقل شده به شبکه اشتباه را بازیابی کنید

نحوه بازیابی رمزارزهای منتقل شده به شبکه اشتباه

هنگام برداشت یا واریز ارزهای دیجیتال به حساب صرافی خود، مراقب شبکه ای که انتخاب می کنید باشید. به راحتی می توان بلاک چین BNB (BEP-20) را با اتریوم (ERC-20) اشتباه گرفت و سکه های خود را به بلاک چین اشتباه ارسال کرد. اگر کیف پولی که ارز دیجیتال خود را در آن ذخیره کرده اید از توکن های BEP-20 و ERC-20 پشتیبانی می کند، می توانید ارز دیجیتال خود را در چند مرحله ساده بازیابی کنید. اگر کیف پول شما فقط از ERC-20 یا BEP-20 پشتیبانی می کند، باید کلید خصوصی کیف پول خود را به کیف پول جدیدی وارد کنید که از هر دو بلاک چین پشتیبانی می کند. سپرده گذاری در بلاک چین اشتباه در یک حساب بایننس، صرافی ارز دیجیتال دیگر یا یک کیف پول نگهبانی، بازیابی را دشوارتر می کند. در این مورد، با تیم پشتیبانی کیف پول خود تماس بگیرید تا ببینید آیا آنها می توانند کمک کنند.

مقدمه

اگر تا به حال از بایننس خارج شده باشید، احتمالاً متوجه شده اید که برخی از کوین ها شبکه های انتقال متفاوتی دارند. حتی دارندگان باتجربه نیز گاهی در مورد انتخاب بلاک چین مناسب برای تراکنش های خود دچار سردرگمی می شوند. هنگام برداشت ارز دیجیتال خود به کیف پول دیگری چه کسی را انتخاب می کنید؟ به طور خلاصه، شما باید همان شبکه مورد استفاده توسط کیف پول دریافت کننده مورد نظر را انتخاب کنید. از نظر فنی، به استاندارد توکنی که استفاده می‌کنید، مانند ERC-20، BEP-20، یا BEP-2 بستگی دارد.

اگر سکه های خود را به بلاک چین اشتباهی ارسال کرده اید، مهم است که نوع کیف پولی که آنها را به آن ارسال کرده اید شناسایی کنید. اگر بتوانید به کلید خصوصی یا عبارت بازیابی خود دسترسی داشته باشید، یک کیف پول غیر حضانت دارید. اگر به عبارت بازیابی دسترسی ندارید، کیف پول شما در حالت انتظار است. با این اطلاعات می توانید سه راه حل ممکن زیر را امتحان کنید.

من به شبکه اشتباهی پول فرستادم. چه کار باید بکنیم

اول اینکه نترس اگر توکن های ERC-20 (مانند اتریوم) را با استفاده از توکن های بایننس هوشمند (BSC) یا BEP-20 از طریق شبکه اتریوم ارسال کرده اید، می توانید آنها را بازیابی کنید. سه موقعیت مختلف وجود دارد که هر کدام راه حل خاص خود را دارد:

 • شما توکن هایی را به کیف پولی ارسال کرده اید که از زنجیره هوشمند بایننس و اتریوم پشتیبانی می کند.

می توانید سکه ها را به شبکه صحیح Binance برگردانید.

 • شما توکن ها را به کیف پولی ارسال کردید که فقط از Binance Smart China یا Ethereum پشتیبانی می کند.

برای انتقال به کیف پولی که هر دو را پشتیبانی می کند، باید به کلید خصوصی خود دسترسی داشته باشید.

 • شما توکن ها را به یک کیف پول نگهبانی یا صرافی ارز دیجیتال ارسال کرده اید.

از ارائه دهنده کیف پول خود یا خدمات مشتری مبادله کمک بخواهید. ممکن است امکان بازپرداخت شما وجود نداشته باشد.

قبل از کار بر روی یک راه حل، باید درک کنید که چه اتفاقی افتاده است تا از وقوع آن در آینده جلوگیری کنید.

تفاوت BEP-20 و ERC-20 چیست؟

ERC-20 و BEP-20 استانداردهای نشانه ای هستند که قوانین و دستورالعمل های فنی خاص را برای توکن ها توصیف می کنند. آنها نحوه انجام معاملات، سپرده ها و برداشت ها را کنترل می کنند. استانداردهای ERC-20 و BEP-20 نحوه تعامل توکن با کیف پول ها، پروژه ها و قراردادهای هوشمند مختلف را استاندارد می کند. این دو استاندارد شباهت‌های زیادی در نحوه عملکردشان دارند، اما ERC-20 منحصر به اتریوم و BEP-20 منحصر به فرد زنجیره هوشمند Binance است. به بیان ساده، آنها استانداردهای رمزنگاری هستند که هر کدام متعلق به یک بلاک چین متفاوت هستند. اگر ارز دیجیتال شما در شبکه اشتباهی قرار دارد، ممکن است برای هدف مورد نظر قابل استفاده نباشد. به عنوان مثال، اتریوم ارسال شده به Binance Smart China نمی‌تواند در برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و قراردادهای هوشمند اتریوم مورد استفاده قرار گیرد.

وقتی توکن BEP-20/ERC-20 را به بلاک چین اشتباهی ارسال می کنم چه اتفاقی می افتد؟

اگر یک توکن ERC-20 به بایننس SmartChain یا یک توکن BEP-20 به اتریوم ارسال کنید، توکن در همان آدرس کیف پول در شبکه انتخاب شده قرار می گیرد. آدرس‌های زنجیره هوشمند بایننس و کیف پول اتریوم شما یکسان هستند و می‌توان با همان کلید خصوصی به آنها دسترسی داشت. به عنوان مثال، ارسال اتریوم به Binance Smart China به عنوان یک توکن BEP-20 به اتریوم آدرس کیف پول Binance Smart China متصل می شود. هنگام ارسال توکن های BEP-20 به شبکه اتریوم، می توانید از BscScan.com برای تأیید این موضوع با شناسه تراکنش یا Etherscan.io استفاده کنید.

رمز عبور را بازنشانی کنید

در اینجا یک مثال (از BscScan) از شخصی است که اتریوم خود را خارج کرده و شبکه انتقال هوشمند چینی بایننس (BEP-20) را در کیف پول بایننس خود انتخاب کرده است. این توکن‌ها اکنون به‌عنوان Binance-Peg Ethereum تحت همان آدرس کیف پول در Binance Smart China نشان داده می‌شوند. خوشبختانه، ارز دیجیتال شما ناپدید نخواهد شد. اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را به بلاک چین صحیح مورد نیاز خود بازگردانید. راه حل های زیر را که متناسب با شرایط شما هستند بررسی کنید.

رمزارها را از کیف پولی که از زنجیره هوشمند بایننس و اتریوم پشتیبانی می کند، خارج کنید

برای یافتن توکن های خود در کیف پولی که از هر دو بلاک چین پشتیبانی می کند، مشکلی نخواهید داشت. اگر نمی‌توانید رمز خود را ببینید، فهرست نشانه‌های هر شبکه را بررسی کنید تا آن را فعال کنید. به عنوان مثال، کیف پول Metamask دارای یک دکمه است [Add Token] به شما امکان می دهد تمام سکه های موجود را مشاهده کنید. اگر نمی توانید سکه را در لیست ببینید، باید قرارداد توکن آن را به کیف پول خود وارد کنید. می توانید این فرآیند را در مرحله 5 خروج از کیف پولی که فقط بایننس اسمارت یا اتریوم را پشتیبانی می کند، مشاهده کنید. اگر می خواهید توکن خود را به بلاک چین اصلی خود منتقل کنید، دو گزینه وجود دارد: پل بایننس یا روش دستی.

کیف پول متاماسک

پل بیننس

بایننس پل ابزاری ساده برای انتقال دارایی های شما بین بلاک چین ها است. شما فقط باید Metamsk Wallet یا Binance China Wallet خود را متصل کنید و آنچه را که می خواهید انتقال دهید انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که برای کارمزد تراکنش های زنجیره ای هوشمند بایننس به BNB یا برای کارمزد تراکنش های شبکه اتریوم اتریوم (ETH) نیاز دارید.

پل بیننس

تبدیل دستی

تبدیل دستی توکن های شما مستلزم ارسال مجدد ارز دیجیتال به صرافی بایننس است. شبکه سپرده در کیف پول بایننس شما باید با بلاک چینی که توکن شما در حال حاضر در آن قرار دارد مطابقت داشته باشد. پس از رسیدن، می توانید آن را به درستی به کیف پول خارجی خود برگردانید. در این مثال، Binance-Peg ETH (BEP-20) را به EthereumERC-20 برمی‌گردانیم. اطمینان حاصل کنید که کیف پولی که از آن ارسال می کنید دارای کوین بایننس برای کارمزد تراکنش است.

 1. در صفحه سپرده بایننس، ارز دیجیتال اتریوم و شبکه BEP-20 (BSC) خود را انتخاب کنید. اگر ارز دیجیتال خود را به شبکه اشتباهی ارسال کنید، بایننس قادر به بازپرداخت وجوه شما نخواهد بود.
  رمز عبور را بازنشانی کنید
 2. پس از بازگشت اتریوم به حساب بایننس خود، با برداشتن آن به کیف پول اتریوم پشتیبانی شده و انتخاب اتریوم (ETH) ERC20 به عنوان شبکه انتقال، آن را به ERC-20 تبدیل کنید.
  بازیابی ارز دیجیتال

وجوه شما اکنون با خیال راحت به بلاک چین صحیح در کیف پول خارجی شما می رود.

از کیف پولی که فقط از زنجیره هوشمند بایننس یا اتریوم پشتیبانی می کند، بازخرید کنید

برای بازیابی توکن های خود در این شرایط، باید کلید خصوصی کیف پول خود را به کیف پول جدیدی وارد کنید که از هر دو بلاک چین پشتیبانی می کند. بسته به کیف پول انتخابی، ممکن است بتوانید به جای کلید خصوصی از عبارت بازیابی (Seed) نیز استفاده کنید.

کلید خصوصی را وارد کنید

هنگامی که کلید خصوصی یک کیف پول را به کیف پول دیگری وارد می کنید، حتی زمانی که از کیف پول دیگری استفاده می کنید، به وجوه مربوط به آن کلید خصوصی دسترسی خواهید داشت. به عبارت دیگر، وارد کردن کلید خصوصی کیف پول شما، پولی را به کیف پول جدید شما ارسال نمی کند. این فقط کیف پول خارجی را از یک برنامه دیگر قابل دسترسی می کند. توجه داشته باشید که کیف‌پول‌های حافظ معمولاً این گزینه را ندارند زیرا کلید خصوصی را در اختیار شما قرار نمی‌دهند. رایج ترین کیف پول هایی که برای این کار استفاده می شوند عبارتند از Metamask، TrustWallet، CopperWallet، SafePal و TokenPocket. در این مثال، ما از پسوند chrome کیف پول Metamask استفاده می کنیم و این در حال استخراج اتریوم است که به طور تصادفی به شبکه Binance ارسال شده است.

رمز عبور خود را بازیابی کنید

 1. اگر هنوز کیف پول Metamask را ندارید به کیف پول Metamask خود دسترسی داشته باشید یا کیف پول جدیدی ایجاد کنید. Metamask همچنین به عنوان یک برنامه برای iOS و Android در دسترس است.
 2. اگر در حال ایجاد یک حساب کاربری جدید هستید، این گزینه به شما داده می شود تا بتوانید کیف پول قدیمی خود را وارد کنید.
  کار با کیف پول Metamask
 3. اگر قبلاً یک حساب کاربری دارید، به سادگی روی پین افزونه Metamask و سپس روی نمایه حساب خود در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید.
  راه اندازی کیف پول Metamask
 4. روی [Import Account] کلیک کنید و سپس کلید خصوصی کیف پولی را که به اشتباه ارزهای دیجیتال را برای آن ارسال کرده اید وارد کنید. برای نهایی کردن، روی [Import] کلیک. همچنین اگر فایل JSON دارید، می توانید آن را آپلود کنید.
 5. در مرحله بعد، باید به صورت دستی زنجیره هوشمند Binance را به حساب Metamsk خود اضافه کنید (اگر قبلاً زنجیره هوشمند Binance را در کیف پول Metamsk خود دارید، نیازی به انجام این مرحله ندارید). روی پین افزونه metammask کلیک کنید و سپس بر روی منوی کشویی شبکه در بالا کلیک کنید. روی [Custom RPC] در انتهای لیست کلیک کنید.
  شبکه Binance را به Metamask اضافه کنید
 6. باید جزئیاتی را اضافه کنید تا به Metamask اجازه دسترسی به زنجیره هوشمند Binance را بدهید. این جزئیات شامل URL (RPC) است. این URL به Metamask اجازه می دهد تا بلاک چین را پرس و جو کند و درخواست های تراکنش را اجرا کند.

اطلاعات زیر را در فیلدهای مربوطه پر کرده و کلیک کنید [Save] در زیر کلیک کنید.

نام شبکه: شبکه اصلی BSC

URL جدید RPC: https://bsc-dataseed1.binance.org/

شناسه زنجیر: 56

نماد: BNB
انتخاب شبکه در کیف پول Metamsk

 1. اکنون قرارداد توکن صحیح را به کیف پول Metamsk خود اضافه کنید. این مرحله به کیف پول پشتیبان انتخابی BEP-20 اجازه می دهد تا رمز عبور گم شده را اسکن کند. می توانید لیستی از نشانه ها و قراردادهای توکن را در BscScan پیدا کنید. برای ERC-20 اتریوم ارسال شده به Binance Smart China، روی Binance-Peg Ethereum Token (ETH) کلیک کنید تا قرارداد توکن آن را پیدا کنید.
  ارز دیجیتال را با متامسک بازیابی کنید
 2. قرارداد توکن را کپی کنید تا برای مرحله بعدی آماده شوید و به قسمت Decimals توجه کنید.
  ارزهای رمزنگاری شده گمشده یا منتقل شده به شبکه اشتباه را بازیابی کنید
 3. [BSC Mainnet] از لیست کشویی شبکه انتخاب کنید [Add Token] و سپس روی [Custom Token] کلیک.
  متامسک
 4. آدرس قرارداد رمز، نماد رمز و اعشار را با دقت وارد کنید. برای مثال ETH ما اینها هستند:

آدرس قرارداد توکن: 0x2170ed0880ac9a755fd29b2688956bd959f933f8

نماد نشانه: ETH

اعشار دقت: 18

برای تایید [Add Tokens] کلیک.
ارزهای رمزنگاری شده گمشده یا منتقل شده به شبکه اشتباه را بازیابی کنید

 1. اکنون باید توکن های اتریوم گم شده خود را در موجودی کیف پول خود مشاهده کنید. از اینجا می توانید آن را به آدرس کیف پول BEP-20 حساب بایننس خود بازگردانید. در صورت تمایل می توانید از پل بایننس با متامسک برای تبدیل توکن خود به ERC-20 استفاده کنید.

ارز دیجیتال را از کیف پول یا صرافی نگهبانی بازیابی کنید

اگر می خواهید وجوه خود را از یک کیف پول نگهبانی بدون پشتیبانی BEP-20، مانند یک صرافی رمزنگاری دیگر، برداشت کنید، باید با پشتیبانی کیف پول نگهبانی تماس بگیرید. برخی از ارائه دهندگان کیف پول نگهبانی ممکن است با پرداخت هزینه به شما کمک کنند یا به شما امکان دسترسی به کلیدهای خصوصی خود را بدهند. سپس می توانید کلید خصوصی را به کیف پولی که توسط Binance Smart China پشتیبانی می شود وارد کنید. متأسفانه، بیشتر، از جمله صرافی ها، نمی توانند کلید شما را در اختیار شما قرار دهند. اگر توکن‌هایی را به حساب بایننس خود با بلاک‌چین اشتباهی واریز کنید، بایننس نمی‌تواند به شما کمک کند ارز دیجیتال خود را بازیابی کنید.

نتیجه

انتخاب شبکه انتقال مناسب یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های برداشت ارز دیجیتال از بایننس است. اما وقتی همه چیز را فهمیدید، به این زودی بیت کوین یا اتریوم خود را به شبکه اشتباهی ارسال نخواهید کرد. در بیشتر موارد با یک کیف پول استاندارد، وجوه شما ایمن است و با کمی کار قابل بازیابی است.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.