منو سایت

ارزش مجموع قفل شده (TVL) چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ارزش مجموع قفل شده (TVL) چیست؟

ارزش کل قفل شده به چه معناست؟

به دنبال رونق مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سال 2020، کارشناسان بازار مالی با نوع جدیدی از سرمایه گذاری کنار آمده اند و به دنبال راه هایی برای سنجش عملکرد آن هستند. علاوه بر ارزش بازار، حجم معاملات و عرضه کل و در گردش، ارزش کل قفل شده (TVL) یکی از شاخص‌های رمزنگاری مورد استفاده در بین سرمایه‌گذاران DeFi برای تخمین ارزش کل دارایی‌ها (به دلار یا هر ارز فیات) سپرده‌شده در All DeFi است. . پروتکل ها یا در یک پروژه DeFi.

دارایی های DeFi شامل پاداش ها و مزایای خدمات مرسوم مانند وام، سرمایه گذاری و استخرهای نقدینگی در قالب قراردادهای هوشمند است. به عنوان مثال، TVL در شرط بندی یک شاخص بسیار مفید برای سرمایه گذارانی است که می خواهند از پلتفرم های DeFi با بالاترین پاداش پشتیبانی کنند. این مبلغ کل قفل شده در پروتکل های سهامداری DeFi است و نشان دهنده مقدار دارایی های سپرده شده توسط ارائه دهندگان نقدینگی است.

پیش‌بینی می‌شود تا سال 2022، TVL به نزدیک به 2 میلیارد دلار در سطح جهانی برسد که در مقایسه با 400 میلیون دلار در دو سال گذشته افزایش یافته است. با محبوبیت و ارزش روزافزون DeFi در فضای ارزهای دیجیتال، TVL به معیاری کلیدی برای سرمایه‌گذارانی تبدیل شده است که می‌خواهند بررسی کنند که آیا کل اکوسیستم یا پروتکل فردی سالم است و ارزش سرمایه‌گذاری را دارد. در حالی که TVL به سادگی به عنوان ارزش کل یک ارز دیجیتال قفل شده در یک قرارداد هوشمند تعریف می شود، شرایط اساسی وجود دارد که می تواند بر ارزش پروژه های DeFi تأثیر بگذارد.

عناصر مختلفی علاوه بر سپرده ها، برداشت ها و مقداری که پروتکل در واقع نگه می دارد، بر ارزش TVL تأثیر می گذارد. مقدار کل قفل شده نیز با ارزش ارز فیات یا توکن بومی تغییر می کند. سپرده‌های برخی از پروتکل‌ها ممکن است در توکن پایه پروژه مشخص شده باشد، بنابراین TVL آن با مقدار آن متفاوت است. اگر ارزش یک توکن خاص افزایش یابد، TVL پروتکل نیز افزایش می یابد.

چرا مقدار مشترک قفل شده در DeFi اهمیت دارد؟

برای اینکه پلتفرم‌های DeFi کار کنند، سرمایه باید به عنوان وثیقه برای وام یا نقدینگی در استخرهای معاملاتی سپرده شود. ارزش کل قفل شده مهم است زیرا نشان دهنده تأثیر سرمایه بر سودآوری و قابلیت استفاده برنامه های DeFi برای بازرگانان و سرمایه گذاران است. هنگامی که TVL یک پلت فرم DeFi افزایش می یابد، نقدینگی، محبوبیت و قابلیت استفاده آن افزایش می یابد. این عوامل به موفقیت پروژه کمک می کند. ارزش کل قفل شده بالاتر به این معنی است که سرمایه بیشتری در پروتکل های DeFi قفل شده است و شرکت کنندگان از مزایا و سود قابل توجه بیشتری برخوردار می شوند. TVL کمتر به معنای پول نقد کمتر و در نتیجه بازدهی کمتر است.

سهم بازار پروتکل‌های DeFi را می‌توان به راحتی از طریق پلتفرم‌های شرکت‌های تحلیلی مانند DeFi Pulse و DefiLlama شناسایی کرد که داده‌های مربوط به مقدار دارایی‌های رمزنگاری قفل شده در قراردادهای هوشمند مربوطه را ارائه می‌دهند. شرکت کنندگان DeFi که TVL را در DeFi Pulse ردیابی می کنند باید بدانند که این پلتفرم حرکات قرارداد هوشمند پروتکل را در بلاک چین اتریوم تنها با استخراج کل موجودی توکن های اتریوم و ERC-20 ردیابی می کند. از سوی دیگر، DefiLlama ارزش کل قفل شده را با استخراج کل موجودی تمام زنجیره‌های DeFi یا هر پلتفرم جداگانه به صورت جداگانه محاسبه می‌کند.

ارز دیجیتال TVL چگونه محاسبه می شود؟

با توجه به ظهور مداوم پروتکل های جدید در فضای DeFi، ایجاد یک TVL دقیق از بازار کلی و تعیین اینکه آیا یک پلت فرم DeFi معین گزینه ای امن برای کاربران نهایی است می تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، شرکت‌کنندگان می‌توانند پروتکل‌های تثبیت‌شده‌تری را با استفاده از یک معیار کل قفل شده ۱ میلیارد دلاری که باید به اندازه کافی ایمن باشد، انتخاب کنند. یک TVL بالاتر معمولاً بهتر است زیرا باید نشان دهنده یک پلت فرم قوی با تقاضای بالا با یک تیم توسعه قوی و یک مورد استفاده ارزشمند باشد. همه اینها باید مشارکت کنندگان و سرمایه گذاران بیشتری را جذب کند و به افزایش TVL پروژه کمک کند.

از سوی دیگر، زمانی که پروتکل‌های DeFi با ارزش کل قفل شده کمتر، بازده بالایی ارائه می‌دهند، باید یک پرچم قرمز بلند شود. اینها ممکن است تبلیغاتی باشند، به عنوان مثال، برای پلتفرم های جدیدی که به دنبال به دست آوردن سهم بازار هستند، اما ممکن است کلاهبرداری نیز باشند، زیرا تعداد کمی از شرکت کنندگان یا هیچ شرکت کننده ای به دارایی های آنها اعتماد نکرده اند.

برای محاسبه TVL پروتکل DeFi، سه عامل اصلی در نظر گرفته می شود:

عوامل برای محاسبه کل ارزش قفل شده

محاسبه TVL رمزنگاری ساده است. ابتدا، ارزش بازار یک دارایی را باید با ضرب کردن عرضه پروژه DeFi در قیمت فعلی یافت. سپس با تقسیم ارزش بازار بر حداکثر عرضه گردش، TVL به دست می آید. وقتی ارزش کل بازار یک دارایی قفل شده را بر کل ارزش قفل شده تقسیم می کنیم، نسبت TVL را بدست می آوریم. نسبت TVL می تواند به تعیین اینکه آیا دارایی DeFi کمتر از ارزش یا بیش از ارزش گذاری شده است کمک می کند. اگر این نسبت کمتر از 1 باشد، دارایی به طور کلی کمتر از ارزش گذاری شده و برای سرمایه گذاران جذاب تر است. زمانی که ارزش بازار از کل ارزش قفل شده در کریپتو بیشتر شود، دارایی می تواند بیش از حد ارزش گذاری شود و فضایی برای رشد باقی بماند.

کدام ارز دیجیتال بالاترین TVL را دارد؟

با توجه به رشد فوق‌العاده DeFi در سال 2020، مجموع TVL همه پروتکل‌های DeFi تا پایان سال 2021 به سرعت و به طور قابل توجهی افزایش یافت. در ابتدای سال 2020، کل TVL در تمام پلت‌فرم‌های DeFi حدود 630 میلیون دلار بود. طبق گزارش DefiLlama، در سه ماهه اول سال 2022، ارزش آن به بیش از 172 میلیارد دلار رسید.

بیش از نیمی از این پروتکل در پروتکل Dao Maker بود که در کنار Curve و Aave یکی از معروف ترین پروتکل ها باقی مانده است. Curve با 9.7 درصد سهم بازار و 17 میلیارد دلار ارزش قفل شده، بالاترین TVL را در میان ارزهای رمزپایه داشت، پس از آن Lido با 15.4 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده، Anchor با 12.6 میلیارد دلار و Meerdao با 11.5 میلیارد دلار قرار گرفتند.

بزرگترین شبکه

در سال 2022، اتریوم به بزرگترین شبکه از نظر ارزش کل DeFi قفل شده تبدیل شد و بیش از نیمی از کل حجم DeFi در سطح جهان را به خود اختصاص داد.

شبکه DeFi اتریوم شامل کمتر از 500 پروتکل است. اتریوم دارای TVL تقریباً 73 میلیارد دلاری با 64 درصد سهم بازار است. در رتبه بندی زیر، Binance Smart China دومین TVL به ارزش 8.74 میلیارد دلار با 7.7 درصد سهم بازار، Avalanche با 5.21 میلیارد دلار و 4.5 درصد سهم بازار و Solana با 4.19 میلیارد دلار و 3 آنها 68 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده اند.

اندازه گیری ارزش کل قفل شده در تمام زنجیره ها به وضوح نشان می دهد که اتریوم شبکه ای با بالاترین TVL است. اساسا، TVL یک شاخص عالی برای فضای ارزهای دیجیتال است و احتمالاً بیشترین استفاده را برای سنجش سلامت و رشد بازار دارد. در حالی که رشد TVL نشانه یک چشم انداز مثبت برای بازار است، اما قابلیت اطمینان آن باید با احتیاط مورد توجه قرار گیرد زیرا تفسیر دقیق این معیار تقریباً غیرممکن است.

نوسانات بازار یکی از انواع اصلی است که می تواند به طور قابل توجهی بر ارزش کل دارایی های قفل شده تأثیر بگذارد، که با شروع قیمت اتریوم، پلتفرمی که بیشتر دارایی ها در آن قرار دارند، شروع می شود. افزایش قابل توجه قیمت اتریوم به طور اجتناب ناپذیری بر کل ارزش قفل شده در DeFi از سال 2020 تأثیر گذاشته است، اما این بدان معناست که کل ارزش قفل شده می تواند بدون ورود کاربران جدید یا سرمایه به DeFi افزایش یابد.

همچنین با توجه به ماهیت خدمات DeFi، پول را می توان به راحتی چندین بار جابه جا کرد و شمارش کرد، بنابراین ظرفیت نقدینگی پروتکل ها اشتباه محاسبه می شود. مانند هر شاخص دیگری، TVL تنها ارزیابی وضعیت بازار است و به دلیل نقص و تقریبی که دارد، نباید استراتژی سرمایه گذار را تعیین کند.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.