منو سایت

آیا لونا کلاسیک به 1 دلار می رسد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا لونا کلاسیک به 1 دلار می رسد؟

داستان سقوط UST و Luna چه بود؟

لونا (LUNA) ارز رمزنگاری شده بومی شبکه Terra است که توسط Traform Labs و فردی به نام Duquan تأسیس شده است. شبکه Terra همچنین یک استیبل کوین به نام UST داشت. استیبل کوین ها برای محافظت از سرمایه گذاران در برابر رفتار آشفته ارزهای دیجیتال طراحی شده اند. به گونه ای که قیمت آنها همیشه ثابت است. استیبل کوین ها معمولاً به یک ارز دیجیتال پشتیبان یا یک ارز فیات مانند دلار آمریکا مرتبط هستند. در پروژه ترا، ارز رمزنگاری شده لونا در واقع ارز رمزنگاری شده پشتیبانی کننده UST بود. به دلایلی، این ارز دیجیتال سقوط کرد و حدود 40 میلیارد دلار ارزش را از بازار کریپتو حذف کرد.

مشکل از اینجا شروع شد که کل سیستم استیبل کوین Terra در ماه مه 2022 در نتیجه نوسانات قیمت LUNA از بین رفت، که همچنین تأثیر منفی بر قیمت های UST داشت. LUNC عملکرد قوی خود را در چند سال اول حفظ کرد. تا پایان سال 2021، حتی در بین 10 ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار قرار داشت. اما در می 2022، سیستم Terra منفجر شد و یک چنگال جدید ایجاد شد. در ابتدا نسخه جدیدی از لونا که امروزه با نماد LUNA شناخته می شود معرفی شد و نسخه قدیمی و شکست خورده آن به LUNC تغییر نام داد.

به دنبال این روندها، بازار ارزهای دیجیتال وارد زمستان سختی شد. بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه کریپتو تحت تأثیر این سقوط قرار گرفتند و یکی پس از دیگری اعلام ورشکستگی کردند. دو کوان موسس نیز به دلیل مسائل حقوقی و البته پیگیری های دولت کره جنوبی متواری شد و در حال حاضر اطلاعاتی از محل نگهداری وی در دست نیست.

لونا کلاسیک LUNC

Terra Classic یا Luna Classic در حال حاضر در زمان نوشتن این مقاله با قیمت حدود 0.000176 دلار معامله می شود. با ارزش بازار حدود 1.05 میلیارد دلار، این ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار در رتبه 50 قرار دارد. طبق داده‌های CoinMarketCap، این ارز دیجیتال از اوج قیمت خود در حدود 119 دلار، تقریباً 100٪ از دست داده است.

Luna Classic هنوز در بسیاری از صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز معامله می شود. بیشترین حجم معاملات آن مربوط به صرافی بایننس است که رقمی در حدود 20 میلیون دلار در زمان نگارش این مقاله را شامل می شود.

پس از فروپاشی و سقوط Terra، بسیاری از طرفداران و سرمایه گذاران این ارز دیجیتال تلاش کردند تا برنامه های مختلفی برای احیای این ارز دیجیتال ایجاد کنند. از جمله این تلاش ها می توان به برنامه توکن سوزان لونا کلاسیک اشاره کرد که در برخی از استخرها برای نقدینگی و استیکینگ کار می کند. بایننس همچنین اعلام کرده است که از یک برنامه ذخیره توکن مشابه پشتیبانی می کند.

با این حال، سوال اصلی که ذهن سرمایه گذاران این ارز دیجیتال را به خود مشغول کرده این است که آیا لونا کلاسیک روزی به شکوه سابق خود خواهد رسید یا خیر؟ و البته، بسیاری به دنبال قیمت های اوج لونا نیستند و فقط به دنبال نشانه هایی هستند که نوید قیمت 1 دلاری را برای لونا کلاسیک شکست خورده می دهد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.