منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • آموزش شاخص CCI; نحوه کار با نشانگر کانال کالا

آموزش شاخص CCI; نحوه کار با نشانگر کانال کالا

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش شاخص CCI; نحوه کار با نشانگر کانال کالا

بازار کریپتوکارنسی یکی از بازارهای پیچیده مالی است. اگر کمی در مورد این فضا و پروژه های موجود در آن مطالعه کنید، متوجه خواهید شد. اما این پیچیدگی مانعی برای فعالیت افراد علاقه مند به این حوزه نیست. زیرا ابزارها و پروژه های مختلفی در این بازار وجود دارد که برای کمک به معامله گران و تحلیلگران در این زمینه کار می کنند. CCI یا Commodity Channel Indicator یکی از این ابزارهای تحلیلی است.

شاخص CCI به عنوان یک نشانگر اسیلوسکوپ کار می کند و در بازارهای مالی مختلف استفاده می شود. این شاخص به شناسایی سطوح خرید یا فروش و دریافت سیگنال های خرید و فروش کمک می کند. همچنین می تواند به تمایز بین نقاط پرت مثبت و منفی کمک کند. شاخص کانال کالا بر اساس روند را تسریع کنید محاسبه شده و حرکت آن نیز با توجه به قدرت روند دارایی دیجیتال در بازار است. در ادامه این مقاله با اندیکاتور CCI و معرفی کامل آن آشنا می شویم.

معرفی اندیکاتور CCI

اندیکاتور CCI از جمله شاخص هایی است که برای سنجش و ارزیابی قدرت روندهای بازار استفاده می شود. این متریک قدرت روندها میزان تداوم آن را بررسی می کند و به تحلیلگران نشان می دهد. به همین دلیل این اندیکاتور می تواند شاخص خوبی برای تعیین زمان مناسب برای خرید و فروش دارایی باشد.

شاخص CCI اولین بار در سال 1980 توسط دونالد لمبرت معرفی شد. دونالد لمبرت در بورس کار می کرد. از این رو نام این شاخص است نشانگر کانال سهام قرار دادم. ترجمه این عبارت به زبان فارسی شاخص کانال کالا و- البته استفاده از این ابزار محدود به بورس نیست. اندیکاتور CCI از آن دست اندیکاتورهایی است که به نوسانگر معروف است و در بازارهای مالی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

اندازه گیری قدرت روند

هر یک از اندیکاتورهایی که در دنیای کریپتو وجود دارند وظیفه بررسی یک موضوع خاص را بر عهده دارند. به عنوان مثال، اندیکاتور RSI، به عنوان یک شاخص عقب مانده، ارزش واقعی یک دارایی را نسبت به قیمت معاملاتی فعلی آن بررسی می کند. این اندیکاتور شباهت زیادی به اندیکاتور CCI دارد. اما هر یک از آنها استراتژی خاص خود را برای تجزیه و تحلیل یک دارایی خاص دارند. نشانگر کانال قیمت کالا اکنون یک ارز دیجیتال را با میانگین قیمت آن دارایی در یک دوره زمانی از پیش تعیین شده مقایسه می کند.

با استفاده از شاخص CCI و داده هایی که ارائه می دهد

معامله گران و تحلیلگران بازار کریپتو از اندیکاتور CCI استفاده می کنند روند قیمت دارایی دیجیتال را تعریف کنید. با استفاده از این ابزار، آن‌ها می‌توانند زمینه‌های خرید و فروش بیش از حد آن دارایی را پیدا کنند و نقاط ضعف احتمالی در روند را شناسایی کنند. اگر در مورد مفهوم خرید بیش از حد گیج شده اید، خوب است بدانید که این اصطلاح برای مواقعی استفاده می شود که ارزش دارایی بالاتر از قیمت واقعی آن است. این وضعیت یک فرصت فروش برای معامله گران در تحلیل تکنیکال محسوب می شود. مفهوم مخالف فروش بیش از حد نیز وجود دارد. فروش بیش از حد به این معنی است که ارزش یک دارایی کمتر از قیمت واقعی آن است و معامله گران را وسوسه می کند تا آن ارز دیجیتال را خریداری کنند.

شاخص CCI بر اساس تکانه یا روندهای ضربه ای او در حال دویدن است. با استفاده از این ابزار می توانید حرکت و قدرت روندها را شناسایی کنید. به عبارت دیگر، می توان آن را به عنوان یک ابزار تشخیص روند در نظر گرفت. به عنوان مثال، موقعیتی را تصور کنید که یک ارز دیجیتال در یک روند صعودی قرار دارد. با استفاده از نشانگر CCI می توانید سرعت تغییرات و قدرت روند را تشخیص دهید. اگر قدرت روند این دارایی محدود باشد، ممکن است ورود شما به بازار این ارز دیجیتال بسیار پرخطر باشد.

شاخص CCI بر اساس حرکت

به طور کلی، موارد استفاده از شاخص CCI در این چند مورد خلاصه می شود:

 • تشخیص محدوده اشباع بیش از حد
 • شناسایی سیگنال های خرید یا فروش دارایی
 • تفکیک انحرافات منفی و مثبت
 • معکوس شدن روند (شکست خط روند در نشانگر کانال کالا)

تشخیص سیگنال های خرید یا فروش

احتمالاً می‌دانید که نشانگر کانال کالا یک نوسان‌گر است که بین دو عدد در حد بالا و پایین حرکت می‌کند تا اندازه و اندازه‌گیری خاصی را به معامله‌گران ارائه دهد. این نشانگر محدوده نوسانی تعریف شده ندارد. اما به طور کلی شاخص بین دو عدد متفاوت است 100 و +100 تشکیل می شود طبیعی است که اگر بازه های زمانی محاسبه این شاخص کاهش یابد، نوسانات شاخص افزایش می یابد. در این صورت احتمال خروج از این محدوده وجود دارد. این دوره های زمانی معمولا بین 20 روز، 30 روز یا 40 روز متغیر است.

برای تشخیص سیگنال خرید یا فروش در اندیکاتور CCI، باید به اعداد آن نگاه کنید. زمانی که شاخص به شماره – 100حرکت می کند، قیمت آن دارایی نیز کاهش می یابد و احتمالاً کاهش می یابد. آن عدد هر چه باشد -100 هر چه نزدیکتر باشد، روند قوی تر است. در چنین شرایطی معامله گران این اندیکاتور سیگنال فروش آنها دریافت می کنند.

حال، از سوی دیگر، زمانی که شاخص به عدد است 100+افزایش می یابد، باید متوجه باشید که دارایی مورد نظر شما در آینده نه چندان دور روندی صعودی خواهد داشت. آن عدد هر چه باشد 100+ هرچه نزدیک تر باشد، روند قوی تر خواهد بود. معامله گران با مشاهده این حالت در اندیکاتور CCI سیگنال خرید خواهد شد

جداسازی واگرایی

مفاهیمی مانند واگرایی، سطوح حمایت و مقاومت و مواردی از این دست از جمله مفاهیمی هستند که در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال مورد بررسی قرار می گیرند. هنگامی که قیمت یک دارایی دیجیتال در بازار افزایش یا کاهش می یابد، اما شاخص CCI در حالت مخالف قرار می گیرد، این گواه است. اختلاف ما خواهیم بود

شاخص کانال کالا

تفاوت در دو دسته واگرایی عادی و واگرایی نهفته از هم جدا می شوند که هر کدام به دو دسته مثبت و منفی تقسیم می شوند. واگرایی های عادی به عنوان هشدارهای معکوس عمل می کنند تا به معامله گران هشدار دهند که منتظر معکوس شدن روند بازار باشند. یک واگرایی پنهان نیز در طول یک روند شکل می گیرد و به معامله گران اجازه می دهد تا بدانند روند فعلی بازار ادامه خواهد داشت.

نحوه محاسبه شاخص شاخص کانال کالا

محاسبه اندیکاتور CCI در تمامی نرم افزارهای معاملاتی به صورت خودکار انجام می شود. اما برای آشنایی بیشتر با این ابزار تحلیلی، خوب است از فرمول محاسباتی آن آگاهی داشته باشید. این شاخص بر اساس فرمول زیر محاسبه می شود:

مقدار شاخص کانال کالا = (قیمت – MA) / (0.015 × D)

در فرمولی که مشاهده کردید، هر یک از پارامترهای استفاده شده معنای خاصی دارند:

 • قیمت یا بهای تمام شده دارایی ها
 • MA یا میانگین متحرک دارایی
 • D که برابر با انحراف معیار است

قیمت که در این فرمول استفاده می شود معمولا میانگین بالاترین (High)، آخرین (Close) و کمترین (Low) قیمت را نشان می دهد. M.A این نیز یک میانگین متحرک است. این خط بر اساس قیمت دارایی در یک دوره زمانی مشخص ترسیم می شود. انحراف معیار (انحراف استاندارد) نیز یک میانگین متحرک است. اما بر اساس تفاوت ساده میانگین متحرک، از قیمت آن دارایی به دست می آید.

نحوه تنظیم نشانگر CCI

تنظیمات نشانگر CCI در اکثر سیستم عامل های معاملاتی مشابه است. تنظیم این اندیکاتور در پلتفرم های مختلف دو روش اصلی دارد. در روش اول ابتدا باید وارد منوی اصلی نرم افزار معاملاتی مورد نظر خود شوید و سپس گزینه شاخص ها انتخاب کنید. سپس وارد بخش شوید اسیلاتورها شوید و گزینه ها شاخص کانال کالا انتخاب کنید. اما در روش دوم، گزینه باید اول باشد فهرست شاخص ها آن را در نوار بالا پیدا کنید. سپس وارد بخش شوید اسیلاتورها گزینه را روشن کنید شاخص کانال کالا کلیک.

محاسبه خودکار نشانگر

به یاد داشته باشید که محاسبات اندیکاتور CCI به صورت خودکار در نرم افزار معاملاتی انجام می شود. بنابراین تنها پارامتری که در قسمت تنظیمات این اندیکاتور قادر به تغییر آن خواهید بود می باشد عادت زنانه و البته پس از تغییر آن، سایر پارامترها نیز به صورت خودکار تغییر خواهند کرد. همچنین جالب است بدانید که وضوح تصویر نشانگر نیز با توجه به بازه زمانی تغییر خواهد کرد.

چگونه اندیکاتور CCI به تحلیلگران و سرمایه گذاران کمک می کند

وقتی صحبت از استفاده از اندیکاتور CCI و کمک به تحلیلگران می شود، باید ضرب المثل مربوط به دست خاموش را به خاطر بسپارید. زیرا این شاخص بیشتر به کار گروهی علاقه دارد. بنابراین هرگز فراموش نکنید که اندیکاتور CCI به تنهایی نمی تواند برای شناسایی موقعیت های خرید و فروش کافی باشد. بلکه وقتی در کنار سایر اندیکاتورها قرار می گیرد، می تواند نتایج قابل قبولی برای تحلیلگران و معامله گران ایجاد کند.

در قسمت های قبلی در مورد دریافت سیگنال خرید و فروش، شناسایی محدوده فروش بیش از حد یا بیش فروش و تشخیص واگرایی صحبت کردیم. همه اینها که به عنوان کاربردهای اصلی اندیکاتور CCI نیز شناخته می شوند، می توانند به معامله گران کمک کنند تا معاملات دقیق و سودآورتری داشته باشند. از جمله راهکارهایی که برای استفاده از این اندیکاتور وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استراتژی کوتاه مدت CCI + MA
 • استراتژی یکپارچه CCI، MACD، Parabolic SAR

علاوه بر آنها، تحلیلگران می توانند از اندیکاتور CCI استفاده کنند ارزش ذاتی برای خرید و فروش در بازار یک دارایی دیجیتال را به قیمت آن ارزش گذاری کنید. با استفاده از این نشانگر، می توانید متوجه شوید که یک ارز دیجیتال در وضعیت خرید یا فروش بیش از حد است. به این معنا که ارزش بازار آن بیشتر یا کمتر از ارزش واقعی آن است.

تحلیلگران بازار کریپتو می توانند اندیکاتور CCI را با سایر ابزارهای تحلیلی مانند خط روند ترکیب کنند تا نتایج قابل اعتمادتری به دست آورند. تقاطع خط روند و اندیکاتور CCI اینجاست که روند یک دارایی از صعودی به نزولی و بالعکس تغییر می کند. ترکیب این اطلاعات می تواند پیش بینی خوبی از روند یک دارایی ارائه دهد.

نشانگر CCI با ابزارهای دیگر

با استفاده از نشانگر CCI

تحلیلگرانی که در بازار ارزهای دیجیتال فعال هستند باید با توجه به دانش و خلاقیت خود از ابزارهای تحلیلی مختلفی که در این فضا وجود دارد استفاده کنند. این می تواند برخی از پیچیدگی ها و غیرقابل پیش بینی بودن بازار ارزهای دیجیتال را حل کند. اندیکاتور CCI یکی از ابزارهای تحلیلی پرکاربرد است که در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال استفاده می شود.

شاخص CCI نسبت سطح قیمت فعلی یک دارایی دیجیتال به سطح متوسط ​​قیمت آن دارایی را در یک دوره زمانی معین اندازه گیری می کند. به یاد داشته باشید که همه ابزارهای تحلیل نقاط ضعف خاص خود را دارند. برای پوشش این نقاط ضعف باید از این اندیکاتور در کنار سایر ابزارهای تحلیلی استفاده کنید.

هنگامی که به اندیکاتور CCI به دست آمده برای یک ارز دیجیتال نگاه می کنید، به ارزش آن توجه کنید. اگر قیمت ها بالاتر از حد متوسط ​​باشد، این مقدار نسبتاً زیاد است. با تجزیه و تحلیل این شاخص، می توانید محدوده های خرید یا فروش بیش از حد را شناسایی کنید. در این صورت می توانید با تسلط و اطمینان بیشتری وارد معاملات ارزی خود شوید. هنگامی که ارز دیجیتال مورد نظر خود را با استفاده از اندیکاتور CCI و سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال تجزیه و تحلیل و تأیید کردید، می توانید تراکنش های ارزی خود را از طریق یک صرافی معتبر انجام دهید.

آیا تا به حال از نشانگر کانال سهام استفاده کرده اید؟ به نظر شما بهترین شاخص برای ترکیب با این اندیکاتور چیست؟