آموزش استفاده از پروتکل سیناپس به صورت تصویری

آموزش استفاده از پروتکل سیناپس به صورت تصویری

پروتکل سیناپس یک پل زنجیره ای متقابل است که امکان انتقال دارایی ها بین بلاک چین ها مانند ایمن و موثر فراهم کند. معمولاً هیچ همکاری بین بلاک چین ها وجود ندارد و نمی توان آنها را به هم متصل کرد. با تولد پل یا پل های بلاک چین، می توانید همان مبادله را در یک فضای غیرمتمرکز بدون نیاز به احراز هویت انجام دهید. پروتکل Synapse یکی از بهترین پل ها در زمینه DeFi است. در این مقاله به معرفی و آموزش پروتکل سیناپس می پردازیم. به والکس بپیوندید.

مقدمه ای بر پروتکل سیناپس

پروتکل سیناپس یک پل چند زنجیره ای است و می تواند با چندین بلاک چین سازگار باشد ماشین مجازی اتریوم (EVM) و غیر EVM سازگار برای ارتباط و تبدیل ارزهای دیجیتال این شبکه ها به یکدیگر. این پل زنجیره ای به کاربران اجازه می دهد تا سکه ها و توکن ها را در شبکه های مختلف مبادله کنند. به عنوان مثال، کاربران می توانند از پروتکل Synapse برای انتقال استیبل کوین ها از بلاک چین هایی مانند اتریوم، Polygon و Harmony استفاده کنند. توسعه دهندگان همچنین می توانند از پروتکل Synapse برای ایجاد برنامه های کاربردی زنجیره ای مفید مانند DEX های زنجیره ای متقابل، بازارهای مشتقات و پلتفرم های فرود استفاده کنند.

برای استفاده از این پروتکل، کاربران باید اطلاعات زیر را وارد کنند:

 • از چه شبکه ای می خواهند انتقال دهند: این شبکه می تواند اتریوم یا هر شبکه دیگری باشد که به سیناپس متصل است.
 • چه نوع دارایی را می خواهند منتقل کنند: این دارایی می تواند یک نشانه ERC-20، نشانه BEP-20 یا هر نوع دارایی دیجیتال دیگری که توسط Synapse پشتیبانی می شود.
 • زنجیره مقصد: مقصدی که می خواهند دارایی ها را به آن منتقل کنند.
 • مبلغ: مقدار اموالی که قصد انتقال دارند.

هنگامی که کاربر این اطلاعات را در اختیار پروتکل Synapse قرار می دهد، به پروتکل اجازه می دهد تا تراکنش ها را با اعتبار سنجی توکن تکمیل کند و پس از آن می تواند با پیوند توکن ادامه دهد.

پروتکل سیناپس با کدام بلاک چین کار می کند؟

امکان انتقال توکن در 13 بلاک چین وجود دارد. سیناپس هیچ گونه کارمزد معاملاتی دریافت نمی کند. در زیر لیستی از شبکه ها و همچنین توکن هایی که می توانید تبدیل کنید را مشاهده خواهید کرد.

 • اتریوم: DAI، USDC و USDT
 • بهمن: DAI، USDC، WETH.e، USDT، nUSD و nETH
 • آربیتراژ: ETH، nETH، USDC، USDT و nUSD
 • شفق قطبی: USDC، USDT و nUSD
 • زنجیره هوشمند بایننس: BUSD، USDC، USDT و nUSD Boba Network – ETH، nETH، DAI، USDC، USDT و nUSD
 • کرونوس: USDC و nUSD
 • فانتوم: USDC، USDT، nETH، ETH و nUSD
 • هارمونی: DAI، USDC و USDT، nUSD، 1ETH، nETH، JEWEL، synJEWEL، synAVAX و multiAVAX
 • چند ضلعی: DAI، USDC، USDT و nUSD
 • متیس: USDC، nUSD، ETH و nETH
 • Optimis: ETH، nETH، USDC و nUSD

معرفی توکن بومی پروتکل سیناپس

رمزنگاری بومی پروتکل سیناپس، نشانه SYN این مبتنی بر بلاک چین اتریوم است. این نشانه برای ثبت آرا و ارائه پیشنهاد استفاده می شود. کاربرانی که بیش از 50000 ارز دیجیتال سیناپس دارند می توانند نظر خود را بیان کنند. ارز دیجیتال SYN در حال حاضر در بسیاری از صرافی های معتبر معامله می شود. یکی از نکات مهم در مورد این ارز دیجیتال هویت ناشناخته توسعه دهندگان و بنیانگذاران این پروژه است. البته این موضوع در دنیای ارزهای رمزنگاری شده اصلا عجیب نیست و فقط کمی شک ایجاد می کند. در حال حاضر (ژانویه 2023)، هر واحد از ارزهای دیجیتال SYN با قیمت 0.67 دلار معامله می شود و در فهرست بهترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار در رتبه 242 قرار دارد.

پروتکل سیناپس چگونه کار می کند؟

شبکه یک سیناپس یک پلت فرم غیر متمرکز بدون رهبر F. پروتکل از طریق محاسبات زنجیره ای چند جانبه (MPC) با استفاده از امضاهای TSS، که کلیدهای خصوصی و عمومی هستند که برای احراز هویت تراکنش ها استفاده می شوند، کار می کند. به این ترتیب استانداردهای امنیتی در بهترین شرایط تضمین می شود. زمانی که رویدادهای زنجیره‌ای روی هر یک از زنجیره‌هایی که توسط اعتبارسنجی MPC ردیابی شده‌اند دریافت می‌شوند، هر اعتبار‌دهنده فرآیند مشابهی را اجرا می‌کند و زمانی که دو سوم اعتبارسنجی‌ها تراکنش را امضا کردند، شبکه به اجماع می‌رسد. در نهایت این تراکنش تایید شده و به زنجیره مقصد ارسال می شود.

کاربران سیناپس به انجمن اعتبارسنجی دسترسی دارند. برای مشارکت در فرآیند اعتبارسنجی، اعتبار سنجی ها باید ارز SYN را برای کمک به ایمن سازی شبکه داشته باشند. اگر آنها درگیر رفتارهای مخرب باشند، مانده‌های شرط‌بندی شده اعتبارسنجی‌ها جریمه می‌شوند، درست مانند سایر زنجیره‌های اثبات سهام.

بخش های زنجیره ای AMM

با استفاده از الگوریتم‌های مبادله قوی، فناوری بازارساز خودکار (AMM) Synapse توکن‌های بلاک چین را به توکن‌های بومی در زنجیره مقصد تبدیل می‌کند، که مسئول تعیین قیمت مبادله برای دارایی‌ها در استخرهای نقدینگی متقابل زنجیره‌ای است. این امر مهاجرت آرام دارایی ها را بین پلتفرم ها و اکوسیستم های مختلف با حداقل ناکارآمدی، ضرر و شکاف تضمین می کند.

مزایای پروتکل سیناپس

پروتکل سیناپس به دلیل ویژگی ها و مزایای خاص خود مورد استقبال بسیاری از کاربران در دنیای ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. برای این منظور به مهمترین مزایای این پروتکل خواهیم پرداخت.

 • سادگی رابط کاربری: نحوه کار با پروتکل سیناپس بسیار ساده و روان است به همین دلیل توانسته محبوبیت بیشتری در بین کاربران کسب کند. بنابراین کاربر می تواند به راحتی وارد سایت شده و از خدمات آن استفاده کند. افراد مبتدی به راحتی می توانند از این سایت استفاده کنند و نیازی به دانش خاصی نیست.
 • پشتیبانی از بلاک چین های مختلف: پروتکل سیناپس در حال حاضر از 15 بلاک چین پشتیبانی می کند. از معروف ترین این بلاک چین ها می توان به زنجیره هوشمند اتریوم، آوالانچ و بایننس اشاره کرد.
 • تعمیر و نگهداری پل: اگر کاربر با پل آشنا باشد، می‌تواند ارزهای دیجیتال خود را که روی بلاک چین هستند به سایر بلاک چین‌ها منتقل کند.

نحوه کار با پروتکل سیناپس

برای ایجاد پل در پروتکل سیناپس، به synapseprotocol.com بروید. قبل از استفاده باید کیف پول دیجیتال خود را به این کیف پول پیوند دهید. برای این کار بر روی لینک کیف پول کلیک کرده و کیف پول خود را لینک کنید.

سپس در قسمت FROM شبکه و ارز دیجیتالی را که می خواهید به ارز دیجیتال دیگری تبدیل کنید به همراه مقدار آن وارد کنید. در بخش پایین، شبکه و ارز دیجیتالی را که می‌خواهید توکن خروجی شما به آن تبدیل شود، انتخاب کنید.

هر کدام از این توکن ها با توجه به شبکه ای که در آن قرار می گیرند، کارمزد خاص خود را دارند. به عنوان مثال، در تصویر زیر می بینید که برای تبدیل توکن USDC در شبکه اتریوم به توکن USDC در شبکه BSC باید هزینه ای پرداخت کنید. مبلغ شهریه را در پایین تصویر مشاهده می کنید.

پس از انتخاب ارزهای رمزنگاری شده در هر دو شبکه، روی Bridge Token کلیک کنید، هزینه را پرداخت کنید و منتظر بمانید تا تراکنش انجام شود. با استفاده از آموزش پروتکل سیناپس می توانید به راحتی چندین ارز دیجیتال را با چندین شبکه مختلف تبدیل کنید.

آینده بلاک چین با پروتکل سیناپس

پروتکل سیناپس ثابت کرده است که روشی مطمئن و کارآمد برای انتقال دارایی ها بین بلاک چین های مختلف است. این پروتکل در حال حاضر یکی از راه حل های پل برای تبدیل ارزهای دیجیتال مختلف به طور همزمان است. سیناپس از امضای امن TSS و رمزنگاری MPC برای امنیت شبکه خود استفاده می‌کند و یکی از کامل‌ترین پل‌های بلاک چین برای تبدیل توکن در شبکه‌های سازگار با EVM است. در اکثر پل ها می توانید یک توکن را همزمان به شبکه انتقال دهید، اما در پروتکل سیناپس می توانید یک توکن را تحویل داده و یک توکن دیگر را در شبکه هدف دریافت کنید. اگرچه این پروژه در سال 2021 با شکست شدیدی روبرو شد، تیم توسعه Synapse به کار سخت خود ادامه داد و بر افزودن ویژگی‌های جدید، بهبود امنیت و گسترش دامنه تمرکز کرد. به طور کلی، آینده پروتکل Synapse و توکن SYN امیدوارکننده به نظر می رسد. در این مقاله نحوه کار با پروتکل سیناپس را یاد گرفتیم، اگر سوالی در مورد این پروتکل و نحوه کار با آن دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.