منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آرزیندزا داوری چیست؟ | آموزش معاملات آربیتراژ

آرزیندزا داوری چیست؟ | آموزش معاملات آربیتراژ

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آرزیندزا داوری چیست؟ | آموزش معاملات آربیتراژ

داوری چیست؟

آربیتراژ یک استراتژی معاملاتی نسبتا کم ریسک است که از تفاوت قیمت ها در بازارها سوء استفاده می کند. بیشتر اوقات، این روش شامل خرید و فروش دارایی (مانند بیت کوین) در صرافی های مختلف است. از آنجایی که قیمت بیت کوین از نظر تئوری باید در بایننس و یک صرافی دیگر برابر باشد، هرگونه تفاوت بین این دو احتمالاً یک فرصت آربیتراژ است. آربیتراژ یک استراتژی بسیار رایج در دنیای تجارت است، اما بیشتر ابزاری برای موسسات مالی بزرگ بوده است. با دموکراتیزه شدن بازارهای مالی به لطف ارزهای دیجیتال، ممکن است فرصتی برای سودجویی معامله گران ارز دیجیتال نیز وجود داشته باشد.

مقدمه

اگر بتوانید یک استراتژی معاملاتی برنده را برای خود تضمین کنید چه؟ به نظر می رسد قبل از اینکه وارد معامله شوید باید بدانید که سود خواهید برد. هر کسی که می توانست چنین امتیازی داشته باشد از آن استفاده می کرد تا زمانی که دیگر امکان کسب درآمد وجود نداشت. در حالی که چیزی به عنوان سود تضمین شده وجود ندارد، آربیتراژ معاملاتی نزدیکترین چیزی است که به دست می آورید. معامله گران برای به دست آوردن فرصتی برای ورود به این نوع معاملات به شدت رقابت می کنند. به همین دلیل، معمولاً سود در معاملات آربیتراژ بسیار ناچیز است و به شدت به سرعت و حجم هر معامله بستگی دارد. به همین دلیل است که بیشتر معاملات آربیتراژ از طریق الگوریتم‌های توسعه‌یافته توسط شرکت‌های معاملاتی با فرکانس بالا (HFT) انجام می‌شود.

معاملات داوری

تجارت آربیتراژ

معامله آربیتراژ یک استراتژی معاملاتی است که هدف آن کسب سود از طریق خرید همزمان دارایی در یک بازار و فروش آن در بازار دیگر است. این معمولاً بین دارایی های یکسانی که در صرافی های مختلف معامله می شوند انجام می شود. تفاوت قیمت بین این ابزارهای مالی در تئوری باید صفر باشد زیرا به معنای واقعی کلمه یک دارایی هستند. چالش معامله‌گر آربیتراژ تنها یافتن این تفاوت‌های قیمتی نیست، بلکه این است که بتواند به سرعت آنها را معامله کند. از آنجایی که سایر معامله گران آربیتراژ احتمالاً این تفاوت قیمت را نیز مشاهده خواهند کرد، پنجره سود معمولاً خیلی سریع بسته می شود. همچنین، از آنجایی که معاملات آربیتراژ معمولاً ریسک پایینی دارند، بازده معمولاً پایین است. این بدان معناست که معامله گران آربیتراژ نه تنها باید سریع عمل کنند، بلکه به سرمایه زیادی نیز نیاز دارند تا آن را ارزشمند کنند. ممکن است تعجب کنید که چه نوع معاملات آربیتراژ برای معامله گران ارزهای دیجیتال در دسترس است. راه های مختلفی برای استفاده از آنها وجود دارد، پس بیایید به آن بپردازیم.

انواع معاملات آربیتراژ

انواع مختلفی از استراتژی های آربیتراژ وجود دارد که توسط معامله گران در سراسر جهان در بسیاری از بازارهای مختلف استفاده می شود. با این حال، وقتی صحبت از معامله‌گران ارزهای دیجیتال می‌شود، انواع مختلفی وجود دارد که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آربیتراژ بازار سهام

رایج ترین نوع معامله آربیتراژ، آربیتراژ مبادله ای است که در آن یک معامله گر همان ارز رمزنگاری شده را در یک صرافی خریداری می کند و آن را در صرافی دیگر می فروشد. قیمت ارزهای دیجیتال می تواند به سرعت تغییر کند. اگر به دفترچه سفارش یک دارایی در صرافی‌های مختلف نگاه کنید، متوجه خواهید شد که قیمت‌ها تقریباً هرگز به طور همزمان یکسان نیستند. اینجاست که معامله گران آربیتراژ وارد می شوند. آنها سعی می کنند از این تفاوت های کوچک برای سود استفاده کنند. این به نوبه خود بازار پایه را کارآمدتر می کند زیرا قیمت در محدوده نسبتاً باریکی در مکان های معاملاتی باقی می ماند. از این نظر، ناکارآمدی بازار می تواند یک فرصت باشد.

این در عمل چگونه کار می کند؟ فرض کنید تفاوتی در قیمت بیت کوین بین بایننس و صرافی دیگر وجود دارد. اگر معامله‌گر آربیتراژ این را ببیند، می‌خواهد بیت‌کوین‌ها را در بورس با قیمت پایین‌تر بخرد و در بورس با قیمت بالاتر بفروشد. البته زمان بندی و اجرای آن بسیار مهم خواهد بود. بیت کوین یک بازار نسبتاً بالغ است و فرصت های آربیتراژ سهام معمولاً بسیار محدود است.

آربیتراژ نرخ تامین مالی

یکی دیگر از انواع رایج تجارت آربیتراژ برای معامله گران مشتقات کریپتو، آربیتراژ نرخ بهره است. این زمانی است که یک معامله گر یک ارز دیجیتال را خریداری می کند و حرکت قیمت آن را با یک قرارداد آتی در همان ارز دیجیتالی که نرخ سرمایه گذاری کمتری نسبت به هزینه خرید ارز دیجیتال دارد، پوشش می دهد. مخارج در این مورد به معنای هرگونه هزینه ای است که ممکن است شرایط ایجاد کند. فرض کنید شما صاحب مقداری اتریوم هستید. ممکن است اکنون از سرمایه گذاری راضی باشید، اما قیمت اتریوم نوسانات زیادی خواهد داشت. بنابراین تصمیم می‌گیرید با فروش (شورت کردن) یک قرارداد آتی به همان ارزش سرمایه‌گذاری اتریوم خود، از قرار گرفتن در معرض قیمت خود محافظت کنید. فرض کنید FundingRate 2٪ در این قرارداد به شما پرداخت می کند. این بدان معناست که شما با داشتن اتریوم بدون ریسک قیمت، 2% دریافت خواهید کرد و در نتیجه یک فرصت آربیتراژ سودآور به دست خواهید آورد.

آربیتراژ نرخ تامین مالی

داوری مثلثی

یکی دیگر از انواع بسیار رایج تجارت آربیتراژ در دنیای ارزهای دیجیتال آربیتراژ مثلثی است. این نوع آربیتراژ زمانی است که یک معامله گر متوجه تفاوت قیمت بین سه ارز دیجیتال مختلف می شود و آنها را با هم در یک چرخه معامله می کند. ایده آربیتراژ مثلثی از تلاش برای استفاده از تفاوت قیمت ارز متقابل مانند بیت کوین در مقابل اتریوم ناشی می شود. به عنوان مثال، می توانید بیت کوین را با بایننس کوین خود بخرید، سپس اتریوم را با بیت کوین خود خریداری کنید و در نهایت بایننس کوین خود را با اتریوم پس بگیرید. اگر ارزش نسبی بین اتریوم و بیت کوین با ارزش هر یک از این ارزها با بایننس کوین مطابقت نداشته باشد، فرصتی برای آربیتراژ وجود دارد.

ریسک های مرتبط با معاملات آربیتراژ

در حالی که معاملات آربیتراژ ریسک نسبتا کم در نظر گرفته می شود، این بدان معنا نیست که ریسک صفر است. بدون ریسک هیچ پاداشی وجود ندارد و معاملات آربیتراژ قطعاً از این قاعده مستثنی نیست. بزرگترین ریسک مرتبط با معاملات آربیتراژ، ریسک اجراست. این زمانی اتفاق می افتد که اسپرد بین قیمت ها قبل از اینکه بتوانید معامله را نهایی کنید بسته می شود و در نتیجه بازدهی صفر یا منفی حاصل می شود. این می تواند به دلیل افت قیمت، اجرای آهسته، کارمزدهای غیرعادی بالای تراکنش، افزایش ناگهانی نوسانات و غیره باشد. ریسک مهم دیگر در معاملات آربیتراژ ریسک نقدینگی است. این زمانی اتفاق می افتد که نقدینگی کافی برای ورود و خروج از بازارهایی که برای تکمیل آربیتراژ خود نیاز دارید وجود نداشته باشد. اگر با استفاده از ابزارهای اهرمی مانند قراردادهای آتی معامله می کنید، در صورت تغییر روند قیمت، ممکن است یک تماس حاشیه دریافت کنید. طبق معمول، اعمال مدیریت ریسک مناسب بسیار مهم است.

نتیجه

توانایی استفاده از معاملات آربیتراژ فرصتی عالی برای معامله گران ارزهای دیجیتال است. با سرعت و سرمایه مناسب برای شرکت در این نوع استراتژی ها می توانید در کمترین زمان معاملاتی کم ریسک و سودآور انجام دهید. ریسک مرتبط با معاملات آربیتراژ را نباید نادیده گرفت. در حالی که معاملات آربیتراژ ممکن است به معنای “سود بدون ریسک” یا “سود تضمین شده” باشد، واقعیت این است که ریسک کافی برای عقب نگه داشتن هر معامله گر وجود دارد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.