منو سایت

آرزینجا تاریخچه NFT

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آرزینجا تاریخچه NFT

توکن نامشهود یا NFT به دارایی دیجیتالی اشاره دارد که از طریق توکن سازی ایجاد می شود. در این فرآیند، بخشی از داده های حساس (مثلاً به اطلاعات کارت اعتباری یا هویت خود فکر کنید) به داده های رمزگذاری شده تبدیل می شود، از جمله رشته ای از اعداد و حروف مرتبط با آن داده ها. با افزایش محبوبیت توکن های بدون سکه، تقاضا برای تاریخچه NFT نیز افزایش یافته است.

متصل: بهترین مجموعه NFT در سال 2022

نشانه گذاری

مفهوم توکن سازی به دهه 1970 برمی گردد، اما در سال های 2020 و 2021 به لطف فناوری بلاک چین و ظهور NFT ها محبوبیت بیشتری پیدا کرد. همه چیز را می توان نشانه گذاری کرد، از دارایی های فیزیکی مانند املاک و آثار هنری گرفته تا فایل های دیجیتالی مانند تصاویر، فیلم ها، آلبوم ها و موارد دیگر. در دنیای رمزنگاری، زمانی که چیزی توکنیزه می‌شود، ابرداده منحصربه‌فرد (آن چیز) در واقع در بلاک چین ذخیره می‌شود. بلاک چین می تواند این ابرداده را برای اثبات صحت آن ردیابی کند. بنابراین، هیچ دو NFT نمی توانند یکسان باشند. این توکن ها مالکیت عناصر منحصر به فرد را نشان می دهند، از این رو به نام “uniques” نامیده می شوند.

آرزینجا تاریخچه NFT

در دنیای بلاک چین، تقریباً هر چیزی را می توان توکنیزه کرد

البته در فارسی به NFT ها «توکن های غیرقابل تجارت» نیز گفته می شود. اگرچه این اصطلاح کاملاً صحیح نیست، اما تقریباً در مقالات و متون مختلف یافت می شود. کلمه «معوض» به معنای مالکیت یا مال است. به صورت اپلیکشن 1000 تومانی یا سکه طلای بهار آزادی. اما کلمه «لازم» دقیقاً نقطه مقابل یک خاصیت استعاری است; مثل خانه شما. خانه را می توان با ملک دیگری معاوضه کرد، اما این خانه در نوع خود بی نظیر است و ممکن است در هیچ جای دیگری یافت نشود.

تاریخچه NFT ها

صحبت در مورد تاریخچه NFT ها و تاریخ دقیق اختراع آنها کمی دشوار است. با این حال، می توان گفت که مانی روزنفلد، بنیانگذار اولین صرافی بیت کوین اسرائیل، اولین کسی بود که ایده NFT ها را در سال 2012 با “Colored Coins” که اولین نسل از NFT ها محسوب می شوند، بررسی کرد.

ایده پشت سکه های رنگی استفاده از بلاک چین بیت کوین برای اثبات مالکیت با ردیابی ابرداده یک دارایی در دنیای واقعی بود. مشکل ظرفیت محدود بلاک چین بیت کوین بود. با این حال، ایده مالکیت، منشأ و قابلیت ردیابی ویژگی‌های ذاتی NFT‌های امروزی است.

تاریخچه اولین NFT ضرب شده به اوایل سال 2014 برمی گردد. در 3 می، کوین مک کوی یک NFT به نام کوانتوم در بلاک چین Namecoin ضرب کرد. Nimcoin یکی از اولین شبکه های ارز دیجیتال بود که در سال 2011 راه اندازی شد. این NFT یک هشت ضلعی پیکسلی است که ضربان دارد و رنگ آن تغییر می کند. این توکن در آن زمان تنها به قیمت 4 دلار فروخته شد.

هنگامی که NFT ها در اوایل سال 2021 شروع به ایجاد سر و صدا کردند، کوانتوم ارزش زیادی برای علاقه مندان NFT به دست آورد و تقریباً 1.5 میلیون دلار در ژوئن 2021 فروخت.

تاریخچه NFT ها

تاریخچه NFT: عکس اولین NFT ساخته شده به نام کوانتوم

ورود به بازی های بلاک چین

کوانتوم اولین NFT بود. اما اولین مجموعه NFTها چه بود؟

سری اول یک بازی دنیای مجازی مبتنی بر بلاک چین به نام Etheria World بود که سه ماه پس از اتریوم راه اندازی شد. Atria یک بازی متاورس است که از کاشی های شش ضلعی تشکیل شده است. این کاشی‌ها به‌عنوان زمین‌هایی عمل می‌کنند که کاربران می‌توانند در آن املاک بسازند. هر کاشی یک NFT بود که کاربران می توانستند آن را با 1 اتریوم (کمتر از 1 دلار) بخرند و بفروشند. مانند کوانتوم، در سال 2021 در میان شور و شوق NFT دوباره ظهور کرد و تعداد زیادی بین 130000 تا 150000 دلار معامله شد.

بازی های بلاک چین

تاریخچه NFT: تصویر بازی اتریوم

دو سال بعد، CryptoKitties در شبکه اتریوم توسط Dapper Labs به عنوان یکی از اولین بازی های کارتی مبتنی بر بلاک چین راه اندازی شد. Deprelabs یک استودیوی کانادایی است و اکنون به عنوان یک نیروگاه NFT شناخته می شود. این بازی شامل گربه های متحرک با هشت ویژگی مختلف است. این ویژگی ها خاص و تا حدی شانس هستند که این گربه ها را ارزشمند می کنند. محبوبیت این گربه های کلکسیونی در دسامبر 2017 افزایش یافت و به حجم تراکنش های بی سابقه ای رسید و شبکه اتریوم را برای مدتی مختل کرد.

تاریخچه NFT ها

داستان NFT: تصویری از گربه ها از بازی CryptoKitties

در طول سال‌ها، بازی‌های بلاک چین تنها برای علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال شناخته شده بود. این صنعت تا حد زیادی نادیده گرفته شد تا اینکه Axie Infinity توجه خود را به بازی های بلاک چین و NFT ها معطوف کرد.

Oxy Infinity یکی از موفق ترین بازی های پولساز دنیای GameFi بود. استفاده از فناوری بلاک چین، ترکیب بازی و امور مالی. در این بازی، کاربران برای شروع نیاز به خرید یک مجموعه سه اکسی دارند. اکسی ها موجودیت هایی به شکل NFT هستند. کاربران AXS خود را ایجاد می کنند و با بازیکنان دیگر در فضایی به نام Arena مبارزه می کنند تا AXS کسب کنند. AXS ارز اصلی بازی است که می توان از آن برای خرید و فروش محورها و ویژگی های مختلف استفاده کرد. این سیستم عامل های محبوب بیش از 1.5 میلیارد دلار درآمد برای استودیوی سازنده بازی، Sky Mavis ایجاد کرده اند.

بازی های بلاک چین

تاریخچه NFT: تصویری از بازی Oxy Infinity

در سال 2022، احساسات منفی بر حوزه کریپتو مسلط شد. با این حال، بازی های بلاک چین از سه ماهه اول سال 2021 حدود 2000 درصد رشد داشته است و DApp های بازی 52 درصد از کل فعالیت های بلاک چین را تشکیل می دهند. طبق گزارش Deprelabs، در واقع تا سال 2022 بیش از 2.5 میلیارد دلار در بازی های بلاک چین سرمایه گذاری خواهد شد. این افزایش‌ها به‌رغم عملکرد ضعیف بازار ارزهای دیجیتال فعلی، به وضوح علاقه سرمایه‌گذاران به بازی‌های بلاک چین و متاورس را نشان می‌دهد.

تکامل NFT

در سال 2022، بازار ارزهای دیجیتال شاهد NFT های چند میلیون دلاری بود که قیمت آنها به چند صد یا حتی ده ها دلار کاهش یافت. مانند اتفاقی که در مورد NFT لوگان پاول به نام Bumblebee افتاد.

آثار هنری گران قیمت و تصاویر محدود از میمون‌های معروف Bored Apes دیگر در مرکز توجه نیستند. در عوض، موسسات، هنرمندان و اینفلوئنسرها NFT ها را به عنوان راه حلی بالقوه برای نقاط ضعف در صنایع خاص بررسی می کنند، از هنرمندان و سازندگان محتوا از طریق پاداش، بهبود عملیات تجاری و حتی خیریه حمایت می کنند.

آرزینجا تاریخچه NFT

توکن منحصر به فرد Bumblebee که از 623000 دلار به 10 دلار رسید

NFT در صنعت بازی

می توان این سوال را مطرح کرد که NFT ها چه ارزشی به بازی های رایانه شخصی می دهند یا مزایای فناوری بلاک چین برای گیمرها چیست؟ در پاسخ باید گفت که سه مزیت اصلی وجود دارد.

مالکیت:

در بازی‌های امروزی، کاربران در واقع مالک دارایی‌های موجود در بازی نیستند. صنعت بازی بسیار متمرکز در نظر گرفته می شود. فرض کنید ساعت‌ها بازی کردید و سلاح‌ها و وسایل مختلف به دست آوردید. در صورتی که شرکت تصمیم به بستن حساب شما داشته باشد، تمام این پیشرفت ها از بین می رود. بنابراین، بازیکنان کنترل کمی بر دارایی های درون بازی دارند. کاربران حتی کنترل چندانی بر درآمدی که می توانند با فروش این دارایی ها ایجاد کنند، ندارند. با NFT ها، بازیکنان کنترل کامل دارایی های خود را در دست می گیرند و آنها را در بازارهای ثانویه می فروشند.

هویت کاربر و کنترل حساب:

پلتفرم های بازی Web2 مانند Roblox و Steam به کاربران این امکان را می دهند که آواتارهای خود را شخصی سازی کرده و خود را به سایر بازیکنان معرفی کنند. همین مفهوم در مورد بازی های NFT و Web3 نیز صدق می کند. با حفظ رکورد در بلاک چین، بازیکنان می توانند شهرت، موفقیت و تجربه خود را بر اساس فعالیت های درون بازی خود ببینند. تفاوت اصلی این است که بازی های بلاک چین غیرمتمرکز هستند و نمی توانند حساب کاربری مانند پلتفرم های web2 را مسدود کنند.

متصل: وب 3 چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مدیریت جامعه:

یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) شکلی از حکمرانی جامعه را ارائه می دهد که در آن هر عضو صدایی در تغییرات و بهبود پروتکل ارزهای دیجیتال دارد. همین مفهوم را می توان در مورد بازی ها نیز به کار برد. به عنوان مثال، توسعه‌دهندگان بازی می‌توانند یک DAO ایجاد کنند که در آن بازیکنان توکن‌هایی را برای رأی دادن به تنظیمات و تغییرات بازی خرج می‌کنند یا ایده‌های خود را برای گفتگو برای بازیکنان دیگر ارسال می‌کنند. مکانیک بازی های بلاک چین همچنین به بازیکنان اجازه می دهد تا رمزهای کنترل را از طریق گیم پلی باز کنند.

شایان ذکر است که بازی های مختلف بلاک چین و وب 3 این ویژگی ها را به روش های مختلف پیاده سازی می کنند. به عنوان مثال، برخی ممکن است به کاربران اجازه دهند تا دارایی های درون بازی خود را کنترل کنند در حالی که بازی دارای مدیریت متمرکز است.

متصل: سازمان غیرمتمرکز خودگردان چیست؟

آینده بازار NFT

موارد استفاده بالقوه از NFTها و فناوری بلاک چین تا حد زیادی توسط عموم مردم در دوره صعودی 2021-2021 نادیده گرفته شد. دلیل این امر به احتمال زیاد معرفی NFTهای گران قیمت و پروژه های هیجان انگیز مانند Bordip است. پس از پایان هیجان، هنرمندان، اینفلوئنسرها، مدیران عامل و کارآفرینان NFT را به عنوان یک ابزار فناوری در صنایع مختلف بررسی کردند.

انتظار می رود ارزش بازار NFT تا سال 2030 به 211 میلیارد دلار افزایش یابد. محرک اصلی این رشد هنر دیجیتال است، اما NFT ها در حال حاضر علاوه بر هنر، ارزش جدیدی به بازار اضافه می کنند. آنها به عنوان ابزاری برای حل مشکلات در صنایع خاص، حمایت از هنرمندان، جمع آوری کمک های مالی، خیریه ها و حتی زنجیره های تامین استفاده می شوند.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.